F M 13 r Z'W Staatssecretaris De Vries grijpt in: snellere processen en meer personeel g L A k Fi r r Gedupeerden in de toeslagenaffaire moeten sneller worden geholpen. Staatssecretaris Aukje de Vries (Financiën) neemt maatregelen zodat mensen die zich hebben gemeld een jaar eerder uitsluitsel krijgen over de vraag of en hoeveel compensatie zij krijgen. Ik begrijp het ongeduld. Ouders willen verder met hun leven In het huidige tempo zouden de laatste toeslagenouders pas tegen 2027 zijn geholpen. De Vries stelt die ambitie nu bij: in het eerste kwartaal van 2025 moet 90 procent van de melders te horen hebben ge kregen of zij bovenop de Catshuis- vergoeding van 30.000 euro nog meer schade vergoed zouden moe ten krijgen. De laatste 10 procent moet een half jaar later zijn beoor deeld. De hersteloperatie verloopt alles behalve vlekkeloos. Na een moei zame start dreigt de genoegdoe ning vast te lopen. Dit komt vooral doordat inmiddels al meer dan vier duizend keer bezwaar is aangete kend. Mensen vinden bijvoorbeeld dat zij ten onrechte zijn afgewezen voor de 30.000 euro. Ook komt het voor dat gedupeerden vinden dat zij meer schade hebben geleden dan na het uitdiepen van het dos sier naar boven is gekomen. beeld uitzendpersoneel. „Maar dat kan natuurlijk alleen onder strikte voorwaarden”, aldus de staatsse cretaris. Op verzoek van de Tweede Ka mer onderzocht De Vries ook nog andere versnellingsopties. Zo zou den mensen die in eerste instantie niet als gedupeerde worden gezien geen mogelijkheid meer krijgen om Vijf miljard euro Inmiddels hebben 59.400 mensen zich gemeld als gedupeerde. 28.000 van hen hebben inmiddels 30.000 euro uitbetaald gekregen. Dat heeft tot dusver 840 miljoen euro gekost. ten’ zijn, die het herstel kunnen vertragen. „Ik betreur het dat men sen zich niet gehoord voelen. Signa len die er zijn moeten worden op gepakt. Dat gebeurt ook”, zegt ze. Tegelijkertijd benadrukt de staats secretaris dat er door de herstelor- ganisatie hard wordt gewerkt. „Ik begrijp het ongeduld. Ouders wil len verder met hun leven. Maar ik moet ook eerlijk zijn: het kan soms niet sneller. Maar ik vind ook dat je verwachtingen moet waarma ken.” De Vries neemt een aantal maatre gelen om processen te versnellen. Zo moeten bezwaren eerder wor den behandeld door de inzet van bemiddeling (mediation) en door afspraken met ouders vaker schrif telijk vast te leggen in vaststellings overeenkomsten. Ook wil De Vries het uitdiepen van dossiers - de zo geheten integrale beoordeling - versnellen voor de groep van 15.000 mensen die na een eerste check niet als gedupeerd wordt beschouwd. Daarnaast kondigt ze aan dat de herstelorganisatie, waar nu 1500 mensen werken, dit en volgend jaar extra personeel gaat aannemen. Verder wil De Vries het weglakken van privacygevoelige informatie in dossiers - een tijdrovende klus - via ingekochte software gaan automa tiseren of uitbesteden aan bijvoor- Angstcultuur De grote stroom aan bezwaar schriften zorgt voor zand in de mo tor: nog geen 10 procent van de be zwaren is afgehandeld en tegelij kertijd blijven er nieuwe binnen stromen. Inmiddels is al bijna 16 miljoen euro betaald aan dwang sommen omdat er niet tijdig op de bezwaarschriften is beslist. Die situatie trekt een zware wis sel op de organisatie die belast is met het herstel, meldde NRC woensdag op basis van eigen on derzoek. Medewerkers klagen over inefficiënte en trage werkprocessen en zeggen tegen de krant dat er sprake is van een ‘angstcultuur’. De Vries erkent dat er ‘knelpun- De totale kosten van de herstelope ratie worden echter ingeschat op ruim 5 miljard euro. Dit komt door dat de werkelijke schade voor men sen soms hoger was dan 30.000 euro. Er zijn ook gedupeerden die door schulden, stress of ziekte - of een combinatie daarvan - hun baan of huis kwijtraakten of arbeidson geschikt werden. Ook deze schade wordt door de overheid vergoed. Daarnaast worden schulden bij bij voorbeeld de Belastingdienst kwijt gescholden. De Vries erkent dat de nieuwe deadlines in 2025 door veel ouders nog steeds als laat worden gezien. „Elke dag wachten is een dag te lang.” Terugkerende kritiek op de her steloperatie is dat mensen die het minst gedupeerd zijn het snelst worden geholpen, terwijl de slacht offers die het diepst in de put be landden het langst moeten wach ten. De Vries zegt begrip te hebben voor dat gevoel. „Maar wat was dan het alternatief? Als we iedereen vanaf het begin maatwerk hadden geboden, had het nog langer ge duurd. Terwijl we nu met die 30.000 euro tenminste de eerste nood kunnen lenigen.” hun hele dossier te laten uitdiepen. Maar De Vries heeft hier niet voor gekozen, zegt ze. „Ik vind dat de rechtsbescherming overeind moet blijven. Bovendien acht ik het een te grote stap om tijdens de wed strijd de spelregels te veranderen.” V Jaar eerder toeslagen i - Aukje de Vries, staatssecretaris a Staatssecretaris Aukje de Vries, fotogettyimages antwoord in voortslepend drama met Laurens Kok Den Haag F.t- GO ZATERDAG 4 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13