Wat zegt de wetenschap naar veilige plek Door slimme folie-truc is er iets meer kans op een Elfstedentocht 41 fis? ïureku! ‘Moccona-moment’ met drank ‘Oplossing voor zwakke plekken op de route’ Wat is bliksem? 15 daarom ook nog wel een keer zijde. Gedurende de proeven was het luchtruim boven de Zwitserse bergtop gesloten voor vliegverkeer omdat de laserstraal overvliegende piloten zou kun nen verblinden. Toch zou het ge bruik van lasers bij luchthavens geen probleem mogen zijn, om dat voor delen van luchthavens nu al vaak ‘no-flyrestricties’ gel den. Op die plekken zouden la sers kunnen worden opgesteld. broeikas daarom goed kan werken als je iets snel wilt laten afkoelen. Ze ontwikkelden folie dat precies het tegenovergestelde doet van een broeikas: het zonlicht weer kaatsen, en tegelijkertijd de aard- warmtestraling doorlaten zodat die kan uitstralen naar de atmo sfeer. Van de Giesen: „Als je dat folie over de zwakke plekken in het ijs spant, weerkaatst het dus zonlicht, waardoor het niet het koude water of ijs eronder kan bereiken. Tege lijkertijd laat het folie wél de warmtestraling van de aarde door.” Hierdoor koelt het koude water sneller af. „Op een winter dag wordt het ijs daaronder elk uur deze mensen omhoog gaat. Mijn grootste mo ment van inzicht kreeg ik begin jaren 90 toen we een groot onderzoek de den naar gezondheid en leefstijl. Die zaken wor den bepaald door een combinatie van geneti sche aanleg, gedrag - zoals roken, drinken en wel of niet sporten - en omge vingsfactoren zoals wo nen en werk. In Eindho ven deed ik een interview met een alleenstaande moeder met weinig geld en precies in die tijd zag je bijna dagelijks op tv de koffiereclame van Moc- cona: ‘Een moment voor jezelf, een moment voor Moccona’. Ze vertelde dat ze elke dag een glas alco hol dronk, dat was het enige wat ze voor zichzelf had en was haar ‘moment voor Moccona’. Ter plekke begreep ik dat armoede een onderliggend pro bleem is voor heel veel an dere problemen. Ik reali seerde me dat we mensen niet alleen op hun keuzes moeten aanspreken, maar dat we er als maatschappij voor moeten zorgen dat iedereen in de omstandig heden is om gezonde keu zes te kunnen maken. Ik heb beleidsmakers hierop geattendeerd en zorgpro fessionals geïnformeerd. Zo kan je echt een veran dering teweegbrengen.” - Jim Jansen Prijskaartje Een ander aspect is dat aan krachtige lasers vele malen duurder zijn dan bliksemaflei ders. „Maar als blijkt dat lasers een prima wapen zijn tegen blikseminslagen zal dat opwe gen tegen het risico dat uiterst gevoelige en kostbare infrastruc tuur loopt bij gebrekkige be scherming”, aldus professor Manu Haddad - verbonden aan het Morgan-Botti Lightning La boratory van de universiteit van Cardiff - in The Guardian. Voor het zover is, is er nog een lange weg te gaan. Het Zwitserse on derzoeksteam wil nu ook op an dere plekken, met andere condi ties, het gebruik van lasers testen om de ervaringen op de Zwit serse bergtop te kunnen bevesti gen. „Met lasers met nog meer kracht en een hogere pulsfre- quentie om het bereik te vergro ten”, zegt Houard. De inzet van lasers tegen blik sem is de zoveelste bijdrage van ‘geo-engineering’, het inzetten van nieuwe technologieën om het klimaat te redden en de mensheid beter te beschermen tegen weersinvloeden. Met soms gedurfde voorstellen, waaronder het gebruik van ruimteschilden die zonlicht weerkaatsen om de temperatuur op aarde te verla gen. Of het gooien van grote hoeveelheden ijzer in de ocea nen om de groei van plankton, dat CO2 opneemt, te stimuleren. Een andere techniek, ‘cloud seeding’ (regen maken), wordt al door tientallen landen gebruikt. Onder meer door China, dat door droogte de voedselvoorzie ning van zijn enorme bevolking gevaar ziet lopen. Men schiet er chemicaliën de lucht in, waaraan zich waterdruppeltjes hechten. Als steeds meer chemicaliën en druppels samenklonteren, wor den ze te zwaar en vallen ze als regen naar beneden. 1 millimeter dikker. Bijkomend voordeel is dat los van het produ ceren van het folie zelf, het ge bruik ervan geen extra energie kost, zoals dat bij het koelen met airco’s wel het geval is.” Het folie wordt daarom ook ingezet voor andere toepassingen: zo worden er bushokjes mee gekoeld in warme landen. Maar hoe haalbaar is het om dit folie in te zetten voor een Elfste dentocht? Van de Giesen: „Het is natuurlijk niet realistisch om de volledige route van 200 kilometer onder folie te leggen. Maar we kunnen dit hulpmiddel gebruiken bij de zwakkere plekken op de route, waar het ijs net niet dik ge noeg wil worden. Zo zouden we van een bijna-Elfstedentocht toch een echte Elfstedentocht kunnen maken.” „Hoewel ik op de middel bare school zeker niet al tijd op de barricade stond, had ik wel al een gevoel dat het de bedoeling is dat iedereen het - enigszins - goed heeft in deze wereld. Het rechtvaardig heidsprincipe heeft er bij mij altijd wel ingezeten. Ik doe onderzoek naar ‘kwetsbare groepen’. Denk bijvoorbeeld aan mensen met een versla ving of dakloze mensen. In mijn werk probeer ik er niet alleen achter te ko men wat de oorzaken daarvan zijn, maar vooral wat we eraan doen kun nen. Het moet leiden tot antwoorden waardoor de kwaliteit van leven van ederlandse onderzoekers toonden in 2009 aan dat I het bij voorgaande edities van de Elfstedentocht vijftien da gen lang gemiddeld -4,2 graden of kouder was geweest. De kans op zo’n lange vorstperiode in ons land wordt er niet groter op. Maar volgens Nick van de Giesen, hoog leraar watermanagement aan de TU Delft, kan de natuur een beetje worden gestuurd. Er is namelijk speciaal folie ontwikkeld door een Amerikaans chemiebedrijf dat het aanvriezen van ijs een handje kan helpen. Natuurlijk blijft kou essentieel. Maar het mooie is dat zodra de temperatuur van het water onder de 4 graden boven nul zakt, het al gunstig wordt voor ijsvorming, weet Van de Giesen. „Dat komt doordat water vooral van bovenaf bevriest. Water kouder dan 4 gra den wordt namelijk, doordat het afkoelt, lichter dan het warme wa ter eronder. Het koude laagje wa ter blijft daardoor aan de opper vlakte liggen en bevriest sneller. Voor ijsvorming moeten we dus vooral dat bovenste laagje water onder die 4 graden krijgen.” Hoe doen we dat? De oplossing vond men gek genoeg door broei kassen te bestuderen, vertelt van de Giesen. „In een broeikas schijnt de zon door het glas en warmt daardoor de grond en planten op. Maar deze warmte van de aarde - de warmtestraling - kan vanwege dit glas niet ontsnappen uit de kas. Daardoor wordt het extra warm in een broeikas.” Onderzoekers be dachten dat een omgekeerde FOTO ANP LARISSA BIEMOND De indrukwekkende lichtflitsen ontstaan door een elektrische ontlading in de atmo sfeer, tussen twee wolken of tussen een wolk en de aarde als de ladingen tegenge steld zijn. Meestal is de wolk positief gela den, de aarde nega tief. Bij die ontlading overbruggen grote massa’s elektronen de onderlinge af stand met onge kende snelheid: tot wel 150.000 kilome ter per seconde. De temperatuur kan daarbij in een mil joenste van een se conde oplopen tot 30.000 graden Cel sius. Dat is vijf keer zo heet als de tem peratuur op de op pervlakte van de zon. Deze hitte veroor zaakt een lichtflits en een geluidsgolf, de donder, doordat door die hitte de lucht snel uitzet. Eerst is er de flits, doordat licht zich 100.000 keer zo snel verplaatst als geluid. De bliksem straal heeft een doorsnee van slechts een paar centimeter en een lengte van 6 tot 16 kilometer. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Deze keer Dike van de Mheen (59), hoogleraar Transformaties in de zorg aan Tilburg University. Kijk op de site bij /wetenschap Het is door de warme winters al meer dan 25 jaar geleden dat de Elfstedentocht op natuurijs werd gereden. Ook deze winter lijkt de schaatstocht verder weg dan ooit. Toch is er iets meer hoop op terugkeer van het unieke evenement, met dank aan een ingenieuze wetenschappelijke oplossing. UNIVERSITEIT VAN NEDERLAND GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewScïentiSt en met uWHNOBUID 'T■-- l tS'?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 63