Dit zijn alle kandidaten voor provinciale verkiezingen - /Ol Til ‘I ':MI “i u i F ti I M ■SB 3 I I si ifi Hi IHO ii 44 o '..x y 1 lijk i'F hebben altijd mijn interesse gehad. Ze denken anders en ze zijn heel eerlijk. Tijdens mijn werk kom ik die mensen niet tegen. Daarom heb ik me aangemeld om mentor te worden. Ik vind het een uitdaging om goed contact met ze te maken, zeker vijftig nieuwe mentoren ge bruiken. Het aantal aanmeldingen van mensen die hulp nodig hebben, is de laatste jaren namelijk flink ge groeid. Dat komt doordat er steeds meer eenzame ouderen zijn, maar ook doordat de wetgeving veran- Hoofdplaat, Kuitaart, Nieuwvliet, Nisse, Noordgouwe, Noordwelle, Oostdijk, Retranchement, ’s-Heer Arendskerke, Scharendijke, Sirjan- sland, Terhole, Walsoorden, Zon- nemaire en Zuidzande. Zes mensen, verdeeld over vijf partijen, wonen buiten Zeeland. Ér zijn kandidaten uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Gent en twee uit Tilburg. Mochten zij worden ge kozen en zitting willen nemen in Provinciale Staten, dan moeten zij verhuizen naar Zeeland. Die kans is overigens klein. Afgezien van Lars Meiresonne, op de derde plaats bij JA21, staan zij niet hoog op de kan didatenlijst van hun partij. Eenzame ouderen Stichting Mentorschap Zeeland staat te springen om meer mensen zoals Jaschenka. De stichting kan maximumaantal van vijftig men sen op de lijst staan: CDA, PvdA/ GroenLinks en Partij voor Zeeland. PW (7 kandidaten), 50PLUS (9) en JA21 (9) hebben de minste mensen. dat iemand ook gewoon dochter of zoon wil zijn. In zo’n geval melden mensen zich bij onze stichting.” Een mentor gaat niet over geld. De financiën worden door een be windvoerder geregeld. Een mentor helpt bij beslissingen over onder meer wonen, verzorging en medi sche behandeling. Een achtergrond in de zorg, zoals Jaschenka heeft, is niet nodig. „Je hebt wat levenserva ring nodig, en het is fijn als je goed met mensen om kunt gaan. Maar ervaring in de zorg is niet nodig. Bedenk: ook als zoon of dochter of familielid kan je zomaar in deze rol terecht komen, als je je hulpbehoe vende vader of moeder moet bij staan.” De stichting biedt iedereen die als mentor begint een basiscur sus aan. „Bovendien zorgen wij er voor dat er altijd iemand is aan wie je vragen kunt stellen.” Nieuwe aanmeldingen Stichting Mentorschap Zeeland heeft met hulp van een financiële bijdrage van het Oranjefonds een Zeeuwse campagne opgezet om meer mentoren enthousiast te krij gen. Dat heeft de afgelopen weken al voor bijna twintig nieuwe aan meldingen gezorgd. Niet alleen Jaschenka, maar ook haar man Nico en haar dochter Loïs zijn mentor geworden. En Ja schenka begeleidt niet alleen Nathalie, maar nog twee andere mensen. Ze bezoekt haar cliënten één keer per twee a drie weken. „Ja, dat is best druk. Maar ik heb van huis uit meegekregen dat je niet al leen voor jezelf leeft”, zegt Ja schenka. „Van de zomer zijn mijn man en ik samen met onze cliënten naar de kermis geweest. Ja, dat kost me dan een vrije zaterdagmiddag. Maar zoiets is hartstikke leuk toch?” en ik wil graag iets voor iemand be tekenen.” De forse stijging komt mede door dat meer partijen meedoen. In 2019 waren dat er veertien en deze keer zestien. Daaronder zijn vier nieuw komers: BoerBurgerBeweging (BBB), JA21, BVNL en AWP Zeel and. PvdA en GroenLinks doen nu als één lijst mee. DENK, dat vier jaar geleden geen zetel wist te halen, doet geen nieuwe poging. Alle kandidatenlijsten zijn defi nitief. Drie partijen hebben het Partij voor de Dieren Het aandeel vrouwen ligt iets hoger dan vier jaar geleden, maar nog al tijd is slechts een derde van de kan didaten vrouw. Alleen bij de Partij voor de Dieren zijn zij ruim in de meerderheid. JA21, BVNL, 50PLUS en BBB hebben naar verhouding weinig vrouwen op de lijst. Bij de SGP ontbreken zij om principiële redenen. Onder de zestien lijsttrek kers zijn drie vrouwen: Trees Jans sens (Partij voor de Dieren), Anita en op Schouwen-Duiveland, maar niet uit andere regio’s. In Middelburg wonen de meeste kandidaten (39), gevolgd door Vlis- singen (38) en Goes (34). In veel dorpen is geen enkele kandidaat te vinden: Baarland, Biggekerke, Bors- sele, Brouwershaven, Gapinge, Pijpelink (PvdA/GroenLinks) en GervanUnen (SP). De meeste kandidaten wonen op Zuid-Beveland: 30 procent. Wal cheren is met 27 procent vertegen woordigd, gevolgd door Zeeuws-Vlaanderen (23%). Schou wen-Duiveland en Tholen ontlo pen elkaar weinig, met respectieve lijk 9 en 8 procent. Noord-Beveland levert in totaal 12 kandidaten (3%). Sommige partijen zijn sterk ge bonden aan één regio. Bij de Partij voor Zeeland wonen maar liefst 34 van de 50 kandidaten op Zuid-Be veland. Bij 50PLUS, BVNL en Partij voor de Dieren komt de inbreng vooral van Walcheren. PW heeft kandidaten in Zeeuws-Vlaanderen Het aandeel vrouwen ligt iets hoger dan vier jaar geleden, maar nog altijd is slechts een derde van de kandidaten vrouw derd is. „Mensen die in een instel ling wonen hebben recht op ie mand die hun belangen behartigt”, legt regiocoördinator Justine Mal- jaars uit. „Vaak doen familieleden dat, maar zij kunnen dat soms niet omdat ze al op leeftijd zijn, of om- M Afi 7 IA I ffl I' IS i 3 I üül r 4-,^ 4 'Vt I M PC DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 opbloeien de laatste jaren’ Zie ook pzc.nl/play MIDDELBURG In totaal 467 mensen strijden volgende maand om de 39 ze tels in de Statenzaal in Middel burg. Dat zijn 93 kandidaten meer dan bij de vorige verkiezin gen, vier jaar geleden. - Rolf Bosboom 4 Nathalie Mulder met haar fa voriete paard Olaf en haar men tor Jaschenka Ottink. „Ik ben heel blij met Jaschenka, want ik heb verder niemand.” FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35