w ’s Werelds oudste hond eet altijd met de pot mee in Portugal Stormloop op tickets expositie Vermeer o Ruzie bijgelegd: geen geld voor Europees fonds ’n kop staat een tik keltje scheef, net als zijn ogen. Hij loopt wat lastiger en als hij slaapt, kan hij niet lig gen zoals andere honden, maar houdt hij zijn kop rechtop. Zo ademt hij makkelijker. De wrange overblijfselen van een ziekte vijf jaar geleden, toen hij een maand was opgenomen bij de dierenarts. Nu heeft hij last van bloedverlies, de oorzaak is niet duidelijk. Wie hem aait, krijgt plukjes Bobi cadeau. „Hij verhaart enorm. Het hele huis ligt vol, er is geen beginnen aan”, zegt Leonel Costa (38) met een glimlach. Hij is een trots baasje, want vorige week riep Guinness World Records zijn 30-jarige hond uit tot de oudste ter wereld. Het kostte behoorlijk wat over redingskracht: acht verschillende dierenartsen moesten over Bobi’s leeftijd verklaren en het was las tig om documenten uit zijn ge boortejaar 1992 op te duikelen. „Hij is destijds gevaccineerd, dat is goed bewijs, maar de digitale archieven gingen niet verder te rug dan 2004. Maar het is gelukt om de papieren te vinden.” Costa en Bobi werden onafschei delijk. Elke dag liep de viervoeter mee naar zijn school, een kilome ter verderop. Daarna ging ’ie al leen naar huis, om zijn baasje na school weer op te halen. „Ik zag hem altijd als een broertje, we beleefden alles samen. Nu is hij meer een zoon, omdat hij zorg nodig heeft”, zegt Costa. „Bobi is alles voor me. Ik heb geen vrouw, geen kinderen. Hij heeft mijn grootouders, mijn vader en mijn broer overleefd. Ze hebben alle maal met hem gespeeld. Als ik Bobi zie, zie ik mijn leven.” de tuin, in de bossen hierachter. Hij heeft nog nooit opgesloten ge zeten of aan de lijn gelopen”, zegt Costa. „Hij is ook een volwaardig gezinslid: hij eet gewoon wat wij eten.” Als het eten te gekruid is, spoelt het baasje het af zodat Bobi er geen last van krijgt. „Hij is dol op gegrilde vis en kippensoep. Al leen spaghetti bolognese vindt ’ie niet lekker.” Kalm De Rafeiro do Alentejo, een Por tugees ras dat gemiddeld zo’n 13 jaar oud wordt, leidt een kalm en simpel bestaan in Conqueiros, een klein dorp zo’n anderhalf uur ten noorden Lissabon. Bobi leeft er met zijn baasje en de moeder van Costa, omringd door katten - voor een aangewaaide, halfblinde Dierbaar Een van zijn dierbaarste herinne ringen is dat Bobi de wacht hield bij het lichaam van zijn broer, die zes jaar geleden stierf aan een hartaanval. „Ik was aan het werk en ging zo snel mogelijk naar huis. Bobi is niet van zijn zijde ge weken, dat raakte me zo.” Het geheim van het lange leven van de viervoeter? De omgeving, denkt zijn baasje, want ook ande re honden die het gezin had wer den oud. „Hij loopt altijd los, in Nageslacht Het schuurtje in de achtertuin staat er nog steeds. Het is krakke mikkig, maar Costa kan het niet over zijn hart verkrijgen om het te slopen. „Bobi loopt er vaak heen, alsof hij weet dat hij daar geboren is.” Zelfheeft de reu geen nage slacht. „Dat vind ik heel verdrie tig. Zijn familie is altijd in onze familie geweest en als hij dood gaat, stopt dat. Ik ben aan het uit zoeken of het mogelijk is om een teefje te laten insemineren met Bobi’s zaad. Dan wordt de lijn voortgezet.” Even is het stil, dan krijgt Bobi een aai. „Ik wil hele maal niet nadenken over als hij er niet meer is...” Het kabinet keert zich tegen een voorstel van de Europese Commis sie om een nieuw fonds op te rich ten dat bedrijven subsidieert die in vesteren in nieuwe technologieën. In Nederland waren de coalitiepar tijen WD en D66 het eerst oneens over het fonds. D66 voelde er veel voor, de WD niet. Het leidde tot een hoogoplopend conflict tussen premier Mark Rutte en minister Si- grid Kaag (Financiën), waarbij de eerste ‘Zak er maar in’ zou hebben geroepen. Bobi is met zijn 30 jaar en 274 dagen de oudste hond ter wereld. Zijn Portugese baasje Leonel Costa kan niet zonder hem. „Als ik Bobi zie, herinner ik me mijn overleden broer, vader en grootouders.” poes fungeert hij zelfs als vaderfi guur. Hij snuffelt nieuwsgierig aan het bezoek, laat zich gewillig aaien. „Hij heeft nog nooit een vlieg kwaad gedaan.” Dat Bobi deze respectabele leef tijd heeft gehaald, is bijzonder: eigenlijk had hij niet eens mogen leven. Zijn drie broertjes werden kort na de geboorte door Costa’s ouders weggehaald uit het schuurtje waar moeder Gira was bevallen. „Mijn vader was een ja ger, we hadden al zes honden. Het was duur, we hadden geen geld voor meer pups. Het was hier des tijds, begin jaren negentig, nog geaccepteerd om puppy’s levend te begraven zolang ze hun ogen nog niet hadden geopend.” Gira bleef maar naar het opslag- hokgaan. „Mijn broer, toen 14 jaar, en ik, toen 8, volgden haar en zagen dat er een pup was verstopt. We besloten het niet aan onze ou ders te vertellen. Na ongeveer een week opende Bobi zijn ogen en vertelde ik het aan mijn moeder. Ze was erg boos, maar we moch ten hem toch houden”, zegt Costa. „Ze is dol op hem.” Verstild Vermeer is een schilder die relatief gezien weinig heeft geproduceerd. „Zo’n 45 schilderijen. Rembrandt maakte er ruim driehonderd. Ver meer laat zien dat het niet gaat om hoeveel je hebt gemaakt. Dat vind ik troostvol. In deze drukke tijd, met heel veel tv-kanalen, sociale media en moderne kunst, is de rust en verstilling in de schilderijen van Vermeer iets waar we naar hunke ren.” En de kunstenaar schilderde geniaal, vindt Frederix. „Vermeer doet iets met licht en contouren. Als je voor de schilderijen staat, voel je stilte.” De tentoonstelling duurt tot en met 4 juni. Volwassenen betalen 30 euro, voor onder de 18 jaar is toe gang gratis. De verkooppagina van de site had gisteren zoveel verkeer dat die er zelfs enige tijd uit lag. Vanaf mor gen zijn in het Rijksmumseum 28 ‘Vermeers’ te zien. Zóveel werk van de kunstenaar was niet eerder bij elkaar te bewonderen. „Zijn werk komt uit de zeven tiende eeuw, maar op de één of an dere manier voelt het tijdloos”, zegt Abbie Vandivere, restaurator bij het Mauritshuis. Dat komt volgens haar doordat de handelingen die de mensen op de schilderijen verrich ten ‘klein’ zijn. „Het voelt alsof ze lang duren. Neem het melkmeisje, dat giet melk en zo’n handeling duurt altijd even. Je kunt bijna op de plek van de persoon in het schil derij staan. Alsof je erbij bent.” De vele aandacht voor Vermeer komt ook door alle promotie rond de tentoonstelling, zegt Iris Frede rix, kunstschilder en tv-coach. „Het is het jaar van Vermeer, er komt een nieuw tv-programma en ook in het buitenland is er veel promotie.” O Jr DEN HAAG Bobi, zijn baasje Leonel Costa en de half blinde poes zijn beste maatjes. FOTO'S REUTERS, DPG De vraag naar tickets voor de tentoonstelling van schilderijen van Johannes Vermeer is zo enorm dat er al meer dan 200.000 tickets verkocht zijn. De tentoonstelling begint mor gen in het Rijksmuseum. Josselin Gordijn Amsterdam Marlies van Leeuwen Conqueiros -ANP GO DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7