Messenverbod: wat kan Vlissingen leren van Middelburg? 6 Raad van State: plan voor bedrijventerrein zit vol met fouten Het plan voor bedrijventerrein Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland dreigt in de prullenbak te belanden. De gemeente Middelburg kon gisteren nauwelijks antwoord geven op een hoop kritische vragen van de Raad van State. Alles wat mis kon gaan lijkt mis te zijn gegaan, zo bleek gisteren tijdens de rechtszaak in Den Haag over het plan voor de Trekdijk de stallen staat. Daarmee lijkt de bodem onder de stikstofcompensa- tie zo goed als weg te vallen. Ook op andere cruciale punten lijkt het bedrijventerreinplan te rammelen. Zo lijkt het bestem mingsplan voor de Trekdijk in strijd reinen zoveel mogelijk moeten aan sluiten op andere grootschalige be drijventerreinen. Alleen ligt Trek en vilmessen is strafbaar en de wa pens worden in beslag genomen. Kleinere messen (korter dan 28 centimeter) met één snijkant zijn officieel nog niet verboden. Een messenverbod richt zich dus op die laatste categorie, zoals schilmesjes en keukenmessen, maar ook op voorwerpen waarmee gestoken kan worden zoals schroevendraaiers. Het geldt niet in de hele gemeente, maar alleen in de stad, omdat daar ook de meeste steekincidenten voorkomen. Het verbod ging in op 22 december vorig jaar en twee da gen later al werden in het uitgaans- en N-wegen liggen, ‘zijn de terrei nen op Arnestein te klein en te ver snipperd’. „Bovendien heeft de ge meente daar geen gronden meer in Daarop zei staatsraad Bruno van Ravels alvast dat de Raad van State ook na een steekpartij - dat het dra gen van messen verboden moet worden. Dat messenverbod is er nu echter nog niet. In april wordt een voorstel voor het messenverbod voorgelegd aan de gemeenteraad, laat burgemees ter Bas van den Tillaar weten. Als dat wordt goedgekeurd, komt het in de algemene plaatselijke verorde ning (apv) te staan. De politie en de boa’s kunnen daar in hun dagelijkse werk dan op terugvallen. hectares waar je gemakkelijk een flink aantal grote logistieke bedrij ven kwijt kan.” leven in de binnenstad twee mes sen in beslag genomen. In ieder ge val één ervan was korter dan 28 cen timeter en kon dus worden afge pakt op basis van het nieuwe mes senverbod. „Deze incidenten laten zien dat het messenverbod helpt”, zegt Thijs Terlouw van de gemeente Middel burg. Maar het verbod staat niet op zichzelf, benadrukt hij. „Wij heb ben ook een project om het bezit van steekwapens tegen te gaan. Jon geren moeten het niet (meer) nor maal gaan vinden om een mes bij zich te dragen. Het gaat om die sa menhang. Want als iemand een mes of steekwapen bij zich heeft, ben je eigenlijk al te laat.” Veel steekwapens zijn nu al bij wet verboden. Het dragen van vlinder- messen, stiletto’s, opvouwbare messen met meer dan één snijkant Ze kunnen controleren op het bezit van messen en die ook in beslag ne men. Maar dat gaat niet zomaar. „We kunnen niet willekeurig men sen aanspreken en controleren op messen”, zegt een woordvoerster van de politie Zeeland. Dat kan al leen als er een aanleiding is. „En boa’s hebben niet dezelfde be voegdheden en beschermingsmo- gelijkheden als agenten, dus voor hen is het risico groter”, stelt Ter louw. „Het handhaven van het messenverbod kan wel ‘bijvangst’ zijn.” Boerderij Verder bleek er nogal wat te ram melen aan het eerste stikstofonder- zoek van Antea. Want die beweert in het rapport ten onrechte dat er vrij recent nog vee in de stallen van met de strenge omgevingsverorde- een boerderij in het Trekdijkgebied ning van de provincie Zeeland. Die stond. De gemeente heeft die boer- schrijft voor dat grote bedrijventer- derij opgekocht om de extra stik- stofuitstoot van onder meer de vrachtwagens op het nieuwe be drijventerrein te compenseren. Je dijk aan de zuidkant van de A58 en mag echter op die manier alleen ligt het eerstvolgende grote bedrij- compenseren als er ook daadwerke lijk recent vee verdwijnt. Het mag geen papieren compensatie zijn, zoals het hier alle schijn van heeft. Uiteindelijk moest de Middel burgse raadsman erkennen dat er zeker al sinds 2008 geen vee meer in venterrein, Mortiere, op enige af stand, in ieder geval niet direct aan sluitend. Verder konden de gemeente woordvoerders niet uitleggen waarom op grote bedrijventerrei nen in de buurt, zoals Arnestein, De kans lijkt dan ook levensgroot dat de hoogste bestuursrechter een dikke streep door het bestem mingsplan voor de eerste 5 hectare van de Trekdijk haalt. De advocaat van de gemeente smeekte aan het eind van de zitting om Middelburg in ieder geval nog een kansje te ge ven. Maar daar lijkt de Raad van State niet veel in te zien, omdat er heel veel fouten in het plan lijken te zitten. Alles wat mis kon gaan lijkt mis te zijn gegaan, bleek tijdens de rechtszaak in Den Haag. Zo wei gerde de Raad van State aan het be gin van de zitting een aanvullend stikstofonderzoek van ingenieurs bureau Antea mee te nemen in de procedure. De door de gemeente aangereikte aanvulling was te laat ingebracht, oordeelde rechter Bruno van Ravels na een korte schorsing. Souburg en het toekomstige bedrij venterrein Deltaweg in Goes, geen 5 of 10 hectare terrein voor logis tieke bedrijven te vinden zou zijn. Volgens de gemeente kan er alleen op Walcheren naar alternatieven worden gekeken en niet daarbui ten. Volgens de tegenstanders, waaronder Dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland en de Zeeuwse Milieufederatie, is de ge- Bij een steekpartij in een horeca zaak op het Bellamypark in Vlissin gen raakten vorige week vrijdag twee mensen gewond. Een 31-jarige verdachte werd opgepakt. Donder dagavond ging het bijna weer mis. Een 24-jarige man uit Vlissingen bedreigde de portier van een hore cazaak op het Bellamypark met een mes. De gemeenteraad van Vlissingen besloot in november vorig jaar al - meente niet serieus ingegaan op de kennen dat al die andere bedrijven- vele alternatieven. John de Rijke terreinen ookvlakbij de snelwegen van de dorpsvereniging zei flink te leurgesteld te zijn in de gemeente: „Die heeft helemaal niets gedaan met onze voorstellen voor een al ternatieve invulling van de polder bezit die we kunnen uitgeven, bij de Trekdijk. Wij hebben voorge steld om daar duurzame toekomst gerichte dingen te ontwikkelen, zo- met dat argument geen rekening als tijdelijke huisvesting van ar- houdt. „Wij kijken of en hoeveel beidsmigranten en studenten en gronden planologisch geschikt zijn later een CO2-opslag. En op Arne- voor de vestiging van logistieke be- stein zijn, vlakbij, nog tientallen drijven. Niet wie ze in eigendom heeft.” De staatsraad gaf aan binnen en kele weken uitspraak te zullen doen. Er lijken nog twee opties te Moeilijk zijn: ofwel het hele plan verdwijnt Volgens de Middelburgse raadsman in de prullenmand, ofwel de ge lag dat allemaal ‘moeilijk, moeilijk, meente krijgt nog een kans om veel moeilijk’. Hoewel hij niet kon ont- huiswerk over te doen. Zware kritiek op Trekdijk Zo moet bedrijventerrein Trekdijk eruit gaan zien, hoopt de gemeente Middelburg, foto gemeente Middelburg VLISSINGEN - Maurits Sep Twee incidenten met messen binnen een week in Vlissingen. Een messenverbod is op komst, maar helpt dat ook? Wat kan Vlissingen leren van Middel burg? Middelburg heeft een messen verbod. Hoe werkt dat? Jan van Ommen Nieuw- en Sint Joosland Wat houdt een verbod in? Wat kunnen agenten en boa’s doen met het messenverbod? ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 PM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34