72,- 99^ V, o BB® WEEKDEALS Nu in de 15 shop H&S Knijp er samen even lekker tussenuit s Over het onder zoek k 7 NAAR DE STEMBUS Eén op de drie in 2019 gekozen Statenleden zit nu al niet meer in de Provinciale Staten. De Statenleden die nog wel lid zijn, komen lang niet altijd naar de vergaderingen. Sommigen maken het heel bont en zijn de helft van de tijd afwezig. Van de 86 leden van FvD in de Provinciale Staten zijn er veertien vertrokken en vijftig van partij gewisseld Thierry Baudet. De rest heeft de Staten verlaten of is overgestapt naar een andere politieke partij. Hoewel Forum in maart 2019 al hoog in de peilingen stond, bleek de winst bij de verkiezingen nog indrukwekkender dan opiniepei lers hadden gedacht. Tijdens zijn overwinningsspeech sprak Baudet zijn aanhang verwachtingsvol toe: „De kabinetten-Rutte bepaalden de besluitvorming in ons land. Maar niet lang meer. Het land heeft ons nodig.” niet opdagen bij Statenvergaderin gen, zo blijkt uit onderzoek. De le den lieten bij 12 procent van de vergaderingen verstek gaan. Het Groningse Forum-Statenlid Eddy Kuiper was van alle Statenleden er het vaakst niet. Van de 29 vergade ringen miste hij er zeventien. Hij werd in juli 2020 uit de Statenfrac tie van Forum gezet, maar nam pas ontslag in januari en komt daar door tot een afwezigheidspercen- tage van bijna 60 procent. Van de actieve Statenleden zijn het Gelderse Statenlid Krijn Mout en het Noord-Hollandse Statenlid Robert Baljeu er het vaakst niet. Bij de 51 vergaderingen waarbij de twee aanwezig konden zijn, waren ze twintig keer afwezig. Dit komt neer op een afwezigheid van 41 procent. Ook zij werden verkozen voor Forum, maar opereren in middels voor andere partijen. Tom Russcher, persvoorlichter van Forum voor Democratie, laat weten dat het gros van de leden dat vaak afwezig was ‘allang weg is’ bij de partij. Van de huidige Sta tenleden is Gideon van Meijeren het vaakst afwezig. Hij is ook Tweede Kamerlid en gemeente raadslid voor Den Haag. Ook bij Denk ligt het verzuim percentage hoog: op zo’n 11 pro cent. Al komt dat vooral door één Statenlid dat erg vaak verzuimde. Leden van JA21 en PW (10 pro cent) en ook de SP (9 procent) zijn relatief vaak absent. Het vaakst aanwezig zijn de Statenleden van de CU,PvdAenD66. In Zeeland bleek een jaar terug al dat PW en Forum voor Demo cratie het vaakst verzuimen bij vergaderingen in het provincie huis. Toen werden ook commis sievergaderingen meegerekend, in dit onderzoek is alleen gekeken naar de aanwezigheid bij plenaire vergaderingen. Dan blijkt dat Peter van Dijk (ex-PW), Eelco van Hoecke (ex-FvD), Bertie Steur (Partij voor Zeeland) en Robert Koevoets (FvD) zich het vaakst hebben afgemeld. Fred Walravens (FvD) miste 4 van de 46 vergade ringen, Martin Bos (FvD) slechts 1. Over de keuze van Statenleden om ergens anders een politieke func tie te nemen, is politicoloog Vol hard stellig: „Dat hoort niet. Je be looft aan je stemmers dat je vier jaar lang hun belangen behartigt. Als je dan ergens anders politiek actief wordt, is dat voor jezelf een mooie uitdaging, maar je laat wel de kiezers in de steek.” Er komt steeds meer op het bordje van een Statenlid te liggen. De stikstofplannen, klimaatveran dering en energietransitie vergen veel tijd en energie. Verschillende Commissarissen van de Koning hebben ervoor gepleit de vergoe ding van Statenleden te verhogen. Terrein verloren Maar in de vier jaar sinds de ver kiezingsoverwinning in 2019, heeft Forum voor Democratie flink terrein verloren. Van de 86 Statenleden zijn er veertien uit de Staten vertrokken en vijftig leden zijn overgestapt naar een andere partij. In de provincie Utrecht is Forum vanwege de leegloop zelfs niet langer actief. De huidige en voormalige FvD’ers kwamen ook het vaakst PROVINCIALE STATEN BASTION HOTELS aAxx- ï/oIIïaJ it onderzoek van deze 9 19 krant naar de Staten lij leden die in maart 2019 zijn verkozen, blijkt dat van de 5 70 verkozen vertegenwoordigers er inmiddels 185 niet meer actief zijn als Statenlid. Voor vijf van hen is nooit een vervanger gevonden. Dus die stoelen zijn nu leeg. Een deel van de vertrekkers schoof door naar een functie als Gedeputeerde, maar het grootste deel is helemaal niet meer aan de Provinciale Staten verbonden. Zij zijn uit de Staten gestapt vanwege een politieke functie elders, bij voorbeeld als wethouder of ge meenteraadslid of omdat ze het werk als Statenlid niet konden combineren met hun privéleven. Het is niet verplicht om aanwe zig te zijn bij vergaderingen en de vier jaar vol te maken. „Maar als je keer op keer niet komt, of vroegtij dig de Staten verlaat, zegt dat wel iets over hoe serieus je de functie neemt”, zegt Hans Volhard, uni versitair hoofddocent politicologie van de Universiteit van Utrecht. „Door de Statenleden is van te voren vaak niet goed nagedacht over de belofte die je doet aan de kiezers op het moment dat je jezelf verkiesbaar stelt. Zij verkijken zich op wat er van je als Statenlid wordt gevraagd en komen in de knoei.” Bij Forum voor Democratie was de leegloop het grootst. Van de Statenleden die in 2019 in de Pro vinciale Staten werden gekozen namens FvD, is nu slechts nog een kwart aangesloten bij de partij van L Bestel t/m 12 februari extra voorrdelig op pzc.nl/weekdeals Bertie Steur, bekend van Boer zoekt Vrouw, wordt lid van de Provinciale Staten van Zeeland, fotoanp SCAN SHOP Overnachting voor 2 personen inclusief ontbijt Reserveren op basis van beschikbaarheid actietarief Deze krant heeft van alle Statenleden op basis van no tulen en besluitenlijsten de aan- en afwezigheid in kaart gebracht. Hierbij is rekening gehouden met langere perio den van afwezigheid waar voor een vervanger werd ge regeld (zoals zwanger schapsverlof of ziekte). Ga samen een weekend weg in eigen Land en geniet bij één van de 34 Bastion Hotels. Of jullie nou het hoge Noorden, de Veluwe, het strand of het prachtige Limburg bezoeken; er is altijd wel een Bastion Hotel in de buurt. Statenleden laten het afweten RUIM 37% KORTING Dominique Voss Marcia Nieuwenhuis Rotterdam PC VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023 <1 ?l 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15