M aflll 25 Elson ziet nooit meer een basketballer mijlpaal James passeren M -fi-'i Op zijn 38ste draagt LeBron James eindelijk de eretitel die al jaren op hem wachtte: topscorer aller tijden in de NBA. „Hij heeft alles, is de meest complete basketballer ooit.” T-Mobile steekt miljoenen in sport ter dan groot is LeBron James. Of King James, dat mag ook. Als zelfs president Joe Biden een filmpje voor je opneemt omdat je ‘een hele natie inspireert’, dan ben je een heel grote meneer. Kendrick La mar, Rihanna, Drake, Snoop Dogg, allemaal werkten ze maar wat graag mee aan een ode aan King James. Nike-oprichter Phil Knight, acteur Denzel Washington en rap pers Jay-Z en Usher waren er zelfs bij in in de Crypto Arena van de LA Lakers, waar fans tot 48.000 dollar hadden betaald om getuige te zijn van sporthistorie. Met 38.390 punten loste James na 39 jaar Kareem Abdul-Jabbar (38.387) af, die zelf in 1984 Wilt Chamberlain passeerde als meest scorende NBA-speler in het regu liere seizoen. Een grote aftelklok liep mee in de nipt verloren wed strijd tegen Oklahoma City Thun der (130-133), zodat iedereen kon zien hoeveel punten James nog van het record verwijderd was. Mobiele telefoons in de aanslag, wachtend op het moment waarbij oogle zijn naam en er danst een confettire- gen met baskets, bal len en kroontjes over je beeldscherm. Gro- het spel bijna een kwartier werd stilgelegd voor een soort van ere- huldiging. Mooi waren de woor den van de zelf aanwezige Abdul- Jabbar (75), die altijd bleef geloven dat zijn record niet eeuwig was. „Er was alleen een speler voor no dig die er volledig voor zou gaan.” Dat deed James, die zich niet liet afschrikken door statistieken. In 2018 passeerde hij Chamberlain, in 2019 Michael Jordan. In januari 2020 Kobe Bryant, die bizar ge noeg een dag later samen met zijn dochter Gianna overleed bij een helikoptercrash. In maart 2022 ging hij over Karl Malone, waarna hij alleen nog op Abdul-Jabbar kon jagen. Was hij zeker in zijn jaren bij Miami Heat de motor van een goed geoliede machine, bij de La kers weet hij zich nu omringd door minder kwaliteit. Daar lijdt zijn spel met gemiddeldes van meer dan dertig punten per duel na twintig seizoenen echter nau welijks onder, ziet ook Elson. „Hij Ben Saddik lang geschorst Topveld bij Dutch Masters Driepunters „Dat record van Kareem stond al zo lang, was zo bizar. Dat iemand zo lang speelt, zo blessurevrij blijft en dan ook nog zo’n record breekt, dat is héél bijzonder”, reageert Francisco Elson, Nederlands enige NBA-kampioen (San Antonio Spurs, 2007). „Moet je nagaan dat Kareem het nog grotendeels deed zonder driepunters (pas sinds 1979 ingevoerd, toen Abdul -Jabbar al tien van zijn twintig seizoenen had gespeeld, red.), maar daar hoor je nu niemand nog over. Voor de media is dit natuurlijk gewoon een mooi verhaal, James zat hier echt op te azen.” Rotterdammer Elson (46) speelde tussen 2003 en 2012 tien keer tegen James, toen nog niet de speler met de statuur van nu. „Maar dat hij speciaal was, was al wel te merken. Scoorde heel mak kelijk, ging met volle snelheid op de basket af, had de hangtime om de bal af te maken. Dat vergt kracht, stabiliteit, balans, de soft touch. Die gast weegt me een partij kilo’s (113, red.), maar is echt ge maakt voor dit spelletje. Hij had in zijn beginjaren geen heel goed schot, maar is compleet in alles ge worden. De meest complete spe ler, wat mij betreft.” Michael Jordan speelde op die leeftijd minder, scoorde minder. Deze meneer doet het wel wordt alleen maar beter, lijkt het. Zijn belastbaarheid is ook een kwaliteit, het verzorgen van je li chaam. Als je in die business een bedrijfje hebt, is James je ideale uithangbord. Daar stopt-ie miljoe nen in”, weet Elson. „Normaal ben je op zijn leeftijd al gestopt, zijn spelers op. En hij doet nog mee, speelt heel veel mi nuten. Michael Jordan speelde op die leeftijd minder, scoorde min der. Deze meneer doet het wel, blijft een genot om naar te kijken. Ook al is zijn team slecht, hij doet wel wat hij moet doen om het beste uit zichzelf te halen.” Voor nog een vijfde NBA-titel lijkt James te moeten verkassen. Dat sportief succes niet meer zijn enige drijfveer is, houdt hem ech ter ook gemotiveerd. Als vader heeft hij de droom om met zijn oudste zoon Bronny (18) in één NBA-team te spelen. „Ze zeggen dat z’n zoon in 2024 gaat debute ren, dus ik denk dat LeBron nog wel twee, drie jaar door zal gaan. Dan gaat hij makkelijk de 40.000 punten halen”, verwacht Elson, die het record niet snel verbeterd ziet worden, misschien wel nooit meer. „Noem mij één speler die dat gaat doen? Ik denk het niet...” Reken maar dat de Amerikaanse media hun hoop vestigen op zoon Bronny, al is het alleen maar voor het mooie verhaal. Elson kijkt wel uit om die twee te vergelijken. „Het is net als met films, hè. Meestal is de eerste film toch de beste, daar kun je sowieso niet aan tippen.” PC DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 LeBron James gaat omhoog voor de score die hem topscorer aller tijden maakt. Duizenden telefoontjes leggen het vast, fotogettyimages Tekst Arjan Schouten - Francisco Elson NOC'NSF Sportkoepel NOC*NSF geeft TeamNL en de 28 sportbonden die daar on derdeel van zijn een ste vige financiële impuls met het aantrekken van een nieuwe partner. Telecom- bedrijf T-Mobile verbindt zich voor vier jaar aan de Nederlandse topsport. Het zou gaan om een substan tieel bedrag, volgens inge wijden ruim 10 miljoen euro. T-Mobile wordt onder meer per direct hoofdsponsor van de succesvolle short- trackploeg. Daarnaast gaat het bedrijf investeren in maatschappelijke projec ten, met als doel om het aantal sportende Neder landers weer te verhogen. G KICKBOKSEN Kickboksorganisatie Glory heeft Jamal Ben Saddik voor vijftien maanden ge schorst. De Belgische Ma rokkaan heeft de antido- pingregels overtreden. Ben Saddik testte positief na zijn gewonnen gevecht tegen de Roemeen Benja min Adegbuyi op 20 au gustus, waarna een onder zoek werd in geste ld. Giste ren werd de procedure af gerond en werd de schorsing bekend. „Hij is voor vijftien maanden ge schorst, een schorsing die met terugwerkende kracht is ingegaan na zijn laatste gevecht op 20 augustus”, verklaarde Glory tegenover het ANP. PAARDENSPORT Negen springruiters uit de mondiale top 10 doen van 9 tot en met 12 maart mee aan het The Dutch Masters in Den Bosch. Onder meer de Nederlanders Harrie Smolders (foto), nummer 4 op de mondiale ranking, en Maikel van der Vleuten hebben hun deelname be vestigd. Eerder maakte de organisatie de deelname van titelverdediger Daniel Deusser en Henrik von Eckermann, de mondiale nummer 1, al bekend. Ook de Zwitser Martin Fuchs, de nummer 2 van de we reld, voegt zich nu bij dat gezelschap. Verder heeft de Fransman Julien Epail- lard, derde op de ranking, deelname bevestigd. Noem mij één speler die dit nog gaat halen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 25