1 1 1 9 ÈH Tennet EURO’S VOOR DE STAAT OPLEVEREN f Ff* Vaker dynamisch energiecontract DeStaat berust in vonnis over Chora Kledingcontrole in Iran met camera’s stroom moest voor een belangrijk deel komen van windmolens op de Noordzee. De meeste (grote) gebrui kers van elektriciteit zitten in Duits land echter in het zuiden. Dat bete kende dat er meer noord-zuidverbin- dingen moesten komen. Ook waren kabels en connectoren nodig die de windmolens op zee met het land ver bonden. Wie moest dat allemaal aan leggen en betalen? Juist, de netbe heerders. En laat het nou precies TenneT zijn dat voor veel verbindingen verant woordelijk bleek. Het Nederlandse netbedrijf was er dus verantwoorde lijk voor dat de Duitse energietransi- tie een succes werd. Het kostte de grootste moeite en bakken geld om gemeentes en grondeigenaren van de noodzaak daartoe te overtuigen. Een alternatief was er echter niet: in Duitsland hebben netbeheerders een wettelijke verplichtingen de beno digde capaciteit te realiseren. Als enig aandeelhouder van Ten neT moest de Nederlandse overheid zorgen dat die investeringen allemaal konden worden gefinancierd. De staat hoefde niet alles voor te schie ten, maar moest wel zorgen dat Ten neT genoeg eigen vermogen had om leningen los te peuteren bij de ban ken. Er moest dus Nederlands belas tinggeld worden gestort, steeds meer. ‘In 2021 was de inschatting dat Ten neT circa 4,3 miljard euro aan eigen vermogen nodig heeft voor de Ne derlandse activiteiten en 4,5 miljard voor de Duitse’, schrijft de staat in het laatste Jaarverslag Staatsdeelne mingen. ‘Naar verwachting zal dit verder toenemen als gevolg van de de stijgende klimaatambities en uitda gende marktomstandigheden.’ lend tegenover verkoop. Ook in Duitsland rijzen bedenkingen bij de constructie. Rehtanz: „Er moet echt nog héél veel gebeuren aan het Duitse stroom net. Zo moeten meerdere noord-zuidverbindingen worden aangelegd, die kosten zo zes miljard euro per stuk. Op een gegeven mo ment stelt men zich hier toch de vraag of TenneT groot genoeg is om dat te dragen. Natuurlijk, de Neder landse staat is een betrouwbare par tij, maar de Duitse overheid denkt dat financiering makkelijker is als het zelf eigenaar is en zijn gewicht in de schaal kan leggen.” Dat denkt ook Machiel Mulder, hoogleraar energie-economie in Gro ningen. „Het is gewoon een rare situ atie. Er moet heel veel geld naar de Duitse netten, dat is voor dat land ontzettend belangrijk. Nederland maakt andere afwegingen dan wan neer Duitsland ze zelf zou maken. Zo gaat er, anders dan bij het Neder landse deel van TenneT, dividend vanuit Duitsland naar de Neder landse staat. Dat geld is eigenlijk kei hard nodig voor investeringen in de netten. Je kunt je afvragen of dat een goede afweging is.” Het is in elk geval niet in het be lang van Duitsland, en daarom wordt Belastinggeld Van der Lee zegt te snappen dat er niet eindeloos Nederlands belasting geld naar TenneT en dus naar Duits land kan. „Maar je kan ook pensioen fondsen laten instappen. Duitsland heeft vaker laten zien dat ze achter blijven met investeringen in infra structuur. Ze hebben toch een beetje een zigzagbeleid. Wie zegt dat ze hun koers niet weer gaan aanpassen?” Energie-econoom Mulder is scep tisch over de zorgen van de politici. Hij meent dat ze te veel uit eigenbe lang denken, net als TenneT. „Het ar gument dat de stroom beter verdeeld kan worden, zie ik niet zo. Netbe heerders zijn al verplicht samen te werken, met België en Groot-Brittan- nië gaat dat ook prima.” Inkoopvoordelen zullen er best zijn, vervolgt hij. „Maar er zijn ook economische nadelen, vergeet dat niet. Nu wordt misschien minder in de Duitse netten geïnvesteerd dan mogelijk en wenselijk. In zuid-Duits- land worden bedrijven soms stilge legd, omdat er niet genoeg stroom is. Dat kost ontzettend veel geld. Dat moet je ook meewegen.” Als je dat doet, zul je tot de conclu sie komen dat Duitsland beter af is met een ‘eigen’ net, stelt Mulder. Of het zover komt, zal snel blijken. Vol gens een bron kan al ‘binnen enkele weken’ een akkoord bereikt worden. Dan zal blijken of Nederland inder daad een recordbedrag overhoudt. Mulder: „Ik denk dat het een enorme kans is. Dat geld zit nu vast in Duitse kavels. Na een verkoop kun je er ook subsidies mee uitdelen en investerin gen mee doen. In Nederland zijn volop energieprojecten die daarvan zouden kunnen profiteren.” Grens En dus doemen vragen op. Is het nog wel verantwoord dat de Nederlandse overheid zoveel geld reserveert voor verdere uitbouw van het Duitse net? Waar ligt de grens? Daarover twijfelt niet alleen het Nederlandse kabinet - minister Kaag staat niet onwelwil- nu druk onderhandeld over een over name. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën meldt dat de gesprekken vertrouwelijk zijn. Bron nen melden dat naast een volledige overname ook een Duits minder- of meerderheidsbelang in TenneT Duitsland als opties op tafel liggen. Niet iedereen is blij met de ge sprekken. In de eerste plaats zou splitsing een klap zijn voor TenneT zelf. Het bedrijf zet zichzelf nadruk kelijk in de markt als Europese speler. Topvrouw Manon van Beek meldde onlangs in een interne podcast vol trots dat TenneT in ‘grote delen van Duitsland’ de netten beheert. Ze liet weten dat er haar alles aan gelegen is om de energietransitie in Nederland én Duitsland tot een succes te maken. „Dat is geen baan, eerder een missie.” Ook politiek bestaat weerstand te gen de voorgenomen verkoop. Onder meer CDA en GroenLinks zijn kri tisch. CDA-Kamerlid Henri Bonten bal liet weten een ‘tafelzilvergevoel’ te hebben bij de deal. Volgens Groen- Links-Kamerlid Van der Lee is een meerderheid van de Kamer ongerust. Hij wijst op de schaalvoordelen die een groter bedrijf heeft bij inkoop van materiaal. Ook is het in zijn ogen belangrijk dat de netten van Neder land en Duitsland goed verbonden zijn, zodat stroom makkelijker zijn weg vindt. „Voor de energietransitie is het juist belangrijk dat bedrijven Europees actief zijn.” DEN HAAG kip met gouden eieren TEHERAN 2hld DEN HAAG Hamburg Berlijn B Kassei B Keulen Frankfurt" Stuttgart München i Manon van Beek, ceo van TenneT is trots op het ‘Duitse’ deel van haar bedrijf. ABN Amro bracht ‘slechts’ acht miljard op. Volgens Haagse bronnen zou het Duitse deel van TenneT 20 tot 25 miljard euro waard zijn. Huishoudens stappen in steeds grotere aantallen over op dynamische energiecon- tracten om zo goedkoper uit te zijn. Klanten met zo’n con tract betalen voor hun ener gie de inkoopprijs die op dat moment geldt. Volgens aan bieder Zonneplan en de Ver eniging van Dynamische Energieleveranciers (VvDE) zijn er ook afgelopen maand weer meer klanten bijgeko men en is van stagnatie nog geen sprake. Prijsvergelijker Independer denkt dat dit kan gaan gebeuren als ‘traditio nele’ leveranciers weer de gebruikelijke vaste contrac ten gaan aanbieden. De autoriteiten van het streng islamitische Iran willen de hoofddoekplicht voor vrou wen gaan bewaken met ca mera’s op straat. De huidige verkeerscamera’s kunnen voor dat doel worden ingezet, vindt een commissie. Vorige maand meldden Iraanse me dia al aanscherpingen in de strijd tegen het schenden van de islamitische kledingvoor schriften. Een krant noemde onder meer heropvoed ings- cursussen, uitreisverboden, arbeidsbeperkingen en boe tes. Veel vrouwen in de grote steden van Iran dragen geen hoofddoek meer. De Nederlandse Staat gaat niet in hoger beroep in de rechtszaak over het Neder landse bombardement op een wooncomplex in Chora in Afghanistan. ‘De Staat zal be rusten in het vonnis van de rechtbank’, schrijft minister Kajsa Ollongren van Defensie aan de Tweede Kamer. ‘Dit is de uitkomst van een com plexe maar zorgvuldige afwe ging’. Afgelopen november oordeelde de rechtbank Den Haag dat het bombardement tijdens de slag om Chora in 2007 onrechtmatig was. De rechtbank bepaalde dat de Staat de schade van de slachtoffers moet vergoeden. 7 Tennet hoogspannings- netwerk in Nederland •- Tennet hoogspannings- netwerk in Duitsland Hoogspanningsnet in Nederland en Duitsland GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9