Bebrilde antiheld is al 25 jaar ongekend populair 9 Het is niet elke brildragende jongeman gegeven overal ter wereld populair te zijn. Tovenaarsleerling Harry Potter, van wie komende vrijdag de computergame Hogwarts Legacy verschijnt, is het. En dat al 25 jaar lang. Hoe is zijn succes te verklaren? ken die J.K. Rowling over Potter schreef, zijn meer dan 500 mil joen exemplaren verkocht. De acht speelfilms over hem staan stuk voor stuk in de top honderd succesvolste films ooit - en lever den een omzet op van in totaal 7 miljard dollar. En van de com putergame die komende vrijdag uitkomt, Hogwarts Legacy, staan fans al maanden in de digitale wachtrij. Hoe is het te verklaren dat Potter alle stormen in film- en boekenland doorstaat? Hoe kan het dat hij, in een tijd dat de ene hype wordt ingehaald door de an dere, nog net zo aanbeden wordt als een kwarteeuw geleden? Hoe is het mogelijk dat het kind van de Zweinsteins Hogeschool voor Hekserij en Hocus-Pocus inmid dels cultureel erfgoed is in meer dan tweehonderd landen? hoofdbewoner. Dat blijkt deze vroege winterochtend wel, enige dagen voordat in Heerlen de game Hogwarts Legacy op de mat ploft. Door de jaloezieën prikken smalle streepjes zonneschijn op een ta melijk forse maquette van het Potter-kasteel, dat overigens een bestaand gebouw is in het Noord-Engelse plaatsje Alnwick. Uit de speakers weerklinkt de door John Williams gecompo neerde Potter-muziek. En op tafel, pal tussen de Potter-mokken, de Potter-onderzetters en de Pot- ter-beeldjes, kunnen de Pot- ter-snoepjes aanhoudend op de aandacht van het stel rekenen. Die zijn een verwijzing naar de trein reis die Harry ooit maakte in de Zweinstein Express, toen een etenskarretje voorbijkwam met ara Smeets (34) heeft net uit voerig verteld hoeveel Harry Potter voor haar betekent, als ze met haar hand grabbelt in het zakje Harry Pot- ter-snoepjes op de salontafel, beter be kend als ‘smekkies’. Ze hebben smaken als zeep, lever en - voor de liefhebbers - braaksel. „Maar er zitten er ook tussen die smaken naar aardbeien of kersen, hoor”, stelt haar man Jeffrey (37), min stens zo’n groot aanhanger van de tovenaarsleerling, het bezoek ge rust. „Het is steeds weer een ver rassing wat je in het zakje aan treft.” Ruim 25 jaar nadat de wereld kennismaakte met Harry Potter, is het door de Britse acteur Daniel Jacob Radcliffe gespeelde perso nage nog altijd razend populair. Ter illustratie: van de zeven boe- lichaamt alle dingen waar je in je leven vroeg of laat tegenaan loopt. En dat spreekt aan bij mensen, bij ons in elk geval wel.” Haar man Jeffrey, die sinds ze in 2015 verke ring kregen eveneens bevangen raakte door het Potter-virus: „Je hoeft de televisie maar aan te zet ten en het gaat over de oorlog in Oekraïne of over de verschrikkin gen in Iran. Harry is een prettig lichtpuntje in donkere tijden, ie mand aan wie je je altijd vast kunt houden en die altijd positief is in gesteld. Hij is voor ons een manier van leven. We halen hoop en kracht uit wie hij is en wat hij doet.” De woorden van de twee super- fans sluiten naadloos aan bij de entourage in hun Limburgse rij tjeshuis. Zonder dat Harry er ooit een stap binnen heeft gezet, vormt hij er in zekere zin de derde Lichtpuntje „Harry is veel meer dan zomaar een film- of boekenpersonage”, duidt Tara, gestoken in een Harry Potter-shirt. „Of het nu liefde is, verdriet, hoop of tegenslag; hij be- De toverformule van Harry Potter is tijdloos DENNIS VAN BERGEN LEES VERDER OP PAGINA 10 Daniel Radcliffe als Harry Potter, met op de achter grond het kasteel Hog warts (in het Nederlands vertaald als Zweinstein), waar hij wordt opgeleid tot tovenaar. GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 57