F M Gilbert S. speelde informatie van de politie door aan Vlaming Flor B. 13 Een Limburgse privédetective is opgepakt, omdat hij gevoelige informatie uit politiedossiers zou hebben doorgespeeld aan de grootste drugscrimineel van België. Ook liet hij rechercheurs en officieren van justitie observeren. Ik heb hem gewaarschuwd: ga niet in op dubieuze verzoeken strafblad hebt. Zo’n 420 bedrijven hebben deze vergunning. Om ook daadwerkelijk te mogen speuren, moet je daarnaast slagen voor een examen. Tijdens de opleiding leer je dat privédetectives nauwelijks meer rechten hebben dan andere burgers. Ze mogen niet bij iemand inbreken, mensen thuis afluisteren of volgapparatuur gebruiken. Drugstransporten Flor B. werd een jaar geleden opge pakt in Zwitserland. De Vlaming zou achter talloze drugstranspor ten in België zitten, maar ook in Nederlandse politiedossiers duikt zijn naam op. Zo wordt hij gelinkt aan de 12,5 miljoen euro cash die lag opgeslagen in een Eindhovens ap partement. Het was in 2020 een van de opvallendste vondsten van de politie, nadat die maandenlang Kenteken checken S. werd geboren in Zuid-Limburg, waar ook zijn recherchebureau is gevestigd, maar hij woont al jaren net over de grens. Provinciegenoot Ben Zuidema, die ruim zestig jaar in het vak zit, leidde hem op tot privédetective. „Ik was verbijsterd Misstap In de praktijk gebeurt het wel, bleek ook in 2016 uit het tv-programma RamBam. De programmamakers wisten verschillende privédetec tives te verleiden om verder te gaan dan wat volgens de regels mag. On der hen was volgens branchegeno ten Gilbert S. Hij hing een peilba ken onder de auto van een pro grammamaker, die zogenaamd vreemdging. Het gebruik van zo’n gps-tracker bij iemand anders is verboden. Of die misstap consequenties had, wil het ministerie niet zeggen. Bij overtredingen kan de vergun ning worden ingetrokken. Of dat lot Gilbert S. wacht, is onbekend. Dat er zelden vergunningen wor den ingetrokken heeft te maken met het beperkte toezicht. „Ze ko men kijken of je je documenten goed bewaart, alles is beveiligd en of je wel werk hebt”, zegt John Vul- lers. „Je hoeft geen inzage in je on derzoeken te geven. Dat is ook las tig, maar het mag wel iets strenger.” berichten van criminelen kon mee lezen door het kraken van telefoon dienst Encrochat. Dat Gilbert S. mogelijk klusjes uitvoerde voor de beruchte Flor zorgt voor verbaasde reacties. En kele collega’s spraken hem nog na de eerste aanhouding vorig jaar. „Hij vertelde dat hij was ingehuurd door een transportbedrijf om te controleren of de chauffeurs betrokken waren bij ladingdief- stallen”, vertelt Erwin Klingestijn van recherchebureau RBZ. „Hij zei dat hij simpelweg op het verkeerde moment op de verkeerde plaats was. Het zou me verbazen als hij bij foute zaken is betrokken.” Al klinkt er in de branche ook scepsis. „Hij had wel vaker verhalen over dubieuze klusjes, dan moest hij bijvoorbeeld ergens in het buitenland waardevolle spullen ophalen”, zegt een privédetective die anoniem wil blijven. „Na dat verhaal over die transportonder nemer zei ik zei tegen hem: Dit is gewoon flauwekul. Ik heb hem ge waarschuwd dat hij ermee moest stoppen.” toen ik het nieuws hoorde”, zegt hij. „Ik heb hem gewaarschuwd: ga niet in op dubieuze verzoeken. Dat hij dit mogelijk toch heeft gedaan, doet pijn.” Recherchebureaus hebben stuk voor stuk voorbeelden van hoe zij zijn benaderd door criminelen. Het simpelste verzoek: of de privé detective even een kenteken wil checken. Soms lijkt het verzoek ook onschuldig: „Iemand zei dat hij in contact wilde komen met een oud-klasgenoot, of ik die kon op sporen”, vertelt een rechercheur. „Bleek die ‘oud-klasgenoot’ dus de president van een motorclub te zijn. Ik heb meteen contact opgeno men met de politie. Straks heb ik ervoor gezorgd dat die man op zeep wordt gebracht.” Ook John Vullers van JohnV-de- tectives kreeg dubieuze verzoeken. „Een bekende uit het milieu bena derde mij of ik via een constructie geld uit het buitenland naar Neder land kon halen. Ik weigerde, ik had meteen door dat het om witwassen ging.” Volgens Vullers komen de meeste verzoeken vooral van parti culieren en niet van bedrijven. „Als je moeite hebt om het hoofd boven water te houden als privédetective, maakt dat je kwetsbaarder.” Wie in Nederland een recherche bureau wil beginnen, moet een vergunning aanvragen bij het mi nisterie van Justitie en Veiligheid. Daarbij wordt ook gekeken of je een De politie had Gilbert S. (54) al op de korrel vanwege een coketrans port in Antwerpen. De man die hij hielp, zou Flor B. zijn, die in België wordt beschouwd als de grootste drugscrimineel van het land. De Vlaming zou ook zaken hebben gedaan met ‘Bolle Jos’ L, een Breda- naar die in september op de lijst van meest gezochte criminelen in Europa werd geplaatst. Begin oktober 2022 hing S. rond bij een loods in Wilrijk, naast Ant werpen. Een vrachtwagen arri veerde met een container die eerder die dag was gelost in de Rotter damse haven. Tussen de lading lag 1200 kilo cocaïne. Tenminste, dat was de bedoeling. De drugs waren er door de Nederlandse douane uit gehaald, vier mensen die de drugs uit de container halen liepen recht in de val van de opsporingsdien sten. Ook Gilbert S. ging daarbij in de boeien. S. mocht vrij snel met een enkel band naar huis. Hij wist niet dat er een undercoveragent op hem werd gezet. Dat leidde vorige week tot een nieuwe arrestatie. Toen werd in de Belgische media duidelijk waarvan S. wordt verdacht: hij zou rechercheurs en officieren van justitie hebben laten observeren. Ook kreeg hij via zijn contacten informatie uit de politiesystemen en speelde die door aan Flor B.. De Belgische advocaat van S., Sven Mary, wil niet reageren op de ver denkingen. - Drugsbaas Flor B. (boven) werd vorig jaar opgepakt in Zwitserland. Hij was betrokken bij coke transporten naar de haven van Antwerpen, waarbij ook Gilbert S. betrokken was. FOTO'S PHOTONEWS, AFP, BELGA - Ben Zuidema, privédetective Chiel Timmermans Antwerpen Limburgse privédetective kluste voor drugsbaron GO DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023 f -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13