Bergsma: ‘Ik ben nog lang niet versleten’ Van de Zandschulp niet tegen Slowakije Olympische fakkeltocht begint in Marseille 23 I l. VAN EEN WK-PARKOERS IN ‘ZIJN’ HOOGERHEIDE r Van de Zandschulp, op de 35ste plaats de beste Nederlander op de wereldranglijst, scheurde afgelopen maand een spiertje in zijn boven been. De Veenendaler trainde deze week wel gewoon mee met de nati onale ploeg, maar Haarhuis geeft de fittere Van Rijthoven de voorkeur. Griekspoor begint de ontmoeting Het is nog maar de vraag of de cross in Hoogerheide in de toe komst nog op de kalender zal staan. De afdracht van 180.000 euro voor een plek op de wereld- bekerkalender en de sponsors die Flanders Classics meebrengt ma ken de toekomst van de wedstrijd ongewis. Maar dit weekeinde bij de WK zal alles in elk geval nog tot in de puntjes geregeld zijn. „Wij zijn trots dat we zoiets kunnen met deze groep mensen. Ik wil het misschien te netjes hebben. En ik heb mijn eigen manier van wer ken. Maar als je een grote mond hebt, dan moet je wel zorgen dat het bij jezelf in orde is.” eind oktober, daar moest hij zich maanden aan vasthouden. Sindsdien begon Bergsma te nen. Met de week gaat het nu be ter”, aldus Bergsma. Wat hij kan, liet hij eindelijk weer fit gisteravond, op de eerste meteen zien. Op de 5000 meter stond geen maat op Roest, die met een heel sterke 6.08,77 de tiende Gepeperd Want ja: over alles wat met de cross te maken heeft, heeft Van der Poel een mening. Soms gepeperd, altijd onderbouwd. Hij heeft ook recht van spreken. Zelf zal hij het niet willen horen, maar Van der Poel senior is welbeschouwd de godfather van de cross. Al meer dan 20 jaar verantwoordelijk voor bereiken van de derde ronde op de Australian Open geklommen naar de 59ste plaats op de wereldrang lijst. Hij staat vier plekken onder Molcan. Van Rijthoven is de num mer 107 van de wereld, Klein neemt de 143ste positie in. l „Slowakije is een pittige te genstander, maar door het thuisvoordeel met en thousiast publiek denk ik dat wij licht favoriet zijn”, zei Haarhuis onlangs al. „Ik kijk er naar uit.” Afgelopen jaar wist Oranje bij de Daviscup Finals de kwartfinales te bereiken. Daarin moest de ploeg van Haarhuis het afleggen tegen Australië. satiecomité, over het startpunt van de fakkeltocht door zijn land. De 44-jarige Estanguet pakte als kanovaarder olympisch goud in 2000,2004 en 2012. k De openingsceremo- f. nie van de Spelen wordt niet zoals gewoonlijk in F een stadion gehouden, met Slowakije vandaag om 14.00 uur met een partij tegen Lukas Klein. Van Rijthoven neemt het daarna op tegen de Slowaakse kop man Alex Molcan. Morgen staat het dubbelspel op het programma. Haarhuis heeft daarvoor A Wesley Koolhof en Matwé Middelkoop aangewezen. 1 Griekspoor speelt vervol- gens tegen Molcan en Van Rijthoven tegen Klein. Beide teamcaptains kunnen hun opstelling nog wijzigen. Het land dat drie partijen wint, plaatst zich voor de Daviscup Fi nals. Griekspoor is na zijn toernooi zege vorige maand in India en het het parkoers in Hoogerheide, maar dus ook voor de WK’s in Valken burg en Bieles. Vader van David en viervoudig wereldkampioen Ma thieu natuurlijk, voor wie hij de camper bestuurt en de fietsen on- derhoudt.En vergeet zijn eigen wielercarrière niet. Op de weg én in de modder. VDP senior won de Ronde van Vlaanderen, de Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken- Luik, etappes in de Tour de France en was geletruidrager. Zijn we reldtitel in de cross (1996) was de kroon op een lange carrière als veldrijder, die hij in 2000 besloot in - jawel - Hoogerheide. In 14 WK- deelnames finishte Van der Poel slechts één keer buiten de top 5. „In 1998 werd ik 25ste in Dene marken. Ik had een enorm hema- toom op mijn bovenbeen. De dok ter zei: ‘Je kunt rijden, maar het wordt niks. Dat been kun je niet gebruiken’. Maar ja, er waren toch veel supporters gekomen.” De cross diende voor Van der Poel als overbrugging van de win terperiode. „Anders was je maan den doelloos aan het trainen. Technisch was ik in het veld een nul. Maar ik kon rap rijden, een tand groter dan de rest. Dat kwam door de weg. En mentaal stond ik ten opzichte van die crossers wel een trapje hoger. Zij begonnen na twintig crossen al te klagen dat het seizoen zo lang was. Dan zei ik: ‘Twintig uur? Dan heb je een vijfde van de Tour de France gereden.’” Vanuit de havenstad gaat de vlam richting Parijs, waar 4 op 26 juli 2024 de Olym- pische Spelen worden geopend. Zoals gebrui- kelijk wordt de vlam op traditionele wijze ontsto- ken in het Griekse Olympia. Van daaruit gaat de vlam met de ruim 125 jaar oude zeilboot Belem naar Marseille. „Een logische en heldere keuze”, aldus Tony Estan guet, hoofd van het Franse organi- maar vindt plaats op de rivier de Seine. De deelne mende sporters varen een route van zo’n 6 kilometer door het centrum. De organisatie ver wacht 600.000 mensen langs de route. Marseille huisvest tijdens de Spelen de zeilwedstrijden. Sindsdien was hij ziek, zwak, misselijk, aan de schijterij of ver kouden. Dus ja, of die andere aan pak van Orie hem nou écht beter maakt. Dat gevoel heeft hij wel, maar zeker weten doet hij het na maanden in het geel-zwart nog al tijd niet. Twee trainingswed- strijdjes in Thialf, meer schaatste Bergsma sinds half december niet. Wel voelde hij in januari de kracht Bij het perspraatje voor het NK terugkeren in zijn lijf. „Sinds de allround mocht de jarige Jorrit marathon op nieuwjaarsdag krijg Bergsma woensdag geen handen ik echt weer die macht in m’n be- schudden. En hoewel hij er tij dens het praatje zelf nog meer maals aan herinnerd moest wor den, was dat natuurlijk niet voor niets. De 37-jarige stayer stapte na afstand van de NK afstanden, niet een schaatsleven bij Jillert Anema over naar de leiding van Jac Orie, maar wat die stap hem nou precies gebracht heeft? Hij weet hij zelf tijd ooit reed in Thialf Bergsma nog altijd niet. Tweede plaatsen plaatste zich in 6.13,36 keurig als achter Patrick Roest, op de 5 en 10 derde na een vermakelijk duel met kilometer bij de kwalificatiewed- Marcel Bosker, die met Regge- strijden voor de World Cup van borgh-ploegmaat Roest ook mee naar de mondiale eindstrijd mag. „Missie geslaagd. Ik moést me ge woon kwalificeren, dat was het kwakkelen. Jarenlang leek de belangrijkste”, aldus Bergsma. schaatser uit Oldeboorn gehou- „De rit was niet helemaal zoals ik wen uit een speciaal soort Fries had gewild, maar dat moet dan graniet. Tot hij dus als rijpe derti- volgende maand bij het WK maar ger besloot die carrière over een gebeuren. Op goede dagen ben ik andere boeg te gooien en zijn ge- nog steeds in staat heel mooie din- luk te beproeven in het geel-zwart gen te laten zien, nog lang niet van de Jumbo’s. versleten.” i 5 VANDAAG, 15.00 UUR ELITE VROUWEN MORGEN, 15.00 UUR ELITE MANNEN wel een beetje’ Jorrit Bergsma telt nog mee op de 5000 meter, fotoanp WV DAVISCUP SPELEN IN PARIJS 0jMBo Paul Haarhuis houdt tennisser Botic van de Zandschulp (foto) aan de kant in de Daviscup-ont- moeting met Slowakije. De team captain heeft Tallon Griekspoor en Tim van Rijthoven aangewe zen voor de partijen in het enkel spel op de hardcourtbaan in het Groningse Martiniplaza. Nederland heeft giste ren in Hoogerheide het nieuwe WK-onderdeel team relay gewonnen. Tibor del Grosso, Guus van den Eijnden, Lauren Molengraaf, Leonie Bentveld, Fem van Em- pel en Ryan Kamp losten elkaar af op weg naar goud. Het zilver was voor de Britten, het brons voor België. Sinds zijn overstap naar Jum- bo-Visma was Jorrit Bergsma maandenlang ziek, zwak, mis selijk. Klaar met alle virussen plaatste hij zich bij de NK met alle druk erop als derde voor zijn negende WK afstanden. Arjan Schouten Heerenveen De tocht met de olympische vlam door Frankrijk begint vol gend jaar in Marseille. GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 23