M 20 Spijkerman over de rol van Lodeweges bij Ajax GOAL ALERT Met de ervaren Dwight Lodeweges aan zijn zijde moet John Heitinga Ajax tegen Cambuur weer iets verder uit het moeras trekken. Eenzelfde opzet als in 2010, toen Hennie Spijkerman de beginnende Frank de Boer wegwijs maakte. De rechterhand van toen over het samenspel van jong en oud. Heitinga is leidend, maar moet zich vooral laten helpen door zijn assistenten Debuut gloort voor Van Ginkel Telstar verlengt contract Hofstede MIS GEEN GOAL VAN Het omgaan met vedetten moet ook Heitinga managen bij het zwalkende Ajax, dat tot vorige week zeven eredivisieduels op rij niet won. Tal van praatsessies bo den geen soelaas. De concurren tiestrijd is vooral in de aanval moordend. Spijkerman: „De situa tie rond het ontslag van Alfred Schreuder is waardeloos. Daar door stapt Heitinga niet op een makkelijk moment in. Het is een succesvolle groep ge weest. Na een mindere pe riode vinden verschui vingen in de hiërarchie plaats. Maar spelers wil len ook wat rechtzet ten. De leeftijd van de trainer is dan niet zo belangrijk. Het gaat er vooral om hoe je met je selectie en staf omgaat.” Frank ook goed. Leeftijd is dan niet zo belangrijk, maar wel hoe je met elkaar omgaat. Je moet nu als jonge trainer niet de illusie hebben dat je het alleen kunt.” Omdat Lodeweges ‘alles heeft meegemaakt’, kan hij Heitinga op potentiële valkuilen wijzen, denkt Spijkerman. „Bij Ajax ligt alles on der een vergrootglas. Er wordt ont zettend veel van een trainer ge vraagd. Zeker in deze tijd van social media kun je als trainer onmogelijk alles zelf behappen en tackelen. Dan moet je tijdig op situaties in spelen. Dan helpt het als je iemand naast je hebt die vooruit kan kijken en weet welke aanpak helpt.” shen met sterspeler Mounir El Hamdaoui. Dat hoeft geen ramp te zijn, weet de 72-jarige Zwollenaar. „Zolang je conflicten maar niet op zoekt om je stempel te drukken, dan wordt het gevaarlijk. Als din gen ontstaan, moet je reageren. Daar helpt een ervaren coach ook bij. Frank had net de Ai gedaan. Se nioren werken met andere sche ma’s. Daar hielp ik bij. Daar leert Heitinga straks ook weer van. Hij is leidend, maar moet zich vooral la ten helpen door zijn assistenten.” John Heitinga (39) wordt vandaag op het trainingsveld van Ajax voor het eerst geassisteerd door Dwight Lodeweges (65). De jonge hoofd coach riep zelf de hulp in van de voormalige rechterhand en veld- trainer van Ronald Koeman bij Oranje, om Ajax met diens hulp als nog naar CL-voetbal te loodsen. De combinatie kan Hennie Spijkerman wel bekoren. Zelf zag hij een soort gelijke constructie aan het begin vanaf 2010 goed werken met begin nend trainer Frank de Boer. Vier opeenvolgende landstitels waren daar een tastbaar bewijs van. Bovendien kent Spijkerman de nieuwe Ajax-assistent goed. Juist hij spoorde Lodeweges als afzwaai ende speler van Go Ahead Eagles ooit aan om het trainersvak te ver kennen. „Later werd ik trainer van VW en hij van Zwolle. Dan spra ken we eens in de maand af en praatten we uren over voetbal en over het trainersvak. Dwight wist waarover hij sprak. Dat bleek daarna ook”, wijst Spijkerman op de loopbaan van de geboren Cana dees bij verschillende clubs, in di verse rollen en meerdere landen. „Dwight is door de wol geverfd en dat is heel prettig voor Heitinga”, legt Spijkerman uit. „De combina tie van rust en ervaring met jeugdig enthousiasme werkte bij mij en Informeel Hoe moet Heitinga zich daarbij opstellen? Spijkerman: „Hij moet vooral heel goed luisteren en veel gesprekken voeren, ook met de andere stafleden. Dat hoeft niet in vergaderingen. Ge woon informeel, waarbij je als jonge trainer vooral niet alles - zelf moet willen doen. Dan verlies je ook mensen. Je moet juist verantwoorde lijkheden en vertrouwen geven. Een beetje geluk dat je een paar keer wint, dan neemt het geloof van de groep toe en kom je vanzelf in een flow terecht.” Spijkerman zag De Boer als jonge coach al snel cla- Kooplust Chelsea bevreemdt Klopp 1 John Heitinga als coach van Jong Ajax. Hij maakt dit seizoen af als hoofdtrainer, fotoproshots - Hennie Spijkerman (72) EREDIVISIE KKD Cambuur-Ajax Open de app van uw krant op uw mobiele apparaat, stel gratis Goal Alert in en ontvang tijdens eredivi siewedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doel punt Hennie Spijkerman (r) en hoofdtrainer Frank de Boer vieren de titel met Ajax in 2012. FOTO PICS UNITED Marco van Ginkel kan van avond in de uitwedstrijd te gen FC Emmen zijn rentree maken bij Vitesse. De mid denvelder, die vlak voor het sluiten van de transfer markt over kwam van PSV, is volgens trainer Phillip Cocu ondanks een gebrek aan wedstrijdritme fit en daarom onderdeel van de wedstrijdselectie. Van Gin kel (30) brak door in het geel-zwart van Vitesse. In dienst van de Arnhemse club debuteerde de mid denvelder ook in Oranje. Van Ginkel verhuisde in 2013 naar Chelsea, maar vanwege een knieblessure speelde hij daar amper. Telstar heeft het contract van technisch manager Pe ter Hofstede met 2,5 jaar verlengd tot medio 2025. De oud-speler vervulde de rol sinds afgelopen zomer op interim-basis na het ver trek van Andries Jonker, die bondscoach werd van de Nederlandse voetbal sters. Hofstede had eerder een technische functie bij ADO Den Haag en De Graafschap. Vorige week verlengde Telstar, dat ver dienstelijk in de midden moot staat, al het contract van trainer Mike Snoei tot de zomer van 2024. JohanInan Amsterdam De KKD-duels waren nog bezig bij het drukken van deze ll krant Voor verslagen: I zie onze website. PREMIER LEAGUE Trainer Jürgen Klopp van Liverpool begrijpt niet hoe Chelsea zoveel geld heeft kunnen uitgeven op de transfermarkt. De Engelse club trok afgelopen zomer en deze winter voor in to taal meer dan 600 miljoen euro nieuwe spelers aan. „Als je dat kan doen, moet je het doen. Het zijn alle maal echt goede voetbal lers, wat dat betreft zeg ik ‘gefeliciteerd’ tegen ze. Maar ik snap niet hoe dit mogelijk is”, zei Klopp tij dens zijn vooruitblik op het competitieduel van van daag met Wolverhampton Wanderers. Chelsea staat tiende, Liverpool negende. ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 20