Door brexit, windparken en gesloten natuurzones is er steeds R"'/ 4 ‘We vissen straks allemaal op dezelfde postzegel. Het is wel duidelijk wie aan het langste eind trekt en dat zijn niet de vissers’ 1 De ARM-18 ligt aan de kade in Vhssingen.fotoboazTimmermans - Rini Oreel, schipper De ARM-18 achter op een jack van een bemanningslid.fotolexdemeester Toch had Rini Oreel liever nog ja- ren door blijven vissen. Maar na het gesprek in januari op de werf in Stellendam over modernisering van de ARM-18 verslechterde de toch al wankele situatie in de Ne derlandse visserij in hoog tempo. Terwijl andere landen steunmaat regelen troffen, bleven de Neder landse kottervissers in afwachting van compensatie voor de hoge prijzen voor gasolie en voor de ge volgen van de brexit. Pas in no vember kregen ze te horen dat er 30.000 euro, verdeeld over drie jaar, zou komen. Terwijl Brussel 300.000 euro steun per bedrijf toe staat. Toen hadden tientallen eige naren hun kotter al aangemeld voor sanering. Ook de eigenaren van de ARM-18. familie er serieus over na te den ken om het schip voor sanering aan te melden. „Wat als het echt niet meer gaat? Wat is dan ver standig? Mijn schoonouders zijn in de zeventig. Ik heb tegen ze ge zegd dat ik niet wil dat zij op hun leeftijd nog zoveel zorgen over een wachten? Wat aan noodzakelijke investeringen in het schip? Wat zullen de opbrengsten zijn? Staat de Nederlandse visserij nog meer beperkingen te wachten? De uitkomst van al het plussen en minnen was negatief Stoppen en aanmelden voor de sanerings regeling was toch het verstandigst. Het besluit werd genomen met het hoofd, niet met het hart. Dat maakte het er niet gemakkelijker op. „Het was een keuze uit vrije wil”, benadrukt Oreel, „niet om- Boekhouder De vakantie ging voorbij. De boek houder werd erbij gehaald. Wat is er aan onderhoudskosten te ver- trekkelijk voor de bouwers van windparken en als gesloten na tuurgebied. Het is wel duidelijk wie aan het langste eind trekt en dat zijn niet de vissers.” Halverwege vorig jaar begon de schip zouden hebben. Alleen maar om mij te laten vissen.” Boomkor „De brandstofprijs ging sky high. De Noorse zone, voor ons heel be langrijk, ging dicht voor de boom- korvisserij.” Door brexit, wind parken en gesloten natuurzones is er steeds minder ruimte voor de visserij op de Noordzee. „We vis sen straks allemaal op dezelfde postzegel. Er lijkt nog heel veel Noordzee over te blijven, maar de ondiepere gebieden die voor vis sers belangrijk zijn, zijn ook aan- «3 I K VERVOLG VAN PAGINA 3 ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52