O -5 Tests en bijbehorende labeltjes opplakken begint steeds eerder 0 Buitensporige rijkdom Bernard Z7 14 Anne-Marije Buckens iliE COLUMN Als de peuter 50 jaar ouder is, dan zal hij tientallen examens hebben ondergaan Meer omzet TomTom In Nederland-testland zijn we er dol op. Liever kijken we naar een testuitslag dan in de spiegel. Als de peuter 50 jaar ouder is, dan zal hij tientallen tests en examens heb ben ondergaan. Van de noodzake lijke om een opleiding af te ronden of een auto te mogen besturen, tot aan van die loopbaan- en beroeps- keuzetests. Misschien worstelt ze dan net zo met het vinden van haar plek op de arbeidsmarkt als Henriëtte (53), die bij elke vraag over haar interes ses en kwaliteiten in een stapel testuitslagen bladerde naar het antwoord. Toen ik Henriëtte ver telde dat ik een antwoord uit haar hart interessanter vond dan die uit de zoveelste competentietest, keek ze verschrikt op. Ja, je zou het zo waar vergeten, datje ook nog een alwetend hart hebt Een hart dat al van jongs af aan weet wat je leuk vindt om te doen, waar je goed in bent en wat jouw bestemming op de arbeidsmarkt is. Daar zouden we helemaal niet zo’n generieke test voor nodig moeten hebben. Zo’n test moet door duizenden mensen kunnen worden gemaakt. En die duizenden mensen moeten zich ook nog allemaal ongeveer in de uitslag kunnen vinden. Daar mee is het een beetje als een horo scoop in een damesblad. Het mag best inspireren, maar het is niet de beeld te hebben gehad!” Ik vertel Henriëtte dat ik het vooral iro nisch vind dat zij, een leuke en goed opgeleide vrouw die midden in de maatschappij staat, zichzelf hier neerzet als een perfectionis tisch blauw stokstaartje. Nadat het een paar seconden stil was, barst Henriëtte in lachen uit. Ze ziet gelukkig ook in dat het nergens op slaat om je zo te laten leiden door de uitslagen van tests die jou vertellen wie je bent Je weet zelf prima wie je bent, als je je ontdoet van al die opgeplakte la beltjes. En dat verhaal horen werk gevers liever dan je testuitslag. Inflatie koelt af in Turkije ruim 30 jaar geleden eerst grootaan deelhouder en daarna de topman van LVMH. Dat concern bouwde hij in de loop der jaren gestaag uit met mer ken als Kenzo, Guerlain en TAG Heuer. De multinational had in 1988 een omzetvan 2,5 miljard euro, vorig jaar was dat 79 miljard. Arnault heeft een neus voor zaken- bedoeling datje je toekomst er door laat bepalen. „Ik ben heel blauw”, begint Henriëtte. „Maar de functies waarop ik solliciteer vragen vaak ook geel, ik ben gewoon niet zo geel.” Henriëtte houdt een mapje omhoog waarop staat ‘Welke kleur ben jij?’. „En deze test zegt dat ik een specialist ben”, gaat Henriëtte verder. „Maar is het niet zo dat ze voor mijn functie juist vaker gene ralisten vragen?” „Deze was ook nog interessant”, ratelt Henriëtte verder. „Volgens deze test ben ik een stokstaartje. Kijk, ik ben ook nog een perfectionist”, zegt Hen riëtte. „Wat ook nog belangrijk is voor jou om te weten, is dat ik dus een INTP-A ben terwijl ik altijd dacht dat ik meer een ISTJ-A ben. Vind je dat niet ironisch, blijk ik dus mijn halve leven een verkeerd Kritiek „Ik ben verrast dat zoveel mensen zo weinig verstand van economie heb ben”, reageerde Arnault droogjes op de kritiek, tijdens de laatste presenta tie van de LVMH-cijfers. Volgens de ondernemer draagt hij in ruime mate bij aan de Franse economie. „We hebben vorig jaar 15.000 personeels leden aangetrokken in Frankrijk. We betalen wereldwijd 5 miljard aan be drijfsbelasting per jaar waarvan de helft in Frankrijk.” Bernard Arnault (73) begon zijn carrière in de jaren 70 in het bouwbe drijf van zijn vader. Hij klom op, nam andere bedrijven over, raakte geïnte resseerd in de luxesector en werd Zijn bedrijf LVMH boekt recordwinsten. De Franse ondernemer Bernard Arnault is de rijkste man ter wereld. Gaat zijn dochter het imperium nu overnemen? rots vertelde een vriendin dat haar dochter van 2 jaar was geslaagd voor haar eer ste examen. Op het kinderdagver blijf had de peuter een test moeten maken die haar taal- en rekenvaar digheid zou voorspellen. Volgens de medewerker van het kinder dagverblijf liep het meisje wel een beetje achter op het gebied van taal. Daar waren dan gelukkig wel speciale bijlesklasjes voor beschik baar waar de minimensjes op speelse wijze, godbetert op speelse wijze, worden bijgespijkerd. De vriendin in kwestie en haar man overwogen deze bijlesklas, want niemand wil zijn kind een taalachterstand aandoen natuur lijk. Mijn hart brak. Kinderen van 2 jaar zouden hoe dan ook voor al les geslaagd moeten zijn. Tests af nemen en de bijbehorende label tjes opplakken begint blijkbaar steeds eerder. H IH et wereldberoemde Musée d’Orsay in Parijs presenteerde kort gele- den een nieuwe aan- ■0 IB winst: La portie de Bateau, een I9de-eeuws meesterwerk van schilder Gustave Caillebotte. Het doek kostte 43 miljoen euro. Dat geld had het museum bij lange na niet zelf in huis. Er kwam een weldoener aan te pas. Het schilderij werd voor het Musée d’Orsay gekocht door de Franse multinational LVMH. Dat conglomeraat wordt geleid door Bernard Arnault Hij geldt sinds kort als de rijkste man ter wereld met een geschat vermogen van 184 mil jard dollar. Met zo’n vermogen knip per je waarschijnlijk niet eens met je ogen als je een schilderij van Caille botte afrekent En LVMH doet het ook niet slecht Het bedrijf maakte eind januari recordcijfers bekend. De groep met luxemerken als Dior, Dom Pérignon en Louis Vuitton boekte in 2022 een winst van 14 miljard euro. In menig land zou Arnault worden bejubeld. Maar in Frankrijk is er vooral kritiek op zijn ‘buitensporige inkomsten’. „Iemand met een gemid deld inkomen moet meer dan 4 mil joen jaar werken om Arnaults ver mogen bij elkaar te sparen”, schreef een Franse krant Linkse kiezers en linkse politici zeggen dat hij met een klein deel van zijn vermogen het Franse pensioenstelsel zou kunnen redden, waardoor de pensioenleeftijd niet omhoog zou hoeven van 62 naar 64 jaar, zoals de regering wil. r @annemarije50 ANKARA O AMSTERDAM fel Reageren? anne-rnarije@dpgrnedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. De Turkse infla tie is in januari voor de derde achtereenvol gende maand afgekoeld. Wel lagen de kosten van het levens onderhoud in Turkije vorige maand nog al tijd bijna twee derde hoger la gen dan een jaar geleden. De consumenten prijzen stegen in januari met 57,7 procent op jaarbasis. Navigatiedienst- verlener Tom Tom heeft in heel 2022 een hogere om zet geboekt. Daar bij profiteerde het Neder landse bedrijf onder meer van de gestegen autoproductie. Daardoor nam de vraag toe naar de kaarten en navigatie diensten die het levert aan auto fabrikanten. inhl „We betalen wereldwijd 5 miljard aan bedrijfsbelasting per jaar waar van de helft in Frankrijk”, is de droge reactie van Arnault op de kritiek. Frank Renout Parijs A Bernard Arnault met zijn dochter Delphine, die getipt wordt om haar vader op te volgen. Ze is nu al bestuursvoorzitter van Christian Dior Cou ture. FOTOAFP De Frans man is rijk geworden met wereld beroemde luxe-artikelen. FOTO'S GETTY LVMH ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 14