Facebooktopman Zuckerberg is 11,5 miljard meer waard Arnault is veel Fransen een doorn in het oog 15 Minder betaalverzoekfraude door samenwerking politie en Marktplaats doen. Hij investeerde als een van de eersten (30 miljoen in 1999) in Netflix. De beurs waarde van LVMH kwam kort j ij geleden boven de 400 miljard euro uit, waarmee het een van de koplopers in Europa is. Arnault verkoopt niet alleen luxe. Als miljardair is hij ook eigenaar van luxe. Hij kocht voor 25 miljoen euro een huis in Parijs, heeft een kasteel bij Rambouillet en een villa in Saint- Tropez. Uitstapjes kan hij ook ma ken: met zijn 100 meter lange jacht, naar een van zijn huizen in de VS of op zijn privé-ei- land bij de Bahama’s. V Dat hij de aankoop van het I schilderij van Gustave Caille- botte financierde, is geen toe val. Arnault is kunstliefhebber en -verzamelaar. Aan de rand van Parijs liet hij door toparchitect Frank Gehry een museum bouwen: de Fon- dation Louis Vuitton. Toen de Notre Dame in brand vloog, schonk Ar nault 200 miljoen voor de restauratie. Een voorbeeld van betaalver- zoekfraude is een potentiële ko per die de verkoper via een link om een verificatie vraagt door 0,01 euro over te maken. De link gaat naar een phishingsite. Dit soort vormen van fraude vin den in eerste aanleg plaats op bekende verkoopplatformen. Bij de meeste aangiftes van betaalverzoekfraude, 90 pro cent in 2020, ontstond het con tact via Marktplaats, aldus de politie. Gesprekken tussen ‘ko per’ en verkoper worden vaak verplaatst naar WhatsApp, en wordt het voor het platform on mogelijk om in te grijpen. De samenwerking leidde on der meer tot technische maatre gelen die zijn doorgevoerd op het platform, waardoor bijvoor beeld telefoonnummers niet langer automatisch zichtbaar zijn. De politie geeft wel aan dat het nodig is dat mensen aan gifte doen. Instabiel Het vermogen van Zuckerberg is niet altijd even stabiel geweest. Zo was hij in september 2021 nog 142 miljard dollarwaard. Maar 2022 ver liep voor de Facebooktopman met ups en downs. Zo verloor hij in fe bruari 31 miljard dollar, om in april weer 11 miljard aan waarde te win nen. In oktober verdween die winst weer, na teleurstellende cijfers. Na de publicatie van de laatste kwartaalcijfers schoot Meta ruim 23 procent omhoog op Wall Street. Beleggers reageerden positief, on der meer op het bericht dat het schrappen van 11.000 banen in no vember ‘slechts het begin’ was van Zuckerbergs plannen om de be drijfsvoering van Meta efficiënter te maken. „We werken aan het af vlakken van onze organisatiestruc tuur en verwijderen een aantal la gen van het middenkader. Zo kun nen we sneller beslissingen ne men”, aldus Zuckerberg. Hij be loofde: „Maar er is nog meer wat we kunnen doen om onze productivi teit, snelheid en kostenstructuur te verbeteren.” Vorig jaar had Meta nog last van economische onzekerheid door de hoge inflatie en de oorlog in Oe kraïne. Ook merkte Meta dat min der iPhonegebruikers het bedrijf toestemming gaven om hun gedrag te volgen na een wijziging in bestu ringssysteem iOS. Bovendien kwam Facebook net als andere technologiebedrijven in het nieuws omdat het veel mensen moet ont slaan. De ontslagaankondiging in november van 13 procent van het personeel was koren op de molen van beggers. Zuckerberg is nu bijna 70 miljard dollarwaard volgens de Bloomberg Billionaires Index. Daarmee is hij de op twaalf na rijkste persoon ter wereld. Volgens een andere lijst - de Forbes-lijst van miljardairs in 2021 - behoort Zuckerberg zelfs tot de top 10 van rijkste mannen ter wereld. Het vermogen van de tien rijkste mannen is in de eerste twee jaar van de coronapandemie verdub beld, stelde mensenrechtenorgani satie Oxfam Novib in een rapport in januari van dit jaar. De organisatie schatte dat het vermogen van die eliteclub (met daarin onder meer Elon Musk (Tesla), Jeff Bezos (ex-topman Amazon), en Bill Gates (Microsoft) uitkomt op een bedrag van 1,5 biljoen dollar. Twee jaar ge leden, toen de pandemie uitbrak, waren zij nog goed voor een geza menlijk vermogen van 700 miljard dollar. De toename is sneller dan de af gelopen veertien jaar en de ‘groot ste gemeten stijging ooit’, aldus Oxfam, die daar zorgen over heeft Met name mensen van kleur en Ihbti’ers blijven achter in de lijst. Erfenis De ondernemer is inmiddels behoor lijk op leeftijd met zijn 73 jaar. Dus IR wordt het tijd om aan de erfenis te denken. De familieholding Agache kreeg in december nieuwe statu ur ten, met gelijke delen voor ieder van Arnaults vijf kinderen. Die aandelen zijn de komende dertig jaar niet te verkopen. Dat is belangrijk, want Aga che is grootaandeelhouder van Christian Dior en dat be drijf is weer grootaandeel houder van LVMH. Zoon Antoine Arnault is kort geleden gepromoveerd tot directeur van de Dior-hol- ding en dochter Delphine Ar nault werd benoemd tot be- stuursvoorzitter van Christian Dior I Couture. De drie andere kinderen houden hun leidinggevende posities bij Tiffany, TAG Heuer en Louis- I Vuitton. „Arnault bereidt zijn opvol ging voor en zet zijn kinderen op sleutelposities”, stelde een tv-zen- der. Dochter Delphine (47) wordt R alom getipt als de echte opvolger van haar vader. „Onder haar leiding ging Louis Vuitton van record naar re cord”, zei haar vader over haar. „Ze heeft ongelooflijk veel ervaring en een haarscherpe blik.” Vooralsnog heeft vader Bernard de meeste touw tjes in handen en staat hij ook het meest in de schijnwerpers. Kroon prinses Delphine is daar niet rouwig om, zegt ze in een boek over vrouwe lijke ondernemers. „Ik houd me in het openbaar gedeisd. Op straat word ik gelukkig niet herkend.” HANDON 'fel 1 AMSTERDAM :AU Dr: TOILETTE Het vermogen van Mark Zucker berg, topman van Facebook- moeder Meta Platforms, heeft donderdag een recordsprong gemaakt van 12,5 miljard dollar, omgerekend zo’n 11,5 miljard euro. Dat gebeurde nadat Zuc kerberg bij de publicatie van de kwartaalcijfers aankondigde dat 2023 een ‘jaar van efficiëntie’ zal worden voor Meta. Intensieve samenwerking tus sen Marktplaats en de politie heeft in twee jaar tijd het aan tal gevallen van betaalver- zoekfraude met 76,5 procent doen af nemen. Economieredactie Rotterdam Facebooktopman Mark Zuc- kenberg. fotoepa Kritiek in eigen land op rijkste manier wereld GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 4 I W I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15