M Lucifers in de droge duinen zijn nu op hun mooist 4 Marjan Wouters: ‘Ik ben verschrikkelijk geschrokken’ Dan is er ook nog de dove hei- Even dacht Marjan dat ze haar paard Vayko zou kwijtraken. De hengst zakte tijdens een rit op het strandje van Wemeldinge tot aan zijn buik weg in het zand. „Ik ben verschrikkelijk geschrokken.” zakt. Het water is zo'n twintig cen timeter diep. Haar vriendin is iets Hij is al twintig jaar oud, maar ik wilde hem niet op deze manier verliezen ucifers in de droge dui nen. Dat klinkt gevaar lijk en onheilspellend. Maar schrik niet, het gaat niet om roekeloos vandalisme, maar om een geweldig mooi mosje dat bekend staat als de rode heidelucifer. Het is in de wintermaanden op zijn mooist. Net als het geel dooi- ermos, dat een vorige keer de revue passeerde, behoort de rode heidelucifer tot de korst mossen. Zo’n korstmos is een band van twee heel verschil lende wezens, namelijk een alg (wier) en een schimmel. Beide partijen hebben voor deel van die samenwerking. De alg kan door fotosynthese voedingsstoffen produceren met behulp van zonlicht. De schimmel gebruikt die voe dingsstoffen, maar zorgt als ik te trillen op mijn benen. Mijn hart ging als een razende tekeer. Ik wante soorten die ook rood kleuren en die exact in de zelfde gebieden voorkomen. Het rood bekermos heeft ‘be kertjes’ waarin de rode apo- de kleur van het korstmos meer mintgroen, terwijl dat bij de rode heidelucifer grijs is. tuur op het strand. „We zijn de vol gende dag een eindje gaan lopen, en ik heb inmiddels alweer op hem ge reden.” Marjan belt vrijdagmiddag meteen naar de gemeente Kapelle om melding te doen van het inci dent. „Je wilt het toch niet op je ge- heidelucifer voorkomen, maakt dat je extra attent moet wezen. Als je de soorten bij el kaar ziet dan valt op dat de dove heidelucifer minder ‘me- andere soorten. Soms is het ook gewoon onmogelijk om uit te maken met welke soort je precies te maken hebt. Ze zijn er niet minder mooi om! Dik achterbeen Vayko heeft alleen een dik achter- Gemeente waarschuwt De gemeente Kapelle heeft inmid dels via sociale media een waar schuwing verspreid. De boodschap luidt dat je beter niet op het strand kunt paardrijden als het hoogwater is. Volgens wethouder Jon Hersel- man zijn op het strandje nooit eer der paarden weggezakt in het zand. „Zo’n incident is bij de gemeente in elk geval niet bekend.” Op sociale media suggereren ver schillende mensen dat het drijf zand te maken heeft met het op spuiten van het strand. Herselman weten hebben dat de volgende dag weer een paard wegzakt.” delucifer. Die kreeg zijn naam V* niet voor niets. Meestal ont breken hier de rode kleuren, maar juist het feit dat die een laat weten dat het strand voor het laatst in het voorjaar van 2021 is op gespoten. „We weten niet of het op spuiten er iets mee te maken heeft. Ik heb niet de indruk dat zo’n inci dent vaker gaat voorkomen, maar we kunnen het ook niet uitsluiten.” Marjan neemt het zekere voor het onzekere. Zij gaat voorlopig niet meer paardrijden op het strandje van Wemeldinge. „Ik vind het be langrijk om andere mensen te waarschuwen. Ga niet met hoog water langs de branding, en mijd mul zand. En ga niet alleen naar het strand. Ik was ontzettend blij dat mijn vriendin erbij was. Je moet ge woon oppassen.” Samen met een vriendin maakt Marjan Wouters (52) uit Wemel dinge vrijdagmiddag een rit op het strandje in haar woonplaats. Het is op dat moment hoog water. „We gingen even de benen wassen”, ver telt ze. Terwijl ze met Vayko door de branding stapt, voelt ze dat zijn voorbenen iets wegglijden. „Ik dacht: misschien hebben kinderen een gat gegraven, en stapte hij daarin. Maar ineens gleed ik van zijn rug af, het water in. Toen zag ik dat zijn benen helemaal weggezakt waren in het zand.” Marjan is een ervaren paardrijd- ster. Ze rijdt al zo’n zestien jaar en komt regelmatig op het strandje van Wemeldinge, meestal als het eb is. Heerlijk vindt ze het. „Maar ik ben altijd voorzichtig. Ik vind het een beetje eng om te galopperen door het water. Ik ga altijd in stap, omdat je in het water niet goed kunt zien waar je rijdt.” N ATU U R JOU RN AAL symbiose of samenlevingsver- omdraaien: ze kunnen slechts 1.j - 1 -1 1 :1 groeien waar geen concurren tie van andere begroeiing op treedt. De rode heidelucifer komt in Zeeland alleen voor op een paar plaatsen in de dui- enkele keer ook bij de dove nen van Oranjezon en op de zandgrond in de grensstreek van Oost-Zeeuws-Vlaande ren. Bij een vondst is het zaak om de plantjes goed te bekij- tegenprestatie dat de alg tegen ken. Er zijn namelijk twee ver- lig’ (korrelig) is dan de beide uitdroging beschermd is. Daarnaast is de schimmel ook leverancier van mineralen en beschermt die de alg tegen vraat. Korstmossen zijn kampioen theciën groeien. Bovendien is om te groeien waar andere planten en mossen het laten afweten. Of je kan het ook Geen idee Mar jan bevindt zich vrijdag vlakbij dig. „Ik weet niet meer hoe, maar de waterkant, als haar paard weg- allebei de paarden zijn zelfstandig uit het zand gekomen”, vertelt Mar jan. „Ik was op dat moment rustig dieper het water in gegaan. „Ze ke- en Vayko ook, maar even later stond ken een beetje beduusd, en kwa men naar ons toe. En op dat mo ment zakte ook haar paard met zijn ben verschrikkelijk geschrokken. Ik achterbenen weg. Ik probeerde was bang dat ik hem kwijt zou ra- Vayko met zijn hoofd een beetje ken. Hij is al twintig jaar oud. Als hij naar de kant te trekken, zodat hij een hartaanval zou krijgen, dan zou zijn benen uit het zand kon halen, ik dat kunnen accepteren, maar ik Dat lukte niet, en ik was bang dat wilde hem niet op deze manier ver- hij iets zou verdraaien. Ik had geen liezen.” idee hoe we eruit moesten komen. Ik dacht meteen: we moeten de brandweer bellen.” Dat blijkt gelukkig toch niet no- been overgehouden aan het avon- Vayko zinkt weg op strand Marjan Wouters wijst bij haar paard Vayko tot hoever die in het zand wegzakte.fotomarcelledavidse - Marjan Wouters - Chiel Jacobusse Rode heidelucifer Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Cornelleke Blok Wemeldinge DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 GO 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36