a p It| M 3 I M I Oorlog in Pink Floyd: Waters pleit voor Russen ‘John Cleese zet zich af tegen alles wat woke is’ 3 11 1 3 I 1 IM De cultserie Fawlty Towers krijgt een vervolg. Mét ster John Cleese in de hoofdrol. Is het wel slim om zo’n iconische reeks nieuw leven in te blazen? Acteurs Peter Lusse en Hans Cornelissen zijn voorzichtig enthousiast. „Niets is heilig.” wel wat fouten zijn gemaakt in de opzet”, blikt Cornelissen terug. Toch hoeft een vervolg niet altijd te floppen, zegt de theaterprodu cent. „Kijk maar naar ’t Schaep met de 5 poten met Adèle Bloemendaal. Die remake is een idioot succes ge worden. Het kan dus wel, als je het maar acceptabel weet te maken voor deze tijd. Misschien spelen ze juist ook wel in op de huidige tijdgeest, je moet zorgen dat je daar op een slimme manier op inhaakt. Tegelij kertijd het moet ook behapbaar blij ven.” Inspelen op de huidige tijdgeest zal nog best een uitdaging worden, denkt Fawlty Towers-fan en acteur Peter Lusse, vooral bekend als Eddie uit de Nederlandse sitcom Vrienden voor het leven. „Ik heb zo’n vermoe den dat Cleese zich daar weinig van aantrekt. Hij zet zich af tegen alles wat woke is. Hij hoeft niks meer te bewijzen en zal zich daarom ook vast niet door de tijdgeest laten leiden.” Cleese na die bewuste actie. Of het vervolg aanslaat, blijft gis sen, zegt Lusse. „Waarom zou je een monument nabouwen? Ze hebben in Amerika ooit een remake van Fawlty Towers gemaakt (Payne, red.), met John Larroquette. Dat vond ik niet werken. Al zal het met John Cleese in de hoofdrol natuurlijk wel meer een garantie voor succes zijn.” Oude, klagende man Cultuurwetenschapper en humor- onderzoeker Dick Zijp van de Uni- versiteit Utrecht houdt zijn hart een ‘beetje vast’. „Fawlty Towers is legen darisch, ik was er als kind enorm fan van. Het format met die chagrijnige hotelbaas is zeker niet uit de tijd, dat kan nog prima. Maar ik vraag me wel af of John Cleese niet zelf een beetje te veel in het typetje Basil Fawlty is veranderd, als zo’n oude, klagende man.” De humor uit Fawlty Towers hoeft niet direct gedateerd te zijn, denkt hij. Cleese zei bijvoorbeeld over ma joor Gowen, een vaste gast in het ho tel die racistische taal uitslaat, dat het personage juist belachelijk wordt ge maakt om zijn denkbeelden. Maar: humor is complex, je kunt het op ver schillende manieren uitleggen.” Zijp wijst op het zogeheten Archie Bunker-effect. De ster van de jaren 70 sitcom All in the family was een racis tisch personage. „Er is in Amerika onderzoek gedaan onder verschil lende publieksgroepen. De liberale linkse kijker zag Archie als een paro die op vooringenomen, populistische figuren, terwijl de conservatieve, Re publikeinse kijker in hem juist een held zag.” Hoe dan ook, Zijp, Cornelissen en Lusse gaan in elk geval kijken naar Fawlty Towers 2.0. „Als oud-fan, maar ook vakmatig. Ik ben heel benieuwd of John Cleese over zijn piekmoment heen is, of het juist nog in zich heeft”, besluit Zijp. «1 ri ft' Verrot Waters liet zijn mening onlangs ook horen in een interview met de Duitse krant Berliner Zeitung. Dat schoot journalist Polly Samson, de vrouw van David Gilmour die 00k teksten voor Pink Floyd schrijft, in het verkeerde keelgat. Zij noemde Waters een 'verrotte antisemiet’ en een ‘hypocriete Poetin-verdediger’. En Waters was volgens haar ‘een leugenaar, dief, belastingontduiker en megalomane maniak’. Samson kreeg meteen bijval van haar echt genoot die zijn oude kompaan nog even aan de vuile waslijn hing als ‘vrouwenhater, antisemiet’ en zelfs ‘Poetinpijper’. I I 11 0 y Waar gitarist en zanger David Gil mour vorig jaar nog - samen met oud-bandleden - een Pink Floyd- nummer opnam ter ondersteuning van muzikanten in Oekraïne, daar verdedigt bassist en zanger Roger Waters regelmatig de Russische kleuren. De kern van Waters’ jongste, pro vocerende, betoog: Poetin is meer democraat dan Joe Biden en van wege ‘extreme nationalisten uit Oekraïne’ kón de Russische presi dent niet anders dan Oekraïne bin nenvallen. De ‘provocaties van de Navo’ kwamen daar bovenop, aldus Waters. De propaganda-afdeling van het Kremlin zou het niet anders verwoorden. Sterker: Waters werd door Moskou uitgenodigd om in Russische spreektijd de vergade ring van de Verenigde Naties toe te spreken over de militaire hulp die het Westen geeft aan Oekraïne. En zo gebeurde gisteren. Waters noemde de invasie illegaal, vond dat die was ‘uitgelokt’. En hij bena drukte de noodzaak van een staakt- het-vuren. In kringen van de Verenigde Na ties was er veel kritiek op het initi atief van Rusland om Waters het spreekgestoelte te geven. Een ano nieme diplomaat: „Vroeger was de Russische diplomatie serieus. Waar komen ze straks mee? Mr. Bean?” *44 Ik vraag me af of John Cleese zelf niet een beetje te veel in het typetje Basil Fawlty is veranderd Afzetten En dat Cleese zich inderdaad afzet ‘tegen alles wat woke is’, blijkt bij voorbeeld uit zijn afzegging voor een bezoek aan de universiteit van Camden. De universiteit annuleerde het bezoek van een kunsthistoricus die eerder Adolf Hitler imiteerde, waarna Cleese ook verstek liet gaan, fc. De acteur deed als hoteleigenaar Basil Fawlty in de serie Fawlty Towers immers óók een imita tie van de Führer. ‘Ik blacklist mij zelf gr aag voordat ie- mand anders het doet. Het |L spijt mij oprecht voor de r v x studenten. Ik sta ze x graag te woord op een piekwaar ‘woke regels’ niet de b dienst uit- maken’, W r twitterde a ruim veertig jaar keert Fawlty Towers terug. ■WH Weliswaar als vervolg, maar dat mag de pret I niet drukken. De 83-ja- rige John Cleese maakt zijn rentree en ook zijn dochter Camilla Cleese zal haar opwachting maken. In de oorspronkelijke serie, die in de jaren 70 op televisie werd uitgezonden, draaide het verhaal om Basil Fawlty (Cleese), die samen met zijn vrouw een hotel runde en er een dictatoriaal bewind op nahield. Het vervolg ver telt het verhaal van Basil die recent achter het bestaan van zijn dochter is gekomen, waarna ze samen een nieuw hotel openen. Theaterproducent en acteur Hans Cornelissen, die als Gert Jan van der Ploeg in de comedyserie Zeg ’nsAaa furore maakte, is verbaasd dat er een vervolg komt. „Ik vond het een heer lijke serie. Maar op een gegeven mo ment zijn dingen wel klaar, het is dus wel een risico.” Cornelissen weet er zelf alles van: in 2009 kwam RTL4 met een remake van Zeg ’nsAaa. Het succes was ech ter van korte duur omdat de kijkcij fers inzakten. „Ik denk dat daar ook I ik- b 'f flop w o Top of De oorlog in Oekraïne stookt het vuur op dat al jaren smeult tus sen de in onmin levende gang makers van de iconische pop band Pink Floyd. En gisteren werd zwaar geschut ingezet: zanger Roger Waters nam het bij de VN op voor de Russen. Roger Waters sprak gisteren de VN-Veiligheidsraad toe. FOTOAFP John Cleese en zijn dochter Camilla, foto getty images Bob van Huët New York Maxime Segers Marlies van Leeuwen Londen Fawlty Towers probeert het na dik 40 jaar opnieuw - Dick Zijp, humoronderzoeker f I I ,1 GO DONDERDAG 9 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11