H BI- Wal si Westkapelle in de startblokken 7 De Agenda 1 De Rubriek‘De Agenda’ gaat over mensen achter evenementen. Deze keer over Jacolien Kiesenberg die met het straócomité druk in de weer is om het evenement zaterdag in goede banen te leiden. e strao voelt voor veel mensen als de opmaat naar het voorjaar. En hoewel het nu nog win ters aanvoelt, is Jacolien Kiesenberg met het straócomité in Renesse volop met de voorbereidin gen bezig. Hier wordt komend week end het spits afgebeten. Als kind kreeg Kiesenberg het paardrijden van haar ouders met de paplepel in gegoten. „Ik was echt een paarden- melsje. Mijn vader reed altijd mee met de strao in Ellemeet en daar ben ik dus ook begonnen. Hoe oud ik precies was, weet ik niet meer. Er gens rond een par of acht, zoals dat dan gaat; op je pony met vader op de fiets ernaast”, herinnen ze zich la chend. „Ik ben in 2002 voor het eerst in Renesse mee gaan doen toen mijn paard Dieuwertje daar stond. Ze was nog maar een veulen, dus dan was het handiger om in Renesse strao te rijden.” Straofeesten z(jn nu niet meer op dezelfde dag dat er iets gebeurt. Ja co mien kwam ook nog met een goed idee om een groot spandoek te maken, dat hangen we bij de opgang van het strand, om mensen extia te attenderen voor hun veiligheid.” paal je of iemand kan paardrijden? Daar is voor een straocomitégeen be ginnen aan. Inmiddels zijn er dik ze ventig aanmeldingen. Jacolien; „Ik denk dat er nog wel wat meer bijko men. Het kan zijn dat mensen het weer even afwachten. Misschien ha len we de honderd nog wel.” de trailer terecht. We gaan zoals al tijd over de stoofweg langs Slot Moer mond naar het strand om de paardenbenente wassen en dan ko men we om 14.00 uur weer terug in het dorp. In de tussentijd zijn daar da n allerlei activiteiten voor de kin deren te doen.” Uiteraard rijdt Jacolien zelf ook mee. Ze geniet ieder jaar weer van de traditie. „Ik vind het mooi om die in stand te kunnen houden. We werken er keihard voor met ons team. Strao staat voor mij daarnaast voor herbe gin van de lente, gezelligheid en el kaar weer zien.” Véél werk Datzelfde jaar ging Jacolien samen met Bertie Steur in het straócomité. Ze rolde er een beetje vanzelf in. Ook werd ze gevraagd voorrijder te wor den; voorrijders rijden vooraan in de stoet en blazen op de kop eren toe ters. Ze schopte het zelfs tot voorzit ter. „Dat heb ik vier jaar gedaan, maar het ging niet meer naast mijn ge wone werk als manager in de kinder opvang. Gelukkig wilde Ja comien Valk het van me over nemen. Het loopt altijd fijn bij ons, maar het is wel veel werk. Vrijwilligers benade ren, vergaderen, vergunningen en prijzen regelen. Je verdeelt die taken wel natuurlijk. Ondanks dat doen we het allemaal naast onze baan. Dat is zeker vlak voor de strao pittig.” Afstand houden „We zitten met zeven in het straó comité en daarnaast hebben we heel veel vrijwilligers. Alles valt of staat daarmee. Zeker op het strand.” Dit jaar zijn er naast de politie ook extra vrijwilligers ingezet, herkenbaar aan de hesjes, die het publiek nog beter op afstand gaan houden. „Zij vragen iedereen om minimaal tien meter af sta nd te houden van de paarden. Me nsen staa nersomspalb oven op. Je wilt het gewoon niet meemaken Geen overlap Vorig jaar was de datum van de strao opgeschoven vanwege corona. „Toen kon het eindelijk en kregen we die zware storm over Zeeland. Er lag overal glas bij de strandtenten en de wagens die wij altijd in zetten, waren elders nodig. Ging het dus niet door. De kinderspelen hebben we in de manege gedaan, dat was een groot succes. In april hebben we de rit als nog gereden. Lekker met een zonne tje, maar toch gek zo laat in het jaar.” Onder bepaalde omstandigheden veranderen tradities van lieverlee weleens. „De data van de straofeesten zijn nu zo aangepast dat ze niet meer samen kunnen vallen. Voorheen ge beurde dat wel en dat was eigenlijk voor iedereen jammer. Als deelne mer moet je dan kiezen waar je rijdt en aIs toeschouwer kun je ook niet op twee plek ken tegelijk zijn.” Bolhoed Ook de traditionele bolhoed zie je steeds minder. Officieel is de ‘dress- code’ een witte broek, zwart jasje, zwarte schoenen of klompen en een zwart bolhoedje. „Vanwege de veilig heid zeggen wij, draag gewoon een cap. Die is gelukkig ook zwart en valt dus niet uit de toon.” Iedereen mag meerijden, maar dat is wel op eigen verantwoordelijkheid. Want hoe be- Transferium Het programma op 11 februari is als vanouds, het vertrek is vanaf het transferium. „Voorheen deden we dat vanaf de manege. Maar op het transferium heeft iedereen meer de ruimte, je kunt er ook makkelijk met X FM i Jacolien Kiesenberg (voorop met groene sjerp) tijdens een eer dere strao. foto privé - Jacolien Kiesenberg, straócomité Renesse De officiële start van het jubi leumjaar Westkapelle 800 jaar stadsrechten, met historische op tocht, is 13 mei. Maar komende zaterdag wordt het logo voor het feestjaar al onthuld. Bovenbouwleerlingen van beide basisscholen maakten tekeningen, op basis waarvan een kunstenaar het feestlogo ontwierp. „We heb ben alle scholieren die een teke ning maakten uitgenodigd en de winnaar mag dat logo zaterdagmid dag in het Kasteel van Batavia ont hullen”, meldt Saskia Kaland, de ‘spreekstalmeester’ tijdens het Wasschappelse feestjaar. Behalve de onthulling van het logo staat zaterdag de hele dag in het teken van ‘Oe Tooier, Oe Mooier’, het goededoelenfestijn. Andere ja- ren ging het opgehaalde geld naar nooddruftigen uit de omgeving, dit jaar is het voor festiviteiten in het dorp. Vanaf zes uur ’s ochtends tot na middernacht zijn plaatjes aan te vragen. Verder is er een ‘fout feest (Oe Tooier’ is in dit geval te verta len als ‘hoe fouter’), is er een bingo en een veiling, kun je nagels laten lakken en aan workshops mee doen. En natuurlijk zijn er smouters (platte oliebollen met rozijnen), speciaal voor de gelegenheid te koop voor 1 euro per stuk. De ver kopers hebben liever dat mensen er vier voor 5 euro of negen voor een tientje kopen, laat Kaland la chend weten. Mariska den Hartog Renesse Het wordt weer genieten in Renesse tijdens de eerste strao WA D IN SDAG 7 F EBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35