0) 1 9 V VIER REDENEN VOORSTELLING FAMILIESPEL Zet familie aan het kerstdiner en het is niet onwaarschijnlijk dat er spanningen ontstaan en helemaal als er een samengesteld gezin - de exen, hun nieuwe partners en bijbehorende kinderen - aan tafel zit. Van hilarisch ongemak tot hoogoplopende ruzies. Dat is de situatie van de nieuwe voorstelling Familiespel, een tragikomedie. Middagje rock-’n-roll Martijn Koning Gevoelig Blom, Boer, Hoeflaak en Rietman zijn alle vier gevierde acteurs. Twee van hen zijn ook comedians. De acteurs hebben zo hun eigen ervaringen met echtscheidingen en samengestelde gezinnen. Blom en Boer hebben allebei ‘cadeau ge kregen’ kinderen met wie ze een goede band hebben. Rietman is gescheiden, maar hield nieuwe re laties ‘altijd een beetje weg’ van zijn dochters. Hoeflaak is net ge scheiden. „Ik speel een wanhopige figuur die zich niet kan binden”, vertelt Rietman. „Ondertussen blijft er in het stuk die gevoelig heid met mijn ex. Ze hebben er lang over gedaan om kinderen te kunnen krijgen. Ze zijn vijandig naar elkaar.” Boer speelt als Odilia de jonge aantrekkelijke vrouw die zich met de ex-vrouw wil meten, terwijl de exen al bij aankomst in het Schotse vakantiehuis in hun Ode aan de blues Na hun succesvolle theatertournee Endless road komen multi-instrumentalisten Joost Verbraak en Jan van Bijnen nu naar de the aters met aanstormend talent Nienke Din- gemans. Het duo werd al eens ‘de kleinste big band van Nederland’ genoemd. Ze zet ten met z’n tweeën een volwaardig band geluid neer met onder meer slidegitaar, drums, trompet, sousafoon, banjo en ham mondorgel. Ze brengen een muzikale ode aan hun inspiratiebronnen: de mensen achter de oeroude blues. Morgen, 20.30 uur in Theater de Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. amiliespel gaat over een familie die bestaat uit twee exen en hun nieuwe (jongere) part ners. Samen vieren ze kerst in een Schots vakantiehuis. Nicolaas (gespeeld door Mark Rietman) was tijdens het huwelijk al een relatie met schooljuf Odilia (Annick Boer) begonnen. Zijn ex Elizabeth (Jacqueline Blom) ont moette later in een viswinkel haar Hugo (Bas Hoeflaak), ‘pianist, maar tegenwoordig vooral life- coach’. Elizabeth en ‘Nikkel’, zoals ze hem soms nog noemt, hebben twee kinderen: dochter Jacky van 12 en de n-jarige Pjotr. Hugo de coach neemt uit zijn vorige relatie Mollie (11) en Lex (7) mee. Vier volwassenen, vier kinderen. En vier acteurs: de kinderen worden ook door hen gespeeld. „Het idee voor de voorstelling kwam van Annick en mij”, vertelt Jacqueline Blom. Zo’n drie jaar ge leden besloot het duo samen een vrije productie te maken, waarbij ze de scenarist, regisseur en decor bouwer zelf konden kiezen. Dat het over een samengesteld gezin moest gaan, werd snel duidelijk. Annick Boer: „Het is zo’n herken- oude giftige patronen vervallen. Boer: „Het is ook moeilijk. Als je relatie mislukt met kinderen dan voelt dat toch altijd als... Hoe noem je dat?” Hoeflaak: „Falen.” Boer: „Ja. Falen. We hebben nog nauwe lijks voorbeelden hoe een samen gesteld gezin zou moeten zijn. We hebben nog geen nieuwe regels hoe het moet. Je moet het zelf uit zoeken.” Kortom, ook buiten het podium zijn de verhoudingen met exen onderwerp van gesprek. In het stuk zit de zin: ‘Hoe ouder je wordt, hoe meer je de keuze hebt in welk gezelschap je wilt zijn.’ Maar is dat in de praktijk wel zo? Rietman: „Je neemt je kinderen erin mee. In de echtscheiding, maar ook in de nieuwe banden die je aangaat. Dat is het nieuwe wat dit stuk laat zien: de blik van de kinderen. Ze praten, denken, ze luisteren af. Ze maken hun eigen waarheid. Vaak zie je alleen de ou ders of de nieuwe liefde, niet de kinderen. Bij Familiespel zie je hoe zij ermee omgaan.” Blom: „En uit eindelijk lijken de kinderen vol wassener dan de volwassenen.” baar onderwerp. Veel stellen heb ben een samengesteld gezin. En tegelijkertijd is het vrij nieuw. Een ideaal recept voor hilariteit.” Bas Hoeflaak is het daarmee eens: „Veel zaken tussen de exen zijn nog niet verwerkt of uitgepraat. In het spel maken wij dat groter, zo dat het een spiegel wordt.” Opera voor Dummies In het SBS6-programma We Want More verraste ze alle juryleden door het rocklied Who Wants To Live Forever van Queen in een operaversie te brengen. Sopraan Céline Janssen toont in Opera voor Dummies aan dat opera ei genlijk hart stikke hip en toegankelijk is. Niet stoffig, maar sexy, grappig en ont roerend. In cabaretsfeer neemt ze het pu bliek mee in de wereld van de opera, een genre dat in eerste instantie juist voor het volk werd geschreven. Zondag, 15.00 uur bij Theaters aan Zee in De Verwachting in Ritthem. Duo IJlstra en Garcia Saxofonist Femke IJlstra en pianist Celia Garcia-Garcia belichten de mediterrane kleurenrijkdom, met de nadruk op Spanje. „We nemen het publiek mee naar het muzikale zui den waar we samen zingen, dansen en dromen in het warme avondlicht”, aldus IJlstra en Gar cia. Zij brengen toe schouwers in deze sfeer met werken van Ravel, Milhaud, Albeniz, De Falla, Villa-Lobos en anderen. Jong talent in de Piek De 22-jarige Timo Jeras (foto) is een veel zijdige muzikant. Samen met de veelbelo vende band ‘Lance Priester Coeur’ komt hij zaterdag naar De Piek in Vlissingen. Jeras komt uit Mid delburg en studeert toetsen aan de Roc kacademie in Til burg. Het optreden wordt zaterdag voorafgegaan door een presentatie van Wouter de Bruijn uit Souburg die zijn nieuwste progrock-project speelt. - GOES GOES Beeld uit de tragikomedie Familiespel, foto annemiekevan dertogt De chaos van een Hans Puik samengesteld gezin tijdens feestdagen Cabaretier Mar- tijn Koning houdt van ongemakke lijke situaties. In zijn nieuwste theatershow vertelt hij de mensen eens flink de waar heid. Over zich zelf. Donderdag 9 februari, 20.00 uur in Theater de Mythe in Goes. Een middagje authentieke rock-’n-roll, zon dag in ’t Beest in Goes. Howlin’ Ric speelde nog zo weinig in de Benelux dat deze tour zijn in troductie in Ne derland is. Sa men met zijn band The Roc keteers brengt hij een mix van uitbundige, zin derende rock-’n- roll en rhythm- and-blues. Woensdag 15 februari, 20.00 uur. Schouwburg Middelburg: Familie spel. MUZIEK THEATER MUZIEK Zondag, 15.00 uur bij Porgy en Bess in Terneuzen. CONCERT Zaterdag, 21.00 uur in De Piek in Vlissin gen. GO DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41