De leukste hond loopt aan de lijn M Supermarkteigenaar: ‘Honderd euro in een paar weken tikt best aan’ Q „Mag ik even in uw tas kijken?” Die vraag wordt sinds kort aan klanten gesteld bij de Jumbo in Renesse. Alle klanten, dus ook vaste klanten. Mensen denken dat ze van Jumbo stelen, maar dat is niet zo. Ze stelen van ons is wel nodig. Hij heeft bordjes op gehangen bij de ingang van zijn supermarkt en ook affiches bij de kassa geplakt: ‘Vanaf nu houden wij i.v.m. diefstal 100% tassencontrole. Wij vragen uw medewerking en be grip.’ beeld geven” zegt boswachter Ma rijke Lieman. Vertrouwen „Bij andere winkels gebeurt het ook. Ik weet dat het bij de Jumbo in Nieuwerkerk ook gedaan wordt.” Elke klant krijgt ermee te maken, ook vaste klanten. „In principe heb ik voor 99 procent vertrouwen in al onze consumen ten” zegt Pepels. Maar de controle Drempel De meeste klanten vinden dat geen probleem, zegt Pepels. „Zo’n 80 a 90 procent van de klanten be grijpt het. Maar voor de medewer kers is het best een drempel om te doen.” Echtgenote Suzanne vertelt dat er een paar vaste klanten zijn die niet willen meewerken. „Die zeggen bijvoorbeeld op vrijdag: je hebt maandag ook al mijn tas ge controleerd, dan is het nu toch niet Boegbeeld „De boswachters zien zo veel leuke honden in de natuurgebieden lo pen, dat we graag een lokale hond als boegbeeld voor onze campagne willen”, zegt Lieman. Daarom zoe ken de boswachters de leukste, schattigste en mooiste hond van Schouwen-Duiveland. Dat gebeurt digitaal: hondeneigenaren kunnen zelf hun hond aanmelden. Via het boswachtersblog (bos- wachtersblog.nl/aanzee) kunnen tot 19 februari foto’s worden inge stuurd van een hond. Daarbij wordt gelet of hij aan de riem zit, hoe zijn Boete Je zou denken dat er eerder wat door jongeren of toeristen wordt nodig?” Jawel dus. „Er zijn erbij die niet meer komen. Wij vinden dat jammer, maar dat is geen reden om ermee te stoppen.” Want de diefstal gaat in de papieren lopen ook al gaat het volgens Pepels maar om een klein percentage klanten. „De bedragen zijn moeilijk te zeggen, maar als je ziet dat we al in een paar weken tijd 100 euro heb ben weten te voorkomen, dan tikt dat best aan. Mensen denken dat ze van de Jumbo stelen, maar dat is niet zo. Ze stelen van ons”, zegt Pepels. De daders wanen zich vaak onbespied, maar op camerabeel den is vaak te zien hoe iemand bij voorbeeld een lectuurpakket van een tientje tussen een gratis krant stopt en in zijn tas steekt. Of hoe er wat fruit in een linnen tas wordt gestopt en vervolgens niet wordt afgerekend bij de kassa. „Je verbaast je over het gemak waar mee het gebeurt.” meegenomen, maar het zijn ook gewoon inwoners van Schou wen-Duiveland. Vaste klanten. „Wat de reden is dat ze sommige producten niet betalen is soms gissen. Maar vaak is het niet van wege financiële redenen. Ik ken veel klanten, dus dat durf ik wel te zeggen.” Als blijkt dat een klant iets niet betaald heeft, vraagt Pe pels die om even mee te komen voor een gesprek. Meestal wordt er dan ook de politie bij gehaald en een boete uitgeschreven van 181 euro. „De eerste keer deelt de poli tie een soort gele kaart uit, maar de tweede keer moet iemand mee naar het bureau. Ze beseffen het vaak niet, maar met dit gedrag ris keren mensen een strafblad.” Elk jaar spreken boswachters men sen erop aan hun hond aan de riem te doen als die losloopt in een van de natuurgebieden op Schou wen-Duiveland. Daar wordt extra aandacht voor gevraagd tijdens het broedseizoen, maar dit jaar pakt Staatsbosbeheer het anders aan. „We willen niet alleen met het vin gertje wijzen, van ‘dat mag niet’, maar er ook iets leuks aan verbin den als mensen het goede voor- uitstraling is en waar de foto is ge nomen. Uit de inzendingen stellen de boswachters een shortlist op, waaruit het publiek een winnaar mag kiezen. De winnaar wint een fotoshoot met zijn hond en de hond komt met zijn foto op de posters van Staatsbosbeheer. „In het broedseizoen is het extra belangrijk dat er geen loslopende honden zijn die de natuur versto ren. De nachtzwaluw maakt zijn nest bijvoorbeeld op de grond. Als die schrikt van een hond, vliegt hij zo weer terug naar Congo zonder voor nageslacht te hebben ge zorgd”, zegt Lieman. ■j et is laagseizoen in Renesse. Dat betekent dat er bijna geen kip B| °P straat te zien is, Mil terwijl je er in het hoogseizoen letterlijk over de hoofden kunt lopen. En toch mer ken supermarkteigenaren Thieu en Suzanne Pepels dat er veel pro ducten uit de schappen van hun Jumbo worden gestolen. Juist omdat er nu zo weinig mensen in het dorp zijn, valt het Thieu Pepels op. „We bestellen elke ochtend onze versproducten, omdat het lastig is in te schatten hoeveel mensen er komen en deze producten minder lang te bewaren zijn. Als je dan zeg maar drie os senhazen in de schappen legt, een duur stukje vlees, zie je eerder dat er een verdwenen is.” Of het vaker is dan anders en wat de oorzaak ervan is, vindt Pepels moeilijk te zeggen. In elk geval een paar keer per week. „Er verdwijnen ook pro ducten uit voorraad vanwege ad ministratieve fouten.” Maar er worden ook producten gestolen. Dat willen ze bij de Jumbo voorko men. Sinds vier weken door tas sencontrole bij de kassa. SD DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 Jumbo controleert tas klant Per - Thieu Pepels, eigenaar BURGH-HAAMSTEDE - Valeska Nastaly Loopt je hond aan de lijn? Dan heb je misschien wel de leukste hond van Schouwen-Duiveland. Dat vond je zelf natuurlijk al, maar Staatsbosbeheer vanaf nu ook. Valeska Nastaly Renesse Staatsbosbeheer is op zoek naar de de leukste, schattigste en mooiste hond, fotogettyimages Caissière Nadia controleert de tas van vaste klant Maria Zevenbergen. Op de achtergrond kijkt supermarkteigenaar Thieu Pepels toe. FOTO SANDRASCHIMMELPENNINK C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50