4 Politie pakt stroomhalsband af u Leuntje en Merien trekken wijde wereld in 2 Stichting Mentorschap Zeeland zoekt mentoren Beslissingen nemen en voor zichzelf opkomen, dat vindt Nathalie heel moeilijk. Gelukkig heeft ze hulp van haar mentor, Jaschenka. Maar in Zeeland zijn nog veel meer mentoren nodig. PZC.NL Verdachte steekpartij langer vast Bij alle beslissingen denk ik steeds: hoe zou ik willen dat er voor mijn eigen familie gezorgd zou worden? Jonge man keert zich tegen agent een belangrijk persoon in iemands leven. En ik vind het gewoon leuk.” Jaschenka combineert haar vrij willigerswerk met een baan als operatieassistente in ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. „Mensen met een verstandelijke beperking stoot aan honden kan worden gege ven, zijn nog wel te koop in de win kel en zijn in sommige situaties wel toegestaan. Bijvoorbeeld als het gaat om de openbare orde en veilig heid. „Denk dan aan de politie en Koninklijke Marechaussee”, zegt Aalders. Bijten De man uit Yerseke was eerder in beeld bij de politie vanwege bijtin- cidenten met letsel. Nadat de stroomhalsband werd afgepakt, kreeg hij een proces-verbaal. De of ficier van justitie bepaalt wat er ver der gebeurt. F I mentor op toezien. Bij alle beslis singen denk ik steeds: hoe zou ik willen dat er voor mijn eigen fami lie gezorgd zou worden? Ik heb Nathalie de afgelopen jaren zien opbloeien. Dat doet me goed.” Nathalie en Jaschenka doen ook gezellige dingen samen. „We zijn een keer samen naar Frans Bauer geweest”, vertelt Nathalie. „En we geven samen mijn schildpad Lucky en mijn vis Tahiti eten. En Ja schenka heeft ervoor gezorgd dat ik kan paardrijden. Dat zou ik het liefst elke week doen. Ik ben heel blij met Jaschenka, want ik heb ver der niemand.” Jaschenka: „We gaan wel eens samen naar de stad om een kopje koffie te drinken. Dat hoort eigenlijk niet bij mijn taak als men tor, maar je moet een vertrouwens band opbouwen. Je bent immers voelt Jaschenka het. „Als mentor ben ik haar wettelijk vertegenwoor diger. Ik ga mee naar belangrijke ge sprekken en ik zorg dat de afspra ken in het zorgplan nagekomen worden. Een instelling mag bij voorbeeld niet zomaar een tablet van iemand in beslag nemen. Daar zijn regels voor. Daar moet je als De Bevelander gebruikte de hals band om de hond op zijn met stro omdraad afgezette erf te houden. Als het dier buiten de omheining kwam, kreeg het een schok. „Het gebruik van elektrische afrastering om bijvoorbeeld koeien op een weide te houden is toegestaan” zegt politiewoordvoerder Mireille Aalders. „Maar stroombanden ge bruiken voor honden niet.” Het gebruik van een stroomhals band bij honden is wettelijk verbo- Stel je voor: je hebt een verstande lijke beperking, je bent demente rend of je hebt psychiatrische pro blemen, én je hebt geen familie die je kan helpen. Wie behartigt dan je belangen? Wie voert gesprekken met zorgverleners? Daarvoor is er Stichting Mentorschap Zeeland. Deze stichting brengt mensen die niet voor zichzelf kunnen opkomen in contact met vrijwilligers die hun mentor willen zijn. Maar de stich ting krijgt de laatste jaren zó veel aanmeldingen, dat er een tekort is aan mentoren. De stichting kan er in Zeeland zeker vijftig gebruiken. Jaschenka Ottink (48) uit Vlissin gen is al acht jaar mentor van Nathalie Mulder (ook 48). Nathalie heeft een verstandelijke beperking en is moeilijk ter been. Ze woont bij Stichting Zuidwester in Goes en gaat doordeweeks een paar dagen naar zorg- en speelboerderij De Hosvazze in Lewedorp. Geweldig vindt ze dat. Ze kan er knuffelen met haar favoriete paard Olaf en ook met konijnen en andere dieren. den sinds 1 januari vorig jaar en wordt gezien als dierenmishande ling. „Door zo’n band verandert het gedrag van een hond”, zegt Aalders. „Het dier is zich er heel erg van be wust van en krijgt er angst en stress door. Er zijn andere manieren om gedrag van een hond af te leren.” Pinnen Halsbanden met pinnen aan de binnenzijde vallen onder dezelfde wet en zijn al langer verboden. De politie, Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming en Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit zien erop toe dat de regels worden nageleefd. Apparaten waarmee een stroom- Tekeningen Insign gaat de spul len in eerste instan tie in diverse win kels in Zeeland te koop aanbieden. Ook op de website leuntje-merien.nl is straks alle dingen te bestellen. Hament hoopt zo met Leun tje en Merien een flinke stap voor waarts te zetten. „Maar uiteraard blijf ik zelf wel de teke ningen maken!” Voor de verdere toekomst wordt ook al gedacht aan de mogelijkheden om Leuntje en Merien buiten de provincie grenzen op de markt te brengen. „Maar dat is voor nu nog even toekomstmu ziek”, aldus Maikel de Kok van Insign reclame. Bijna iedereen in Zeeland kent wel de tekeningen van Leuntje en Merien, het Zeeuwse stel in klederdracht. Als het aan de schepper van het duo ligt is dat ‘bijna’ er straks af en kent echt ie dereen ze in de pro vincie. En als het even kan wordt het duo ook nog eens beroemd buiten de provincie- en lands grenzen. Om dat te bewerkstelligen heeft Hament de rechten op de Leun tje en Merien-han- delswaar verkocht aan Insign. Die gaat mokken, T-shirts, sleutelhangers en overige producten, mogelijk tot ver bui ten Zeeland, op de markt brengen. „Ik ben vooral kunstenaar”, legt Hament deze stap uit. „Marketing laat ik liever aan kenners over. Insign is een professionele partij die op het gebied van marketing pre cies weet wat er op de markt speelt. Het produceren van be drukte koffiemok- ken, kalenders, muismatten, sleu telhangers enzo voort hebben zij ook in eigen huis.” Goed in haar vel Nathalie zit nu goed in haar vel, maar dat was een paar jaar geleden wel anders. Ze woonde toen bij een andere stichting. „Daar was ze vaak boos, omdat ze niet de goede bege leiding kreeg”, herinnert Jaschenka zich. „Nathalie kon dat niet goed zelf aangeven. Toen heb ik veel met haar gepraat over wat ze anders wilde, en stappen ondernomen. Toen heb ik geregeld dat ze bij Zuidwester kon wonen.” Ze is de ‘stem’ van Nathalie, zo DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 PC Ik heb haar zien - Jaschenka Ottink, mentor YERSEKE Oneens - Eldridge Pentury Gisteren: Ik wil mijn te veel betaalde belasting snel terug (1865 reacties) MIDDELBURG Jan-Willem Hament bij een tekening van Leuntje en Merien. fotoruben oreel Jan-Willem Ha ment, de tekenaar van het Zeeuwse stel Leuntje en Merien, heeft de rechten van de handelswaar ver kocht aan Insign reclame uit Goes. Die gaat de pro ducten met het duo verder ver markten. Nieuwe stelling: Ik geef gul aan Turkije en Syrië WAT VINDT U? Doe ook mee aan de poll op pzc.nl De 31-jarige man die vastzit voor de steekpartij op 28 januari op het Bellamypark in Vlissingen, blijft nog zeker ne gentig dagen achter de tralies. Dat heeft de raadkamer van de Middelburgse rechtbank be paald. Twee 28-jarige man nen raakten ge wond, nadat ze in café Speyk door de man werden aange vallen. Tussen één van de slachtoffers en de verdachte kwam het in 2016 ook tot een confrontatie. Ook toen ge bruikte die een mes. Er zou sprake zijn ge weest van nood weer. VLISSINGEN Bij een vechtpar tij in een restau rant op de Zeil- markt heeft een 24-jarige man dinsdag zijn agressie op een agent botge vierd. Toen de politie bevech tende mannen wilde aanhou den, keerde een van hen zich te gen een agent. De daders zou den rond 21.30 uur niet alleen hebben gevoch ten, maar ook spullen hebben vernield. De politie heeft aangifte gedaan van een poging tot zware mis handeling en be lediging. De an dere man, een 20-jarige Vlissin- ger, werd aange houden voor openbare dron kenschap. Agenten hebben dinsdag een stroomhalsband afgepakt van een man uit Yerseke. De band waarmee hij zijn hond liet lopen, is sinds vorig jaar verboden. 9G% Eens Willem Adriaansens Goes Cornelleke Blok Lewedorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34