‘Volg het dier niet en geef hem niets te eten’ 1 ir I i V V 1 v. 1 WAAROM VERZINNEN WE SMOESJES? »23 5’ -a. - j 17 TIPS ALLEDAG TIPS EXPERT Het is nog geen lente, maar de natuur maakt zich vast op voor het nieuwe seizoen. Krokussen duiken op, eekhoorns gaan op liefdesjacht. Ga het zien maar zit nergens aan, want de natuur is nog kwetsbaar, zegt boswachter Mark Kras. stuit. Die zijn nu op hun mooist” ï- Waar ben jij in deze periode druk mee? „Voor planten en dieren is dit de kwets baarste periode, dus lichten we mensen voor. Binnenkort start de campagne ‘Welkom in de kraamkamer van moeder natuur’, waarin we wijzen op de kwets baarheid van onze natuurgebieden. Wees je ervan bewust dat in de struiken jonge vogels zitten en straks ook een babyree. Loop rustig, schreeuw niet en raak jonge dieren niet aan. We kunnen niet voor zichtig genoeg zijn met wat we hebben.” Stel, ik kom tijdens mijn wandeling een wolf of zwijn tegen. Wat moet ik doen? „De kans is klein. Het belangrijkste is: ren niet weg. Het dier is altijd sneller dan jij. Mensen zijn in wezen geen prooi voor een wolf, ze jagen alleen op viervoeters. Maar als-ie in het nauw zit of z’n jongen worden bedreigd, dan zal een wolf zich zelf en de kleintjes verdedigen en aanval len. Geef het dier daarom de ruimte en stap langzaam achteruit, maar blijf goed kijken wat-ie doet Blijf rustig, maak ge baren en spreek luid. Volg het dier niet en geef het ook niets te eten. Voor een zwijn geldt hetzelfde: zorg dat het dier niet van je schrikt, maak je groot, verhef je stem en stap terug. Zwijnen zien slecht, dus als je in een boom kunt klimmen of erachter gaat staan, werkt dat in je voordeel.” Alleen kijken Blijf op de paden Blijf altijd op de wandel- en fietspaden. Laat je hond alleen los waar het mag en houd hem in het zicht. Heb je tips voor de voorjaarsvakantie? „Om de bloeiende stinsenplanten te zien kun je in het hele land prachtige wande lingen maken, zoals op Buitenplaats Els- wout in de buurt van Haarlem, of door de Manteling van Walcheren. Ook in het Haagse Bos kun je volop bloemen zien. Daar organiseert Staatsbosbeheer een tijdsreisexcursie waarin we vertellen over de historie van het bos. Voor kinderen is het leuk om de app Perfect Earth Animals erbij te houden, waarmee ze leren over de dieren die in het gebied voorkomen.” Verdiep je verder Kijk voor regels en routes op staatsbosbeheer.nl. Op boswachtersblog.nl vind je info over jouw provincie. Waarom moeten we juist nu het bos in? „In deze periode zijn overal bloeiende stinsenplanten te bewonderen. Dat zijn bolgewassen die in het vroege voorjaar ervan profiteren dat bomen nog geen bla deren hebben. Zo krijgen ze volop zon licht en halen ze energie uit de opwar mende grond. De meeste stinsenplanten zijn giftig, dus dieren laten ze staan. In ja nuari en februari zie je vooral winterako- nieten en sneeuwklokjes. Daarna volgen bosanemonen en boerenkrokussen. Daslook en wilde hyacinten komen zo’n beetje vanaf maart omhoog. ‘Stins’ is trou wens het Friese woord voor land huis’. In de zeven tiende en acht tiende eeuw plantten tuin mannen duizen den van deze vroegbloeiers op landgoederen. In middels zijn ze verwilderd, maar nog steeds zie je ze in de omgeving van burchten, kas telen en landhui zen.” „Allerlei dieren, zoals egels en knaagdieren, komen nu langzaam uit hun winterrust. Omdat ze op zoek zijn naar een partner zie je vooral veel eekhoorns op drift en grote bonte spechten hoor je roffelen op boomstammen. Ook bosuilen zijn op zoek naar liefde, ’s nachts hoor je ze roepen. Binnenkort komen de trekvo gels terug uit Afrika om hier te broeden, zoals grutto’s, lepelaars en veel zang- en weidevogels. Maar let ook eens op de aal scholvers: zij broeden nu al en hebben in deze periode witte veren op hun kop en F h Tl 5' i' zo@dpgmedia.nl CATHELIJNE BEIJN De berg schoenen in iet gelid Mark Kras: „Aalscholvers hebben in deze periode witte veren op hun kop en stuit, die zijn nu op hun mooist.” Koffiebonen gekeurd: ‘Het begint al bij de plukkers’ 20 Voer nooit wilde dieren. Als zij mensen met voed sel associëren, kan dat ge vaarlijk situaties voor men sen én dieren opleveren. Pluk geen bloemen, een ander wil ook genieten. Kunnen we ook dieren zien? GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 j 'I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 65