u K H i Wi iftS ff. 9 Scharendijkse reddingshond uit 1953 in brons op de uitkijk Recreatiedorp met een vrolijk verhaal Kopenhagen heeft de zeemeermin, maar Scharendijke heeft haar eigen icoon. Heidenhond Blasz staat sinds gisteren voor eeuwig op de uitkijk in het dorp. Hij heette zo vanwege zijn bles opzijn neus dering over het beestje. „Het was een bescheiden en leuk diertje.” Ze heeft hem bewust zittend geboet seerd. „Als eerbetoon, omdat hij er niet meer is. Het nat van het water zit nog aan zijn lijfje”, zegt ze. Zelf Burgemeester Kunstenares Miems van Citters (86) uit Burgh-Haamstede - „Uit Burgh”, zegt ze zelf stellig - is de dochter van de fokker, jonkheer Albert van Cit ters, destijds ook burgemeester van Burgh. Hij nam zelf twee honden mee uit Zwitserland, waar het ras vandaan komt, daar kwam een nestje uit waarin Blasz zat. „Hij heette zo vanwege zijn bles op zijn neus”, ver klaart Miems van Citters. Blasz ging naar een boer in Scharendijke, Flip de Jonge, en verrichtte daar zeventig jaar geleden zijn heldendaad. Toen de dij ken doorbraken sprong Blasz in het water om 45 koeien naar de dijk te drijven en ze zo van de verdrinkings dood te redden. Niet een keer, nee, meerdere keren ging de reu terug het water in om nieuwe koeien te halen en ze naar het droge te dirigeren. Na die uitputtingsslag mocht Blasz twee dagen bijkomen bij de familie Van Citters in Burgh. De kunstenares spreekt vol bewon- Tragisch ongeval Blasz, sterk als hij was, overleefde de Ramp. Maar op 4-jarige leeftijd kwam hij aan zijn einde door een tra gisch ongeval. Overreden door een tractor. heeft ze later ook nog een appenzel- ler sennenhond gehad. „Uit dezelfde familie.” Bij de plechtigheid gistermiddag, eerst in het dorpshuis en later bij het beeld op het Bethlehemplein, zijn et ene is vaak nog dra- ||p matischer dan het an- HHHH dere: de verhalen over de Uil ÜM Watersnoodramp van ■I 1953. Maar Scharendijke heeft er eentje dat je met warmte vervult. Dat van de appenzeller sen nenhond Blasz, hoewel het uiteinde lijk wel een droevige afloop heeft, maar dat komt pas later. Blasz ver dient een standbeeld, bedachten ze een paar jaar geleden in Scharendijke. En dat beeld is gistermiddag onthuld. Siemco Louwerse is inwoner van Scharendijke, maar vooral bekend als directeur van het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk. En hij is vice- voorzitter van de dorpsraad in zijn dorp. Hoe kan het dat zo’n prachtige geschiedenis als dat van hondje Blasz nog zo onbekend is, dacht hij, toen hij in 2020 het vertelde als kerstver haal voor de vrijwilligers van het Wa- tersnoodmuseum. In de dorpsraad van Scharendijke zetten ze de schou ders eronder en samen met secretaris Arno de Jonge en lid Willem Dijks hoorn vormde Louwerse een werk groep om een beeld van Blasz in het dorp te krijgen. En wie kan dat beeld beter maken dan degene die dat hondje gekend heeft?: Miems van Ci tters. meerdere, zo’n tien tot twaalf appen- zellers aanwezig met hun baasjes. Zoals de bijna 2-jarige Pablo van Phi lip en Linda Westveer uit Wolp- haartsdijk. Zij vielen twee jaar gele den tijdens een vakantie als een blok voor het ras. „Ik zag er een voor het eerst op een camping en dacht ‘wat een leuke hond!”’, zegt Linda. Ze las een oproep op Facebook van de ap penzeller sennenhondvereniging om naar Scharendijke te komen voor de onthulling. letje Lodders-Brokken, secretaris van de rasvereniging kwam samen met echtgenoot Jaap en hun 9,5-jarige hond Gentle vanuit Swif terbant naar Scharendijke. „Zo’n eer betoon voor ons ras, daar moet je toch gewoon bij zijn?”, vond Lodders. En hun Gentle had dan ook een spe ciale taak: de teef mocht het doek van het beeld af trekken. Nu kan hondje Blasz niemand meer ontgaan. Hij zit hoog op zijn sokkel aan de rand van het plein. Zijn oren iets gespitst, zijn blik op de verte gericht. Klaar om weer aan het werk te gaan. Het is precies zoals het ras is, vindt Lodders-Brokken. „Dat drijven doen appenzellers sowieso, dat hoefje ze niet te leren. De puur heid die deze hond heeft, is het mooiste dat er is.” Heidenhond Blasz staat voor altijd klaar om in actie te komen a Zie ook video op pzc.nl/play - Miems van Citters, kunstenares Jaap Lodders uit Swifterbant laat zijn hond Gentle kennis maken met Blasz, haar rasgenoot. Even daarvoor heeft de teef het beeld mogen ont hullen door met een touw het doek dat er over lag weg te trek ken. Burgemeester Jack van der Hoek en kinderburgemeester Fay de Waal (voor grond) kijken toe, evenals de vele an dere belangstellen den. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK Dorpsraadsecretaris Arno de Jonge weet maar al te goed dat Scharendijke goud in handen heeft met het verhaal van Blasz. „We zijn natuurlijk een recreatie dorp. Dit is ontzettend goed voor onze bekendheid. Ik zeg weleens: Bru heeft de mossel, Brouw heeft vadertje Cats en wij hebben Blasz.” De Jonge vormde samen met Siemco Louwerse en Willem Dijkshoorn een werkgroep in de dorpsraad om te zorgen dat er een beeld van de hond kwam. De stichting Renesse heeft de groot ste bijdrage gedaan aan het bron zen beeld, maar er hebben ook bedrijven een duit in het zakje ge daan om aan het benodigde be drag van zo’n 20.000 euro te ko men. De Jonge: „Dat is niet wat Miems van Citters ervoor heeft gekregen hoor, die heeft het beeld tegen kostprijs gemaakt. Het ove rige bedrag was nodig voor alles eromheen.” Blasz maakt het ver haal van de Ramp vooral voor kin deren toegankelijker, vindt de se cretaris. „Het is een vrolijk verhaal waarbij kinderen wel een beeld kunnen krijgen van wat er is ge beurd in het water en met de kou.” Kun stenares Miems van Citters (links) naast haar creatie van hond Blasz. Valeska Nastaly Scharendijke 1 PM ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37