Werknemer eerder met misstand naar vertrouwenspersoon fifi Vooral student in de regio dupe van ov-staking 9 Onderzoek: veel slimme meters zijn ondeugdelijk Uit onderzoek van de Technische Universi- teit Twente bleek vo rig jaar dat het regel matig voorkomt dat slimme meters een te hoog verbruik aan- geven. Keuringsinsti- tuut Kiwa, dat in op dracht van Net be heer Nederland steekproefsgewijs meters controleert, kwam duizenden on deugdelijke appara ten tegen. Wie twij felt aan de werking van de slimme meter en geen oorzaak kan vinden, kan de net beheerder vragen de meter door te lichten. Dat onderzoek is in eerste instantie voor rekening van de con sument en kan tus sen de 100 en 500 euro kosten. ook belangrijk dat werkgevers straks de keuze hebben dit intern of slapeloze nachten van kwam een alleraardigste meneer bij mijn ouders op bezoek”, zegt Go- vaert. „Om zeker te zijn dat ik na af loop alles kon reconstrueren, heb ik met toestemming van de controleur de meting gefilmd. Meteen nadat de apparatuur was aangesloten, gaven de schermpjes al aan dat er een afwij king was van tussen de 40 en 50 pro cent. ‘Dat is niet goed’, zei de mede werker. Ook na testen op hoger ver mogen bleef de afwijking veel te hoog. Pas bij de laatste meting, toen de meter los was gehaald van het stroomnet en gevoed werd met stroom uit een soort batterij, deed-ie het goed.” De controleur meldde dat alle afwijkingen in het rapport zou den komen te staan. de netbeheerder is, waardoor ook wij afhankelijk zijn van de door de net beheerder aan ons verstrekte infor matie over de werking van de meter.” Regionale opleidingen in het oos ten en zuiden van ons land hebben al besloten om deze week deels over te gaan op online onderwijs, omdat hun studenten niet op de instellin gen kunnen komen. Er is een vijf daagse werkonderbreking gaande voor betere arbeidsvoorwaarden in het streekvervoer. In een open brief kraakten giste ren twee grote mbo-instellingen de ov-acties. ‘De staking heeft een on evenredig groot effect op studenten in de regio omdat er simpelweg geen alternatief vervoer beschik baar is. ‘Houd daarmee op, de schade is te groot, de opbrengst in aandacht te klein’, is ons pleidooi.’ Volgens de bestuurders van het Graafschap College en Drenthe WD liet al eerder doorschemeren het voorstel overbodig te vinden, omdat veel bedrijven al een soort verplichting zouden voelen om een vertrouwenspersoon aan te stellen. MKB-Nederland is wel voorstan der van de wet. Woordvoerder Mieke Ripken: „Het is belangrijk dat iedereen terecht kan bij een ver trouwenspersoon en het is goed dat de wet er gaat komen, is de vraag. Er is sympathie voor het voorstel, maar CDA, D66 en SGP uitten in de Verwijzen Duidelijke zaak, dacht Govaert. Tot het officiële meetresultaat op de deurmat viel: geen afwijkingen ge vonden, de meter functioneert goed. Onderzoek gesloten. Greenchoice hervatte het incasseren van de hogere maandbedragen. Greenchoice ver wijst naar Stedin. „We vinden het vervelend dat onze klant ervaart in de steek te zijn gelaten”, zegt woord voerder Lonneke Klijnsmit. „We hebben ons de afgelopen tijd inge spannen om deze kwestie uit te laten zoeken om duidelijkheid te krijgen voor de klant. Graag willen we erop wijzen dat de elektriciteitsmeter van veiligheid van werknemers voorop moeten stellen. Te Brake: „Die wet is al uit 1986. Als ze niet willen, dan is het tijd om ze te dwingen.” Zo vindt ook GroenLinks. De Privacygevoelig Stedin wil niet inhoudelijk reageren, omdat verbruiksgegevens privacyge voelig zijn. Ook komt er geen ant woord op de vraag waarom er licht zit tussen de door Govaert gefilmde controle en het uiteindelijke inspec tierapport. De directeur van CIJ Bor- culo verzekert op zijn beurt dat ‘alles wat is gemeten naar Stedin is gegaan’, maar Stedin wil geen inzage geven in die cijfers. Inmiddels heeft Stedin aangeboden om, ‘onder voorwaarden’, het stroomnet door te meten. Welke die voorwaarden zijn, heeft het bedrijf niet bekendgemaakt. Govaert heeft er daarom geen vertrouwen meer in en wil dat de meter bij zijn ouders zo snel mogelijk wordt vervangen. „Als Greenchoice dat niet regelt, stap ik weer naar de rechter.” Al was het maar omdat hij vreest dat dit het topje van de ijsberg is. Govaert hoopt ook andere mensen ermee te helpen. „Wie weet hoeveel mensen er zijn die de weg niet weten en uiteindelijk maar accepteren dat ze honderden euro’s te veel betalen? Het is schanda lig dat de netbeheerders en energiele veranciers dit laten gebeuren zonder zelf in te grijpen.” Medewerkers zien misstanden bin nen hun eigen bedrijf gebeuren en dit wettelijk geregeld wordt. Het is vinden dat dit aan de kaak moet worden gesteld, verklaart Rita Wie- lemaker, specialist sociale veilig heid en integriteit van Gimd, de stijging. In een recente peiling van dat het kan bij een vertrouwenspersoon College - samen goed voor zo‘n 17.000 studenten-doen mbo-scho- len er alles aan om locaties open te houden, ‘opdat zij iedere student kunnen bedienen op een behap baar aantal kilometers van zijn of haar woonplaats’. „Nu al zijn er scholen die met busjes rijden. En verzinnen docenten creatieve op lossingen om les te kunnen geven.” Een zegsvrouw van het Graaf schap College in Doetinchem laat weten dat zowel online als op loca tie onderwijs wordt gegeven. „Dat hangt ervan af: is het praktijkon derwijs of kan het online?” Een woordvoerder namens het voortgezet onderwijs, de VO-raad, laat weten dat middelbare scholen beperkt en vooral in bepaalde ge bieden last hebben van de acties. Vakbondsbestuurder Marijn van der Gaag over de consequenties van de stakingen: „Ik vind het echt heel vervelend dat we soms kwetsbare groepen benadelen, daar baal ik grondig van. Maar onze chauffeurs moeten nu voor zichzelf kiezen, zo dat ze straks op een gezonde manier mensen kunnen vervoeren.” trouwenspersonen (LW) gaf ruim de helft van de ondervraagde ver trouwenspersonen al aan aantal meldingen van grensover schrijdend gedrag is toegenomen, soms zelfs verdubbeld. Volgens de experts laten cijfers zien hoe belangrijk het is dat mede werkers bij iemand terechtkunnen, extern te organiseren. Dat laatste is Werkgevers zijn daarbij aan zet, vooral voor kleinere bedrijven een zeggen regeringscommissaris Ma- uitkomst, want je kunt je voorstel- riëtte Hamer en LW-voorzitter Te len dat een interne vertrouwens- Brake. Ze wijzen ook op arbo-wet- persoon nogal ingewikkeld ligt als geving die stelt dat werkgevers de je slechts vier mensen in dienst hebt.” Volgens de woordvoerder is er bij het mkb wel degelijk meer aan dacht voor het onderwerp geko men. „Als je geen vertrouwensper- partij heeft een initiatiefwet inge- soon hebt, wil dat niet zeggen dat je diend die bedrijven verplicht om geen oog hebt voor grensover- een vertrouwenspersoon aan te schrijdend gedrag. Juist in een klei- stellen. Hierover wordt vandaag in ner bedrijfvalt bepaald gedrag mis- de Tweede Kamer gedebatteerd. Of schien sneller op.” We durven amper meer een lamp aan te doen. Ik heb er - Yvonne Goveart, gedupeerde De staking in het streekvervoer treft vooral mbo-studenten bui ten de Randstad. Twee grote mbo-instellingen kraken de ov-acties in een open brief: „Houd ermee op.” Natasja de Groot Drachten Edwin van der Aa Doetinchem Door de schandalen over grens overschrijdend gedrag durven medewerkers sneller naar een vertrouwenspersoon te stappen, aanloop naar het debat hun zorgen Gimd, een aanbieder van ex- of een plicht niet een te grote belas terne vertrouwenspersonen, zag ting voor kleinere bedrijven is. De vorig jaar een explosieve stijging van 82 procent van werknemers die gebruik maakten van een ex terne vertrouwenspersoon ten opzichte van het jaar ervoor. de Landelijke Vereniging van Ver- Het is belangrijk dat iedereen terecht - Mieke Ripken, MKB-Nederland GO DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 'R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9