M Negen flexwoningen zijn nog maar begin van grote operatie Door de ruimte vliegen met André Kuipers in de SpaceBuzz Gratis taxatie van goud, zilver, merkhorloges en meer! I1M 6 KOST-1 Wissenkerke krijgt negen flexwoningen. Acht komen op een kavel aan de Dorpsweg, de andere aan de Dorpsdijk. De huizen zijn bedoeld voor starters op de woningmarkt. Wie droomt er als kind niet van om een reis door de ruimte te maken. Voor de groep 7 en 8-kinderen van de Zuidwesthoek in Goes kwam die droom woensdag uit. Zij mochten met astronaut André Kuipers mee in de SpaceBuzz. Daar in de verte zie je de maan. Zullen we daar eens naartoe gaan? De komst van de woningen, een soort tiny houses (met één slaap kamer), passen binnen het stre ven van de vijf gemeenten op de Bevelanden om binnen vijfjaar samen vijfhonderd flexhuizen te bouwen. Voor dit project krijgen ze een goed gevulde zak met geld van het Rijk, 2,4 miljoen euro. naar ‘spoedzoekers’, zoals men sen die gescheiden zijn, en 30 procent naar statushouders. De rest is voor starters op de woning markt. Voor die laatste doelgroep kiest Noord-Beveland nu in Wis senkerke. Het verzoek om de hui zen te mogen bouwen, is inge diend door V&V Bouw uit Nieu- werkerk. B en W willen mede werking verlenen. Op een lijst met geïnteresseer den voor flexwoningen staan al milieu omgaan. Dus het is én heel leuk én heel leerzaam." Want de kinderen hebben een heel project afgewerkt naar aanlei- ze Buzz uit komen. Lin en Ashley vertellen door elkaar heen: „We Vooral heel leuk Maar het is bovenal gewoon heel leuk voor de scholieren. Dat blijkt Goede uitstraling De flexhuizen kunnen weliswaar snel worden gebouwd, maar - zo hebben de vijf gemeenten afge sproken - moeten wel een hoog waardige uitstraling krijgen. Of tewel: geen goedkope uitstraling. Van de tweehonderd flexwonin gen die de gemeenten nog dit jaar willen bouwen, gaat 20 procent ding van de SpaceBuzz. En dat heeft interessante weetjes opgeleverd: „Want weet je dat astronauten hun eigen urine opdrinken", meldt één van de leerlingen. „Dat wordt dan wel helemaal bewerkt of zo hoor. Maar ik vraag me wel af hoe dat dan gaat als je zelf nog niet moet plas sen, maar wel dorst hebt. Drink je dan de urine van een ander?" Het educatieve karakter van de reis komt naar voren als astronaut Kuipers vertelt over de smeltende ij skap en dat daardoor de zeespiegel stijgt. En over het kappen van bos sen, waardoor vruchtbare aarde zo maar in het water verdwijnt omdat de boomwortels de grond niet meer vasthouden. 29 geïnteresseerden. B en W vra gen de gemeenteraad 274.000 euro beschikbaar te stellen voor het project. Daarin zitten onder meer de kosten voor het verbete ren van de afvoer van regenwater in het gebied. Dat kan nu in één moeite worden meegenomen. In de andere vier Bevelandse ge meenten wordt de komende maanden duidelijk waar er flexwoningen komen. Eerste keer in Zeeland De SpaceBuzz rijdt al een paar jaar tjes rond door Nederland, maar nog niet eerder deed de voorlichtings- raket Zeeland aan. „Ik zag het vorig jaar juni op sociale media", vertelt Talita van de Stolpe van Kunst en Cultuur Educatie Oosterscheldere- „Wow eej! Dat zijn allemaal licht jes", roept Finn als hij met zijn vir tual reality-bril op zijn hoofd is be gonnen aan zijn reis door de ruimte. De SpaceBuzz wordt van de aarde gelanceerd en vliegt daarna over een donkere aardbol heen. Overal zijn lichtjes te zien. „Daar wonen de mensen", legt commandant Kui pers uit. Even later gaat het ruimte schip naar de kant van de aarde waar het al dag is. „Oh joh, kijk nou", roept Finn. „Het wordt licht. Wat gaaf!" Finn is een van de leerlingen van groep 7 en 8 van de Zuidwesthoek in Goes die twintig minuutjes met astronaut André Kuipers mee mag door de ruimte. De meest voorko mende uitspraak van de kinderen is overduidelijk ‘Wow!’ Maar voor het grootste deel zitten ze muisstil en gebiologeerd te kijken en te genie ten van de reis. En van de uitleg die commandant André Kuipers via een beeldscherm geeft over wat je allemaal ziet. „Daar in de verte zie je de maan", spreekt Kuipers zijn passagiers toe. „Zullen we daar eens naartoe gaan? Zet je schrap!” En daar verschijnt opeens het maanoppervlak met al zijn kraters in beeld. Even later zweeft het ruimtestation ISS voor bij. Kuipers: „Dat is het station waar ik nog een tijdje heb gewerkt.” Ook een satelliet komt vlak langs de SpaceBuzz. „Dankzij dit soort satel lieten weten we bijvoorbeeld al heel veel over de dampkring.” gio. „Ik dacht: die moeten we naar Zeeland halen. Alleen moest ik er nog een school bij zoeken, maar ge lukkig wilden ze het hier bij de Zuidwesthoek graag doen." „De bedoeling is om het over view-effect te laten zien aan de kin deren", legt Aimee Boesveld uit over ‘haar’ SpaceBuzz. Zij rijdt met wel als ze enthousiast vertellen als haar collega's het hele land door met de raket. „Dat ze van bovenaf neerkijken op de aarde. Zo zien ze gingen naar boven en daar zagen we hoe kwetsbaar de aarde is. Met het de dampkring en de aarde.” „We lesprogramma van zes weken dat ze hebben zo heel de aarde ontdekt, erbij krijgen moet het er eigenlijk We vlogen over de maan en toen we voor zorgen dat ze beter met het weer gingen landen werd alles he lemaal rood door de warmte.” „Door de stoelbewegingen was het wel een klein beetje eng, maar het was vooral heel leuk." i G W 8^- Wl spcbzz BE DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 ‘Wow jongen, wat is dat gaaf! De SpaceBuzz. De ruimtereizigers van de Zuidwesthoek krijgen hun VR-bril opgezet, foto'smarcelledavidse WISSENKERKE iB J - André Kuipers, ruimtevaarder Foto ter il lustratie. De bouw van een flexwoning in de fabriek, foto THEINSIDE LIVING Willem Adriaansens Goes - Rob Paardekam Donderdag 9 februari t/m zaterdag 11 februari 2023 Van 11:00 tot 17:00 uur “Hof van Alexander”, Slikweg 7, 4321 SV Kerkwerve info@kost-baar.nl www.kost-baar.nl Tel.:+31628251311 Advertentie SCHOUWEN-DUIVENLAND. Sieraden, merkhorloges, diaman ten en meer. Wat is het vandaag de dag waard? Het team van Kost-Baar.nl biedt van donderdag t/m zaterdag een gratis taxa tie in het hoofdkantoor gelegen aan het “Hof van Alexander”. ■^oekt u een betrouwbaar ^—contactpersoon om uw kost baarheden zoals sieraden of horloges te laten taxeren? Kost- Baar.nl biedt u een betrouwbaar adres en helpt u graag bij de taxa tie (en mogelijke aankoop) van uw zaken verder. Marius Tsakonis zijn team zijn door decennialan ge handelsactiviteit geschoold en vakkundig in het beoordelen van diamanten, gouden en zil veren sieraden, merkhorloges, olieverfschilderijen, zilverwer ken, memorabelen uit de Eerste/ Tweede Wereldoorlog en verdere vakgebieden. Vanaf donderdag tot en met zaterdag bent u zowel met als zonder afspraak van harte welkom op het kantoor gevestigd bij het “Hof van Alexander” in Kerkwerve.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 51