MJ De legende is terug Het snoeien van fruitbomen is tot kunst verheven or JL 19 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA Boek nu en ontvang een gratis programmaboek. Nu vanaf 32,ao. Vanaf februari te zien in de Nederlandse theaters! Bestel nu op pzc.nl/lesmiserables '-“■MM Een aangrijpend en tijdloos verhaal over vriendschap, vrijheid en liefde. Met o.a. Milan van Waardenburg en Freek Bartels. Een platte leiboom is perfect voor een kleine tuin Nederland in opmars. Sommigen be waren de dozen met embleem en keurmerk in een onkraakbare kluis en werpen er af en toe een blik op. Maar meer en meer willen mensen hun schatten etaleren en er non stop van genieten. Ook in de huiskamer of gang. Daarvoor kun je een sneaker- muur creëren met (transparante) vertoningsplankjes of displayhaken. Een sieraad voor de muren. Maar ui teraard geen stalling voor modderige exemplaren. aan: koop een paar setjes spanners. Daardoor blijven ze makkelijker in een net rijtje rechtop staan en het leer van de laarzen blijft veel langer mooi. Je voorkomt vouwen en be schadigingen. Vervolgens kun je ze aan haken klippen en aan een rek hangen (onder meer The Boot Rack van Bootique).” Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. der - bevattelijk zijn voor allerlei ziektes als ze in het koude seizoen worden gesnoeid. En daarmee belan den we weer in een heel andere we reld: die van kwalen met namen als bacterievuur, bruinrot, loodglans en hagelschot. Smalle klapkasten Een oplossing voor wat klei nere ruimtes, zoals de hal: mooie smalle schoenenkasten met klaplades. Voor op de grond of aan de muur (van onder meer vidaXL of Pisa) en al dan niet opgeleukt met een spiegel van chroom, messing of zwart metaal. Schuif de instappers, gympies of andere schoenen in de la, klap dicht en de ruimte oogt weer opgeruimd en begaanbaar. A Itijd gedacht dat de Dubbele Guyot een sprong was bij het kunstrijden op de \schaats? Mis. De Guyot is een snoeimethode die je toepast bij druiven om een betere oogst te ver krijgen. Snoeien, en vooral het snoeien van fruit, heeft een heel ei gen taal. Een struik die plat tegen een muur, of langs draden wordt ge snoeid heet leifruit. Wanneer je je verdiept in die platte bomen en struiken beland je in een wereld van espaliers, drietanden en waaiers: al lemaal vormen waarin je een fruit boom kunt snoeien. Want nergens wordt snoeien zo tot kunst verheven als bij het kort wieken van fruit. Snoeien doet groeien en vaak is die groei zo sterk dat je ook ’s zomers de snoeischaar paraat moet houden. Bij voorbeeld om een blauweregen in het gareel te dwingen. Zomersnoei, wordt die bezigheid genoemd: het snoeien van bomen of klimmers die je ook in de winter al hebt gesnoeid. Tot slot van dit drieluik k moet ik erop wijzen dat niet alle planten van snoeien opknappen: een ge- snoeide toverhazelaar zal voor het leven verminkt blijven en struiken zoals de Ameri- k kaanse sering (Ce- A anothus) overlij- V den zodra ze de V snoeischaar maar f zien. Leifruit is in de mode, Onze huizen mogen dan steeds groter worden, onze tuinen worden kleiner. Een ruimtebesparende fruitboom die plat tegen een muur groeit, is dan mooi meegenomen. Je hebt trouwens geen muur nodig voor leifruit. Je kunt de boompjes ook als afschei ding toepassen. Of je kunt ze snoeien in een parasolvorm, dan krijg je een dakappel of een dakpeer. Is weer eens wat anders dan een dakplataan. Ook handig om te weten: het ver schil tussen een steenvrucht en een pitvrucht. Steenvruchten zijn vruch ten met een grote pit, zoals kersen en perziken. Pitvruchten hebben kleine, verwaarloosbare pitjes, zoals ap pels en peren. Steenvruchten en pitvruchten vragen om een verschillende aanpak van snoeien. Kersen en pruimen snoei je direct na de oogst, als het blad nog aan de bomen zit. Appels en peren snoei je nu, in de winter. Dit verschil lijkt onlo gisch, maar het heeft ermee te maken dat steenvruchten - en pruimen in het bijzon- Die loodglans is een schimmel ziekte. Met snoeien maak je een wond en dat is een uitnodiging voor een schimmel om het slachtof- fer binnen te gaan. Snoei je een steenvrucht in het koude jaargetijde, dan duurt het maanden voordat de wond ge- j neest. In de zomer groeit een wond sneller dicht, waardoor een schimmelziekte als lood glans minder kans krijgt. De naam loodglans verwijst naar de loodgrijze waas op het blad van een aangetaste boom. Loodglans is niet te genezen. Een aangetaste boom sterft een snelle dood. Laarzenoplossing Een hoofdpijndossier in het schoenenlandschap: het op bergen van laarzen. Masuger: „Hoe zet je ze neer? Ze nemen veel plaats in, vooral over the knee-boots, en vallen vaak om. Dan krijg je een rotzooitje. Daarom raad ik als eerste 2 Hu I tarp Ike a (€6) 6 Spanners Epplejeck (€17,95) 4 Tornado Metaltex (€24,45) SCAN SHOP Leipeer in waaiervorm 3 Pax Ikea tweedeurs kast (vanaf €228) 7 Pisa schoenenkast vijf vakken (€133) Songmics schoenendoos 6 stuks (€90) 5 Sneakerplank Brilsz 6 stuks (€33) fill Leipeer Leipeer in espaliervorm PC ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67