Dag Huis! y i i w g 4 10 6 3 Achter elk huis zit een verhaal. In Dag Huis! vertellen mensen waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week: de dokterswoning aan Clara’s pad 12 in Heinkenszand. t K I Lu Info „Er was veel achterstallig onder houd. De serre waar we nu zitten, was boven en onder van glas en door het houtwerk kon je zo een schroevendraaier steken. Als het buiten windkracht 8 was, was het binnen windkracht 4. De eerste ja ren hebben we er veel ingestoken om het leefbaar te maken. We hadden een vaste aannemer en die heeft op den duur alle hoeken en gaten van het huis wel gehad. Trouwens, ook leuk om te vertel len: voor wij hier kwamen, bleven de huisartsen hier maar korte tijd en gingen al snel weer weg. Voor de mensen op het dorp was dat na tuurlijk geen ideale situatie. Toen wij hier kwamen wonen, hebben we het huis al vrij snel laten schil deren en daarop kregen we twee reacties in het dorp: ‘De dokter laat zijn huis schilderen, dan zal hij vast niet weggaan’, of: ‘De dokter laat zijn huis schilderen, dan zal hij wel snel weggaan. Een geschil derd huis levert meer op.’ „Allebei. Het zal fijn zijn om wat kleiner te wonen en we gaan naar een prachtig appartement. Aan de andere kant waren we hier graag gebleven, want we vinden dit de beste plek aan de mooiste straat van het dorp. Je hebt voor vrij uit zicht en achter hebben we een fijne tuin waar je altijd kunt kie zen of je in de zon of de schaduw wilt zitten.” waren op zoek naar een praktijk in een dorp, maar we wilden niet de enige huisarts in het dorp zijn. Je hebt altijd mensen die niet met je kunnen opschieten, die moeten ook voor een andere huisarts kun nen kiezen. Wat dat betreft was Heinkenszand ideaal. Jan kwam als kind wel eens op Kruiningen en Yerseke, maar ik was in heel mijn leven één keer op vakantie geweest in Zeeland. In Biggekerke was dat, geloof ik. Ik wist niks van Zeeland, alleen dat er strand was. Toen we hier kwamen, dachten we het Zeeuws wel te kunnen ver staan, maar dat viel vies tegen. De eerste dag hier kwam er iemand binnen met ‘pien in z’n schoere’. Ik had zeven jaar gestudeerd en al een paar jaar ervaring als huisarts, maar ik had geen idee waar ‘z’n schoere’ zat.” Zat de praktijk nog aan jullie wo ning, toen jullie dit huis kochten? „Ja, toen wij het kochten wel. Dit huis zou in 1908 gebouwd zijn als dokterswoning. Destijds was de praktijk nog in de woning. Een voorganger, dokter Van Maanen, heeft een grote verbouwing laten uitvoeren en daarna stond er nog zo weinig van de oorspronkelijke woning dat het bouwjaar in het kadaster is aangepast naar 1958. Hij heeft een praktijkgebouw achter aan de woning laten bouwen. In 1985 hebben wij er nog een stuk aan laten bouwen. Later zijn we gefuseerd met de praktijk in ’s-Heer Arendskerke en kwam onze praktijk in woon-zorgcom- plex De Fonteijne.” Toen jullie hier huisarts werden, kregen jullie dit huis erbij. Was het liefde op het eerste gezicht? „Nou, we kregen het niet, we heb ben het gewoon moeten kopen. Maar het klopt wel dat dit huis bij de huisartsenpraktijk hoorde. Het was al generaties lang een dokters woning en als je de praktijk wilde, moest je in dit huis gaan wonen. Wij waren op dat moment al drie jaar aan het solliciteren en hadden inmiddels een vuistdikke map met sollicitatiebrieven. Het is nu on denkbaar, maar in die tijd waren er honderdvijftig huisartsen met een WW-uitkering. Je begrijpt dat we niet zoveel eisen aan het huis stel den. Wel aan de praktijk en daar waren we heel enthousiast over. Toch vonden we het huis ook leuk. Het was een sympathiek huis, hier zagen we onszelf wel wonen.” „We hebben vier kinderen en die vliegen uit. De voormalige prak tijkruimte hebben onze kinderen nog gebruikt als appartementje, maar ze hebben nu allemaal hun eigen woning. Voor ons tweeën is dit huis te groot. Echt levensloop- bestendig is het niet, we zouden wel in de aanbouw kunnen gaan wonen, maar dan staat dit grote huis leeg. Dus we gaan nu naar een appartement in Wilhelminadorp.” „Ja, ik heb zoveel bewaard. Aan veel dingen zitten herinneringen of ik vind ze gewoon mooi. Vrese lijk moeilijk om dat soort spullen op te ruimen, daar ben ik al maan den mee bezig.” „We kwamen allebei uit de stad en 1^1 et doktersechtpaar Jan J3 en Anneke Harten estigde zich veertig RH I*™ jaar geleden in Hein- IIH kenszand. Bij de prak tijk die ze overnamen, hoorde de woning aan Clara’s pad. „We vin den het nog steeds de beste plek aan de mooiste straat van het dorp.” Toch staat hun huis te koop. - De woning van doktersechtpaar Jan en Anneke Harten. Jan en Anneke Harten in de woonkamer. In de loop der jaren is de woning flink uitgebreid. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Hebben jullie veel aan het huis verbouwd? Deze vrijstaande woning ligt op bijna 1000 vierkante meter eigen grond aan Clara’s pad 12 in Heinkenszand. Op het perceel staat een volledig zelfstandig bijgebouw dat te gebruiken is als gastenverblijf of praktijkruimte. De woning staat te koop bij Timmerman Makelaardij en de vraagprijs is 595.000 euro kosten ko per. Kijk jullie uit naar de nieuwe wo ning of zien jullie er tegenop om dit huis te verlaten? Rachel van Westen Heinkenszand Waarom hebben jullie deze wo ning te koop gezet? Daar hebben jullie vast minder ruimte. Zijn jullie al aan het oprui men? Waren jullie op zoek naar een praktijk in Zeeland? Dit is de beste plek aan de mooiste straat van het dorp ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO V hS i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 38