Willem Osterman, de fietsende huisarts gaat door 1 Ir 6 Zaterdag een avonddienst op de HAR Zondag een man euthanaseren en maandag weer huisbezoekjes afleggen op de fiets. Voor de Vlissingse huisarts Willem Osterman is het nog dagelijkse kost, ook al mag hij al lang met pensioen. „Als Lionel Messi eerder was gestopt, dan hadden we nooit gezien hoe hij de ster van dit WK werd.” ‘Het enige datje hoeft mee te brengen is je hart!’ •i O' voor laten staan. Ook vind ik dat de over heid te weinig doet tegen de uitlaatgassen die fietsers en wandelaars moeten inade men.” pensioen gaan is niets voor mij. Ik vind wer ken als huisarts één groot avontuur. Alsof je elke dag de Efteling bezoekt en daar nog voor betaald wordt ook. Mick Jagger, die dit jaar tachtig wordt, gaat nog steeds tekeer op het podium. Hij is mijn grote voorbeeld. Net als Lionel Messi, die we niet hadden kunnen zien schitteren op het WK als hij al was gestopt met voetballen.” „Nee, neem de verkeersveiligheid. De flitspaal langs de Sloeweg lijkt daar puur te staan om de gemeentekas te spekken. Daar heeft verder niemand wat aan. Zet hem dan in een woon wijk en probeer op die manier te voorkomen dat er ongelukken gebeuren. Hetzelfde geldt voor rotondes, waar de ene keer fietsers en de andere keer automobilisten voorrang krijgen. Geef fietsers op iedere rotonde voorrang, zo dat mensen het nog snappen en er niet de fiets „Toen ik hier net was begonnen en op een zo meravond in 1983 een rondje ging fietsen, ben ik op de Boulevard te grazen genomen door een groep van zestien skinheads. Ik heb talloze vuisten en schoenen op me af zien komen en werd wakker in de bosjes. Ik had veel pijn en vroeg voorbijgangers om hulp, maar ze fiets ten allemaal door. De tweede keer was toen een verwarde man mijn spreekkamer binnen viel en mij daar probeerde te wurgen. Verder ben ik in augustus vorig jaar ook flink ge schrokken toen ik op mijn fiets over de krui sing Van Dishoeckstraat-Singel reed en een duw kreeg. Ik kwam ten val en brak mijn rech ter opperarm. Als ik op mijn hoofd terechtge komen was, was het zeker afgelopen geweest.” „Samen met mijn praktijkmanager Maleesha fiets ik overal naartoe om huisbezoeken af te leggen. Ik denk dat ik zo’n beetje de enige huisarts ben die dat op deze manier doet. Ver der ben ik groot voorstander van biologisch eten. Het gif op groenten en fruit bestaat soms wel uit twaalf soorten bestrijdingsmiddelen die goed verband kunnen houden met kankers en andere aandoeningen. Dat is niet gezond. Het is tijd dat mensen daarvan bewust wor den gemaakt. In plaats daarvan moet je voor een biologische komkommer nog altijd 90 cent neertellen en voor een ‘gewone’ maar de helft. Ik kan het betalen, maar het zou toch voor iedereen een optie moeten zijn om die gezondere keuze te maken?” „Ik denk dat het op heel veel vlakken beter kan. We leven in een vreselijke wereld. Als ik het kon zou ik aandelen kopen en de aandeelhoudersvergadering tot een hel maken totdat het sociaal en duurzaam is. Maar dat kan ik niet. En dus schrijf ik stuk jes in de krant in de hoop dat het door zo veel mogelijk mensen wordt opgepikt. Het is tot nu toe één keer voorgekomen dat ik mijn schrijven introk. Dat was toen Rus land een jaar geleden Oekraïne binnenviel. In 2014 voorspelde ik al in een ingezonden brief dat er een Derde Wereldoorlog zou kunnen uitbreken als Nederland door zou gaan met het schenken van geld aan het Oekraïense leger. Begrijp me niet verkeerd. Ik vind het vreselijk wat er in Oekraïne ge beurt en ben daar absoluut op tegen, maar ik maak mij wel grote zorgen. Als we door blijven gaan met ‘pesten’, bijvoorbeeld nu door Oekraïne van tanks te voorzien, wat staat ons dan nog te wachten?” „Mocht het om gezondheidsredenen niet meer gaan, dan zal het wel moeten. Maar met „Ik vind dat ze zich in Vlissingen te vaak verschuilen achter de Artikel-12 status. Wie gelooft dat nou nog? Wilt u niet, kunt u niet of durft u niet, is mijn credo. De Wmo wordt helemaal uitgekleed. Ik heb het ge zien bij mijn eigen vrouw, toen ze telefo nisch meegedeeld kreeg dat ze in plaats van drie uur per week nog maar anderhalf uur zou krijgen. Ik heb een patiënt bij wie de tijd is teruggebracht naar 28 minuten. ‘Tja, laat dan maar zitten’, heeft zij gezegd. In de vorige raadsperiode was het al niet veel be ter. Ik heb de wethouder toen moeten vra gen om te bemiddelen met Orionis, omdat de uitkering van mijn patiënt was stopge- 'ji 1^1 n zijn praktijkruimte aan de Kempenaer- |9 straat, die afgelopen dinsdag precies veer- |ilM tig jaar geleden in Paauwenburg begon, H heeft de tijd stilgestaan. Het is dat er een 19 computer op tafel staat, anders zou je je door het kurk op de deuren alleen al wanen in de jaren 80. Aan de muur prijken foto’s van achterkleinkinderen, cactussen en ingelijste krantenartikelen. Zoals een verhaal over de zoektocht naar degene die hem deze zomer op de fiets ten val bracht en een artikel over hoe zijn grote voorbeeld Mick Jagger van de Rol ling Stones op hoge leeftijd nog zo fit weet te blijven. Ongeveer acht keer per jaar schrijft de huis arts zijn ongenoegen over het nieuws van zich afin een ingezonden brief naar de PZC. Daar mee hoopt hij, als ze geplaatst worden, zoveel mogelijk lezers te bereiken. Slechts één keer trok hij zijn krabbels in, bang om gelyncht te worden vanwege zijn waarschijnlijk niet zo populaire mening. „Ik ben niet snel bang. Ik heb al twee keer een ‘moordaanslag’ overleefd, maar ik moet ook denken aan de veiligheid van mijn team hier in de praktijk.” WENDY DE JONG Dus de overheid is niet voldoende begaan met de gezondheid van mensen? Twee moordaanslagen? Wat doet u zelf om fit te blijven? U schrijft dat soort frustraties een aantal keer per jaar van u af in ingezonden brie ven naar de PZC. Wat wilt u daarmee be reiken? U bent 69 jaar. Aan stoppen denkt u niet. Is er echt een geslaagde moordaanslag nodig voordat de stekker uit uw praktijk wordt ge trokken? Vaak haalt u in uw brieven ook fel uit naar Vlissingse politiek. Wat gaat daar volgens u mis? - ‘Ik ga elke dag naar de Efteling en word nog betaald ook’ ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54