M 8 Gaan westerse tanks, of misschien zelfs gevechtsvliegtuigen, Oekraïne een beslissend voordeel geven? Hoogleraar Tom Sauer hoopt van niet. „Die zware wapens verhevigen de oorlog alleen maar”, meent hij. Poetin zal ook zwaardere wapens inzetten, wellicht ook kernwapens OORLOG OEKRAÏNE-RUSLAND „Allereerst: Rusland is de oorlog be gonnen. Wat Poetin doet is illegaal, im moreel en hij richt onnoemelijk veel leed aan. Oekraïne staat dus in zijn recht als het zichzelf verdedigt. En het is niet verboden om daarbij te helpen. Dat kan door vluchtelingen op te van gen, door inlichtingen te delen of, in derdaad, door wapens te leveren. Ik constateer wel dat het begon met hel men en scherfvesten en dat we inmid dels zijn aanbeland bij moderne tanks. De Oekraïense president Zelenski be gint nu over gevechtsvliegtuigen. Mijn pleidooi is dat we vooral voorzichtig moeten zijn.” „En doen wij altijd wat andere landen willen? Hebben wij geen eigen belan gen? Hadden we niet eens moeten be denken waar dit zou eindigen? Je laat wat landen toe en dan voelen de landen die daaraan grenzen zich buitengeslo ten. Dan laat je die toe, en uiteindelijk „En dat maakt het risico van die leve ranties alleen maar groter. Omdat Poe tin dat niet zal laten gebeuren. Hij zal dan ook zwaardere wapens inzetten, misschien uiteindelijk ook kernwapens als hij geen andere uitweg ziet. Ik zeg niet dat het per se zal gebeuren, maar wel dat we hier een heel groot risico ne men. Om de ernst daarvan te begrijpen, moet je niet alleen beseffen dat Poetins lot, ja misschien zijn leven hiervan af hangt. Je moet je vooral afvragen: waarom is de Russische president deze oorlog eigenlijk begonnen? Je hoort veel dat het gaat om macht, en dat hij niet kan verkroppen dat Rusland de Koude Oorlog heeft verloren. En zelfs dat hij gewoon ‘gek’ is. Ik geloof daar niet in.” door de achtereenvolgende Navo-uit- breidingen. Dat ook Oekraïne in 2008 het Navo-lidmaatschap in het vooruit zicht werd gesteld, was de druppel. Poetin heeft zich van ons afgekeerd en is eigen plannen gaan smeden. Ik denk niet dat hij heel Oekraïne wilde verove ren. Wel dat hij een Russisch-gezind regime in Kiev wilde installeren. Dat zou garanderen dat er een veilige buffer zit tussen Rusland en de Navo. Het is volkomen normaal dat hij zo’n buffer staat wil. Poetin heeft zich alleen gru welijk verkeken op de weerstand van de Oekraïners en de eenheid van het Wes ten.” „Ik zeg niet dat het eerlijk is. De inter nationale politiek is niet rechtvaardig. Ik zeg dat het normaal is dat een groot macht een buffer wil tussen een andere grootmacht met wie die in het verleden nare ervaringen had. De Russen heb ben nooit aan de poorten van Brussel gestaan. Napoleon en Hitler wel aan de poorten van Moskou. 20 miljoen doden hè, in de Tweede Wereldoorlog. Dat zit daar heel diep.” „Die nieuwe, zwaardere wapens zullen de oorlog verhevigen. Er zullen dus meer slachtoffers vallen, aan beide zijden. Tegelijkertijd zullen ze waar schijnlijk niet voldoende zijn om Rus land helemaal te verdrijven, zeker niet uit de Krim. Ze zijn dus geen funda mentele oplossing.” „Niet om macht, maar om veiligheid. Rusland is zich onveilig gaan voelen aar in het Westen de meningen over de oorlog in Oe- kraïne behoorlijk eensluidend zijn, ^^B ^^B laat de Vlaamse hoogleraar internationale politiek Tom Sauer een ronduit tegendraads geluid horen. Tot zijn eigen verrassing, want hij ziet zichzelf als nuchter. Maar nuchterheid is inmiddels ver te zoeken als het gaat over westerse steun aan Oekraïne, vindt hij. Politici en me dia laten zich leiden door emoties (‘Da vid tegen Goliath’) en door westerse waarden (‘mensenrechten’). Uiterst nobel allemaal, maar zo werkt de inter nationale politiek niet, zegt de Ant werpse hoogleraar, die regelmatig in Belgische media optreedt. i „Laten we naar de feiten T kijken. De Navo is het mach- I tigste militaire bondgenoot schap dat ooit heeft bestaan. Europa en de VS geven jaarlijks meer dan 1000 miljard euro uit aan hun krijgsmachten. Als wij een defensief bondgenootschap zijn, waarom hebben we zoveel geld nodig? Dat vragen de Russen zich dus af. Want hoeveel ge ven zij uit aan hun defensie? 60 miljard. Dat verschil zie ik zelden vermeld. En dan, waarom is er eigenlijk nog een Navo? Die was toch opgericht tegen de Sovjet-Unie en het Warschaupact? In de geschiedenis zijn allianties na een oorlog altijd ontbonden. Na de Koude Oorlog is het Warschaupact geïmplo- deerd, de Sovjet-Unie uiteengevallen, maar de Navo is blijven bestaan. Ook al was er officieel geen vijand meer. We hadden Rusland daar op een of andere manier in moeten integreren. Jeltsin en Poetin hebben er allebei om gevraagd. Maar in plaats daarvan hebben wij de Navo tot aan de grens met Rusland uit gebreid.” Fló’s sturen nu - Tom Sauer, hoogleraar Toch stuurt ook België nu bijna 100 miljoen euro aan zwaar militair materieel richting Oekraïne. Wat vindt u daarvan? Wij? De landen in Oost-Europa wilden dat zelf. De Oekraïners hebben ons vaker ver rast. Misschien kunnen ze de Russen wel verdrijven? Hans Nijenhuis Antwerpen Volkomen normaal? Oekraïne is een zelfstandig land. Waarom? Waarom begon Poetin deze oorlog dan wel? Wat heeft hij te vre zen? De Navo is toch een defensieve organisatie? VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8