OM: ‘Het was een Hebben we weloverwogen plan’ niet al genoeg meesters? M Is «MM i, 2023 x A V 2 Twee jaar cel geëist tegen terrasrijder John D. Maikel Harte Toos&Henk COLUMN Bij een Rembrandt denk ik slechts: netjes en knap hoor Zogezegd in deze krant Dat er geen doden waren gevallen, noemde de officier van justitie een wonder. Hij sprak van een aanslag en eiste gisteren een celstraf van twee jaar tegen John D. (51), die vorig jaar tot drie keer toe een vol terras opreed in Renesse. Als het op cultuur aankomt, ben ik meer van het theater en vooral van de muziek. Muziek roept emotie op: je gaat er van blè- ten, van meezingen, van dansen en ga zo maar door. Bij een Rembrandt denk ik vooral: netjes en knap hoor, maar ook niet meer dan dat. Het raakt me niet, maar dat is voor hele volksstammen gelukkig anders ge zien de bezoekersaantallen van bijvoorbeeld een Rijksmuseum. Het is waarschijnlijk iets genetisch. Wijlen mijn Ome Willy (tim merman en befaamd duvemelker) zou voor De Nachtwacht hebben gestaan en alleen maar gezegd hebben: ‘Schone liest oh’. Maar eerlijk is eerlijk: dat is een volledig subjectieve mening van iemand die niks heeft met schilderijen van Rembrandt. Al is dat het afgelopen jaar ook wel veranderd. Ik vind die Vaandeldrager van Rembrandt na melijk ontzettend op Nico Haak lijken, die Nederlandse zanger met befaamde snor. Hij is al heel wat jaren geleden overle den, maar in de jaren 8o had hij een paar enorme hits. Iedere keer als ik een foto van die Vaandeldrager in de krant voorbij zie komen, moet ik dus aan Nico Haak denken. Zit ik de hele dag in mijn kop met: ‘Honkie tonkie pianissie, op je si- naasappelkissie. Speel maar verder, speel maar verder’. VANDAAG IS HET feE &A0 VAN t>E FRIKAN^EL Celstraf geëist wegens dodelijk ongeluk Voor het veroorzaken van een ongeluk met dodelijke afloop is gisteren tegen de 64-jarige M. M. uit Aagtekerke een celstraf van zes maanden en een rijont zegging van twee jaar geëist. Bij het ongeluk op 1 april vorig jaar kwam een 18-jarige snorfiets ster uit Arnemuiden om het le ven. M. reed over de Klevers- kerkseweg in Middelburg, nam de rotonde en sloeg rechtsaf de Siloweg in. De snorfietsster die hij kort daarvoor passeerde, reed op het fietspad vol in op de zijkant van zijn bedrijfswagen. Wat er in het hoofd van de boom lange D. omging, werd gisteren in de rechtbank niet precies duidelijk. De voormalig kickbokser, die in het verleden portier was in Renesse, wilde zelf nauwelijks ingaan op wat er op de vroege ochtend van 24 au gustus gebeurd was. „Ik weet dat ik fout ben geweest. Het was nooit mijn intentie dat dit zou gebeuren.” Volgens zijn advocate Chantal van Beek had D. in een opwelling ge handeld. „Helaas is het niet meer terug te draaien.” De rechter liet gisteren meerdere camerabeelden zien van het bizarre incident. Duidelijk werd dat er een ruzie aan vooraf ging tussen D. en enkele portiers. NadatD. bij café De Zoom in Renesse was weggestuurd door eigenaar Jeroen Giele wilde hij aan de overkant bij De Stulp naar binnen gaan. Toegang geweigerd Toen portiers hem ook daar de toe gang weigerden, kwam het tot een schermutseling. Over en weer werd geschopt en geslagen. D. liep woe dend weg, dreigde iedereen ‘dood te maken’ en kwam met zijn auto terug. Hij reed één keer met de zwarte Ford het terras op van De Stulp en daarna twee keer dat van De Zoom. Bij De Stulp werd een be zoekster geraakt, omdat ze niet op tijd kon wegspringen. Andere café gangers kwamen met de schrik vrij. „Heftige beelden”, gafD. gisteren toe. „Een bewuste aanval, mensen moesten rennen voor hun leven, ze zaten als ratten in de val”, formu- ent u al naar De vaandeldrager van Rembrandt in het Zeeuws Museum wezen kijken? Het moet volgens de kenners de moeite waard zijn, maar ik sla het over. Ik zal wel voor cultuurbarbaar uit gemaakt worden, maar ik heb er helemaal niks mee. met de auto lopend terug, met in zijn hand een stuk gereedschap. Hij schreeuwde dat hij Jeroen Giele iets aan zou doen. „Je hebt verkeerde keuzes gemaakt. Ik maak je dood, Jeroen”, sprak de officier op basis van getuigenverklaringen voor. Volgens omstanders sloeg de boze D. oertaal uit, een soort gebrul. Be veiligers en portiers hielden D. op afstand totdat de politie hem in de boeien kon slaan. leerde de rechter, in de hoop toch antwoorden te krijgen. „Besefte u wel dat er veel kinderen rondliepen in Renesse?” D. schudde het hoofd. „Geen commentaar.” Of hij moeite had met agressiebeheersing en waarom hij niet wilde meewerken aan een persoonlijkheidsonder zoek? „Daar ga ik niet op in.” D. wilde nog wel kwijt dat Jeroen Giele inmiddels contact heeft ge zocht met zijn advocaat. Zij ver woordde het zo: „Meneer Giele heeft aangegeven dat hij het verve lend vindt dat mijn cliënt zo lang vastzit en dat hij ook weet dat er an dere factoren waren waarom mijn cliënt zo boos werd. Hij heeft ge vraagd om die boodschap aan mijn cliënt over te brengen.” Risico Volgens de officier van justitie had John D. tijdens de bewuste zomer nacht in Renesse genoeg tijd om zich te bedenken en deed hij alles met voorbedachten rade. „Door met hoge snelheid het terras op te rijden heeft hij het risico genomen dat mensen zwaar letsel zouden kunnen oplopen. Het was een wel overwogen plan, nadat hij één keer het terras was opgereden, besloot hij zijn plan voort te zetten.” D. kwam na de dollemansactie Da’s goed voor het Zeeuws Museum, goed voor Middel burg en daarmee voor de provincie, maar persoonlijk heb ik me vooral kwaad gemaakt over de aanschaf ervan. Dat gebeurde vorig jaar midden in de coronacrisis: thea ters en muziekpodia waren gesloten en mensen die in die wereld hun brood verdienden kregen niet of nauwelijks steun. Ik heb vrienden die altijd een goede boterham konden verdienen in de financiële problemen zien komen. En op zo’n moment werd voor 175 miljoen euro De vaandeldrager gekocht, want het was uit cul tuurhistorisch oogpunt toch wel belangrijk dat een Rembrandt in handen van de Ne derlandse overheid zou komen en niet bij een rijke snob boven de haard zou hangen. Ik vond dat dus gelul. Hebben we al niet ge noeg Hollandse meesters? Aanslag „Drie keer moest willekeurig uit gaanspubliek het buitensporige ge weld van de heer D. zonder enige reden ondergaan”, zei de officier van justitie, die 24 maanden cel (met aftrek van voorarrest) eiste voor poging tot zware mishande ling, bedreiging en vernieling. „Ve len zijn doodsbang. De angsten be vestigen wat ik op de beelden heb gezien: een aanslag.” John D. werd in 2017 in België ver oordeeld voor een zware mishan deling. Hij pleegde het geweldsde lict als portier van discotheek Lagoa in Menen, in de buurt van Kortrijk. De Belgische rechter legde D. een celstraf van 30 maanden op en beta ling van 1200 euro boete. Al ZEELAND1 Uitspraak op 17 februari MIDDELBURG Paul Kusters IK HEB HOOFbPIJN Internet: toosenhenk.nl Weet die Rembrandt me toch nog te raken... - Harry van der Maas, gedepu teerde - Dokters- echtpaar Jan en Anneke Harten verkoopt het huis in Heinkens- zand ZOMER IN ZEELAND „Ik ben bepaald niet blij dat de Heinenoord- tunnel en de N59 gelijktijdig een maand worden afge sloten.” DAG HUIS „We vinden dit de beste plek aan de mooiste straat van het dorp.” Eldridge Pentury Middelburg Ik hoop niettemin dat mensen in groten getale naar De vaandeldrager komen kijken. John D. in de Middelburgse rechtbank. Links advocate Chantal van Beek. Rechts de officier van justitie, illustratieanp ZEELAND 10 El ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2