Daan Rot Februari is niet mijn maand en dit jaar al helemaal niet. Het grijze, koude druilweer katapulteert mij in een zwart putje. Maar ik bén helemaal geen zwarte- putjesmens. Alles gaat te snel en te langzaam tegelijk. Ik wil mijn leven op orde hebben, overzicht en regelmaat. Maar ik bén helemaal geen geordend, overzichtelijk en regelmatig mens. Mijn wereld is twee jaar geleden gaan schudden, nu blijft de vulkaan borrelen en zodra het rustig lijkt, word ik opgeslokt door een nieuwe lavastroom. ‘Zekerheid,’ bonkt mijn hoofd ’s nachts, ‘zorg voor zeker heid.’ Dus reken ik mij nog steeds in het donker een ongeluk; vaste maandlasten, een dikke energierekening, geen pensioen, misschien een extra baan, dubbel glas, nieuwe hr-ketel of toch verhuizen? Het meesurfen met de golven, wat Jans levenscredo was, lukt niet zonder mijn surfplank. ■Ka VI Een kankerdiagnose brengt naast angst en verdriet zo veel onzekerheid. Drie maanden tot een jaar kreeg mijn vader, misschien. Als de chemo niet aanslaat doet de immuuntherapie dat wellicht, tenminste als u in aanmer king komt. Prognoses, sja, sja, sja. Gokken, natte vingerwerk. Mijn vader werd naar huis gestuurd om te sterven. Met geluk drie maanden, maar zijn lichaam is een tikkende tijdbom, dus twee weken is ook een mogelijkheid. Het is afwachten waar het fout gaat, kregen we als gebruiks aanwijzing van de vriendelijke dokter mee. Behalve verzorging krijgt hij niks, geen medicatie, geen onder zoeken, dus waar het aftelklokje op staat? Toen de drie maanden voorbij waren, werd hij gekort op de nachtzorg. ‘Sorry meneer, u had al dood moeten zijn, dus de nachten doet u maar alleen, u heeft immers een alarmknop,’ interpreteer ik de afwijzing van de verzeke ringsmaatschappij. Nu, zes maanden na de diagnose, wordt er nog een thuisbezoek afgesnoept. Een vriendelijk woord, een geruststellend knikje, een kopje koffie is geen dringende zorg. Om de moed er in te houden roep ik: ‘Nog drie zorgmomenten wegspelen en je bent genezen!’ Mijn vader is zijn gevoel voor humor niet verloren en grimlacht mee, maar ik voel ook dat we alle twee deze magische gedachte stiekem omarmen. Hij vinkte de zomer af, kerst, oudjaar en nu vieren we zelfs zijn vierenzeventigste verjaardag. Een bezoekschema om hem niet uit te putten, de jarige stralend in bed. Ik deel limonade uit aan de kinderen, leg gebakjes op bordjes en probeer mijn vader te verleiden tot zoetigheid. ‘Nog even niet, misschien straks, schenk maar een borrel in.’ Bevriende kunstenaar Boris van de Grint trakteert hem op een virtuele vernissage. Hij neemt mijn vader al video- bellend mee in zijn nieuwste schilderij The Last Supper wïthJherommus Bosch. Alle details worden bevlogen besproken en enthousiast ontvangen. Mijn vader is plots tien jaar jonger, zijn doffe ogen glimmen van de net niet binnengehouden tranen. Ontroering is het mooiste cadeau. De salontafel heb ik voor de gelegenheid vol gezet met schalen voorjaarsbloembollen. Een zeeblauwe druifjes en kleine narcissen staan op springen. Rekken tot de lente terwijl mijn vader droomt van de zomer. Ik schenk hem een cognac in en proost op zijn nieuwe levensjaar. Hij is zijn hele leven altijd al een uitzondering geweest. mooiste cadeau 40 Daan Rot-de Launay (47) schrijft en fotografeert, en was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot. Ze heeft vier kinderen: dochters Elvis (20) en Maantje Piet (11) en zoons Rover (17) en Wolf (14). IM Cd LU Q Z z o z 5 e e Ontroering is het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 120