JONG INSIRJANSLAND Op zoek naar een bijzonder kookboek - .flL il SB 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Rosa Stouten (12) uit Sirjansland. Ook als het regent of sneeuwt. Ik kijk wel op Buienradar voor een goed bezorgmoment. Inmiddels weet ik goed alle brievenbussen te vinden. Mijn doel met het bezor- ook die van het begin van de 21e eeuw te lezen zijn. Kezanse Koste lijkheden verscheen in april 2010 met een oplage van 2500 exempla ren. Al in november van dat jaar volgde een tweede druk van 750 boeken. van ons twee paarden: ze heten Flap en Uta. Ik borstel hun haren en vlecht soms hun staarten. Ook help ik met opzadelen en voeren. En ik heb er zelfs een keer op gere den. Paarden verzorgen is leuk om te doen. Het zijn aardige en mooie dieren. Ik heb geen eigen paard, mijn moeder heeft een hekel aan paarden.” voor het boek en dat boek heb ik voor mezelf overgenomen. Ik vindt het toch een geweldig boek met veel recepten van vroeger die ik zelf een keer wil maken, zoals de nieuwjaarwafels.” Kezanse Kostelijkheden is samen gesteld uit het boek Kezanse Kost van Maarten Albregtse uit 1967. Daarin zijn gerechten, gewoontes en uitdrukkingen uit het Land van Cadzand van omstreeks 1900 ver werkt. Al vele jaren was er vraag naar een herdruk. Dit boek is inte graal opgenomen in Kezanse Koste lijkheden en aangevuld met heden daagse recepten en moderne ver sies van de oude. Zo is een soort tandemboek ontstaan waarin naast de gebruiken en eetgewoon tes van ruim een eeuw geleden Zeeuws-Vlaanderen dan in een verhuisdoos op Walcheren.” Dankzij de kleindochter van Abrahamse werd het vrij snel afge leverd. „Zij werkt in Terneuzen”, aldus Hanny. „Iedereen werkte mee. Er kwam nog een aanbod gen is simpel: sparen. Zo heb ik mijn elektrische fiets betaald. Ik weet nog niet precies waarvoor ik nu aan het sparen ben met mijn bezorggeld.” Geef je het niet uit in de Action? „Ja, dat heb ik laatst gedaan. Daar heb ik plantjes en een spaarpot ge kocht, als decoratie voor op mijn kamer. Soms ga ik met mijn nichtje lekkere broodjes halen bij de Hema.” „Ik kan eigenwijs zijn, zegt mijn moeder. Zo wil ik niet altijd direct mijn huiswerk doen. Zeker niet als ik vakantie heb. Ik kan soms ook gewoon op de fiets springen en iets gaan doen.” „Een overdekte discorolschaats- baan en een leuke discotheek. Zo’n baan heb je wel in Rotterdam. In Renesse, het westen van ons ei land, heb je een discotheek. Maar we moeten niet het oostelijk ge deelte, Duiveland, vergeten. Daar mag ook weleens de focus op. Met een nieuwe discotheek bedoel ik zo’n grote als de voormalige Hooi zolder in Westkapelle, waar mijn ouders het over hebben.” „Niet vaak hoor. Af en toe eentje waarop ik een dansje doe of play back. Dat doe ik voor de reacties. Ik heb 84 volgers. Mijn oudere nicht Nina Stouten uit Bruinisse is meer van de social media. Zij heeft in totaal 54.000 volgers. Ik ben ook graag in de weer met kunstnagels. Die doe ik bij mijzelf, mijn moe der en af en toe bij vriendinnetjes. Gewoon thuis. Ik verdien daar niets aan.” „Elke vrijdagmiddag bezorg ik met mijn karretje de folders bij de hon- derdtwintig huizen van ons dorp. „Goed. Ik zit nu een halfjaar in de havo-brugklas van het RGO (Re gionale Scholengemeenschap Goeree-Overflakkee) in Middel- harnis. Eerst vond ik het wat span nend, een nieuwe school en nieuwe klasgenoten. Vanuit Sir jansland ga ik elke ochtend op de fiets naar een bushalte bij Ooster- land, vandaar ga ik verder met de bus. Gym en Frans vind ik de leuk ste vakken, wiskunde is een beetje leuk.” W K aak brengt de rubriek Le- zers helpen lezers uitkomst bij zoektochten. Zo ook voor Hanny de Vries-Neufeglise uit Terneuzen. „Ik probeer het ge woon”, was de gedachte van Hanny tijdens de zoektocht naar het boek Kezanse Kostelijkheden. „Het boek is nergens meer te koop en ik wilde het heel graag aan mijn zoon cadeau geven.” Al snel kwamen er mailtjes bin nen: „Eerst was het een bericht over een verkeerd boek, daarna ge lukkig een paar mails die wel over het juiste boek gingen. Zo rea geerde de heer Abrahamse uit Middelburg. Zijn boek zat in een verhuisdoos. Hij wilde het wel zoeken want het boek was volgens hem beter op zijn plaats in „Verloskundige. Baby’s heb ik al tijd al cute gevonden. Ik zou daar later heel graag mijn beroep van maken.” „Ik wil een betere verbinding, dus een bushalte dichterbij Sirjans land. En bushaltes met bushokjes tegen de regen en wind. Die je wat beschermen tegen dat soort din gen. Echt niet fijn zo.” „Gezond. Rustig. Dicht bij zee. Ik vind Middelharnis al hutje-mutje. Dat wil ik niet. De wegen in de polder hier mogen voor de veilig heid van fietsers wel wat breder. Ik heb al een keer in de berm moeten staan omdat er een hardrijdende auto langskwam.” „In Nieuwerkerk heeft een kennis WW ‘Een discotheek in het oosten Rosa Stouten Geboren: 21 maart 2010 Woonplaats: Sirjansland Verliefd: nee Lezers helpen lezers Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Vandaag: Hanny de Vries- Neufeglise uit Terneuzen was op zoek naar het boek Kezanse Kostelijkheden. Woont samen met: vader Erik, moeder Marjolein en zusje Emmelie (10) School: havo-1 RGO in Mid- delharnis Hobby’s: TikTok-filmpjes ma- e ken en kun st nagels aanbren- 0 gen Bijbaantje: folders rondbren- gen op vrijdagmiddag Rosa Stouten heeft een folderwijk in Sirjansland. Elke vrijdagmid dag bezorgt ze bij 120 huizen in het dorp de folders. FOTO MARIEKE MAN DE MAKER Hanny de Vries met het boek Kezandse Kostelijkheden dat ze via de rubriek Lezers helpen lezers vond.fotoboazTimmermans - Wilma Valk Gerrit van Loon Sirjansland Wat mis je hier? Je maakt TikTok-filmpjes? Je loopt folders in je woonplaats Sirjansland. Waarom? Hoe gaat het met je? Weet je trouwens al wat je later wil worden? Is die OV-verbinding voor jou te doen? Hoe is het om op te groeien op Schouwen-Duiveland? Huisdieren: hond Dipsy (ver- noemd naar de Teletubbie) en hamster Binky. Je verzorgt ook paarden. Vertel eens. van het eiland zou leuk zijn GO WOENSDAG 8 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37