rC IMllimliiilil - fciiiii I 6 Tegenslagen blijven zich opstapelen en de bouwkosten stijgen enorm Lijst BBB 11F -11 - ft - nr. 6 De Visserij Experience moet de kers op de taart van de vernieuwde Breskense haven worden. Maar ruim tien jaar na de aankondiging van het project, is er nog geen spade de grond in gegaan. De tegenslagen blijven zich opstapelen. Er klinken termen die jeniet direct koppelt aan een vissers dorpen inwoners van de gestampte pot verrijzen, de jachthaven zal worden uitgebreid met tweehonderd ligplaat sen en verder zinspeelt de gemeente op de komst van een zeezeilcentum. JOS VERDURMEN 06-22530567 jverdurmen@zeelandnet.nl 15 maart 2023 Waterschapsverkiezingen Ze zijn bang hun zeezicht te verliezen. Sluis koopt een kleinere vissersboot van 24 meter en het gebouw wordt la ger. Nieuw probleem Het duurt niet lang voordat het plan voor het eerst wordt aangepast. In 2013 maken de partijen bekend de Visserij Experience te verhuizen naar de Han- delshaven, vlak bij het winkelgebied aan het Spuiplein. Dat komt doordat de vissersboten ook naar de Handels- haven verkassen. Vanwege de ge plande uitbreiding van de jachthaven zijn de vissers hun stek aan de vis- sershaven kwijt. De betrokken par tijen verhuizen daarom liever de hele boel. Aan de Handelshaven komt de Visserij Experience ook meer tot zijn Vismijn sluit In de jaren die volgen krijgt Breskens als vissersdorp de nekslag. De vismijn sluit, omdat die niet meer rendabel is. Even was er de hoop dat garnalenhan del Klaas Puul uit Volendam de handel zou overnemen, maar die partij trekt zich toch terug. Alle activiteiten ver huizen naar de haven van Vlissingen, maar Sluis wil koste wat het kost een vismijn voor Breskens behouden en vindt zelfs een mogelijke exploitant. Maar of het visverwerkingsbedrijf er komt, is hoogst onzeker. Het is een van de redenen dat de be oogde Visserij Experience weer is aan gepast. Ook de komst van het zeezeil- centrum en de uitbreiding van de jachthaven is op de lange baan gescho ven. En dan kan de slechte staat van de kadeconstructies het Havenplan Bres kens ook nog doen kapseizen. Ruim tien jaar nadat de prestigieuze Experience is aangekondigd, is er nog geen spade in de grond gegaan. De eer ste woontorens zijn dan wel gebouwd, het neusje van de zalm van het haven plan laat opnieuw op zich wachten. F-- Marketingtermen In 2012 worden spijkers met koppen geslagen. De haven van Breskens moét vernieuwen. De gloriedagen van de visserij zijn dan al even verleden tijd, maar de vele bebouwing doet vermoe den dat nog dagelijks tientallen vis sersboten aanmeren. Veel gebouwen staan echter leeg. De vismijn kent nog wel bedrijvigheid, maar voor hoe lang? „Als we niets doen, is het binnenkort over en uit", zegt toenmalig wethou der Jan Schaalje. Het idee is dan de vismijn flink te verbouwen. Het moet een Visserij Ex perience worden waarin ook het Vis- serijmuseum zijn thuishaven krijgt. Er klinken ronkende marketingter men als ‘catch-to-plate’ en ‘experi ence’, uitdrukkingen die je niet direct koppelt aan een vissersdorp en inwo ners van de gestampte pot. Vis moet een beleving worden, zodat toeristen alle aspecten van de visserij kunnen zien. Een 42 meter lange viskotter op het dak, moet de kers op de taart wor den. Begin 2015, dan moet de Visserij Experience er staan. In het kielzog zul len in het havengebied woontorens Vorige week werd bekend dat de bouw van de Visserij Experience opnieuw is uitgesteld. Projectontwikkelaar Caffa relli, een dochteronderneming van bouwbedrijfVan der Poel, ziet het niet zitten. Door de gestegen bouwkosten zou het gebouw waarin een vismijn, het Visserijmuseum, KNRM en ho reca moeten komen, veel te duur wor den. Ook vreest de projectontwikke laar dat het plan voor een vismijn op drijfzand is gebouwd. Caffarelli wei gert te bouwen voor leegstand. Het compromis dat Caffarelli voor stelt, bestaat uit een Visserij Experi ence die 750 vierkante meter minder vloeroppervlakte krijgt en smaller wordt. En de beoogde blikvanger, een oude viskotter, wil de bouwer naast het gebouw plaatsen in plaats van op het dak. Voor de Sluise gemeenteraad was het vorige week een ontluiste rende mededeling. Partijen vonden dat hen jarenlang een worst is voorge houden waar ze wel aan mogen rui ken, maar niet in bijten. Het was na melijk niet de eerste tegenvaller voor het centrum, dat de visserijbeleving voor Breskens moet behouden. U 4 -* recht, is het idee. De herinrichting van het gebied wordt wel duurder: een kleine vier miljoen euro. Zo'n 2,7 mil joen meer dan eerder begroot. Een jaar later blijkt een oplevering in 2015 te ambitieus, maar er is ook goed nieuws. De bouw van 460 appar tementen in de Middenhavendam en Westhavendam wordt aangekondigd, de woontorens zijn de financiële fun dering onder het gehele havenplan. De bestaande bebouwing, zoals de ka rakteristieke graansilo, zullen tegen de vlakte gaan. Tegelijkertijd ontstaat een nieuw probleem. Steeds meer om wonenden van de Handelshaven ko men in het geweer tegen de Visserij Experience. Bewoners van apparte mentencomplex Het Wapen van Bres kens is de kotter een doorn in het oog. ui liftill h i r t DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 VL 11 III Tekening van appartementen complex Mistral in het havenge bied van Bres- kens. Het ge bouw is naar ver wachting over twee jaar klaar. ILLUSTRATIE VIRTUEL DUTCHMEN Deze schets toont hoe de Vis serij Experience er in afgeslankte vorm uit zou kun nen zien. ILLUSTRATIE CAFFARELLI II =1 Bob Maes Breskens imni Tien jaar na plan is spade nog altijd niet de grond in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 53