Pijke Zot gaat voor milieuvriendelijke praalwagens M u Eerste Duurzaamheidsbeurs Terneuzen slaat aan 6 9 1 Inwoners en onder nemers die hun huis, tuin en bedrijf verduur zamen, dat ziet de gemeente Terneuzen graag. Daarom hield de gemeente gisteren de allereerste Duur zaamheidsbeurs. Ons huis duurzaam krijgen wordt nog een hele klus We hopen dat we ook andere clubs kunnen overhalen polyester in de ban te doen p de CO3 Campus in Terneuzen mochten de gasten gratis naar binnen. Ze konden zich gistermiddag en een fietsenwinkel in Oostburg ge boren, dus ik moest wel iets met fietsen gaan doen”, vertelt onder nemer Angelo Jansen. Hij is uit eindelijk in de elektrische fietsen gerold in 2019. Wat zijn Baycks duurzaam maakt, wordt niet heel helder. Of het moet zijn dat hij hoopt ‘steden in beweging te krij gen, de auto uit en voortaan bewe gen op de fiets.’ gen polymeer is goedkoper. Maar er zitten niet alleen maar voordelen aan, zo eerlijk is Klasen wel. „Po lyester werkt een stuk sneller. Dat is na een paar uur wel uitgehard. Bij polymeer duurt het een paar dagen voor je het verder kan bewerken, dus dat heeft impact op de huidige manier van wagenbouwen.” Na carnaval wil Pijke Zot een work shop houden waar andere bouw clubs kunnen kennismaken met watergedragen polymeer. Meekij ken kan morgen al tijdens de jaar lijkse open dag van de wagenbou wers in de Sasse Leutfabriek. Van 10.30 tot 16.00 uur kunnen belang stellenden van Pijke Zot uitleg krij gen. Ook is er dan de carnavalskle- dingbeurs voor tweedehands kos tuums. Pijke Zot zit niet stil. Het vol gende experiment komt eraan: het gebruik van decorverf (op waterba sis) in plaats van de lakverven die nu nog vaak worden gebruikt. Penetrante geur De typisch penetrante geur, ken merkend in de carnavalsbouw die duidt op het gebruik van polyester, is niet meer aanwezig in het bouw- kot van Pijke Zot in de Leutfabriek in Sas van Gent. De wagen waar ze de komende stoet mee zullen rij den, is de laatste van polyester. Die wagen stond, vanwege het niet doorgaan van de vorige stoeten door corona, al ruim een jaar klaar. -avond oriënteren op een duur zame toekomst. In het auditorium is de presen tatie van Shell, Air Liquide en 0r- sted over duurzame energiebron nen. De bedrijven tonen gelikte filmpjes over hun duurzame in spanningen. Beursbezoeker Kees Dellebeke vraagt Shell-man Tie- men van Tuinen: „Mooie plannen, maar is het wel genoeg?” Hij haalt de uitspraak van Shell oud-top- man Ben van Beurden aan die zei ‘Ik pomp alles op wat ik kan op pompen’. Hij vraagt ook Air Liqui des Jacques Kiewiet of de transitie bij dat bedrijf niet sneller kan en moet. Zonneparkbeheerder van Shell Van Tuinen vindt dat Shell sneller zou moeten en kunnen, maar dat we nu nog fossiel nodig hebben. Kiewiet wijst erop dat Air Liquide in 2050 CO2 neutraal wil zijn. Dat klinkt ver weg, maar de onderneming heeft ook heel veel geïnvesteerd in installaties, vertelt hij. „Wij kunnen onze installaties wel verkopen en voortaan groen zijn, maar dan gaan anderen er mee werken.” Oud-Dow medewerker Delle beke blijft het gevoel van urgentie en een serieuze strategie missen bij Shell en Air Liquide. „We moe- Zonnepanelen Terneuzenaar Dennis Jonkheim (73) wil meer weten over zonnepa nelen. Hij heeft ze al besteld via de Vereniging Eigen Huis, dus stand houders van de Duurzaamheids beurs kunnen aan hem geen pane len kwijt. „Ik ben alleen vandaag, mijn vrouw is bij de tandarts en ik ben liever hier.” Jonkheim heeft goed nagedacht over de panelen. „Ze verhogen ook de waarde van ons huis en ik laat er niet te veel leggen.” Hij heeft het aantal goed afgestemd op zijn bouwclubs kunnen overhalen om polyester in de ban te doen. We wil len na carnaval workshops gaan ge ven om ze te leren hoe ze met poly meer kunnen werken”, zegt Ron Klasen van Pijke Zot. ten van fossiel af, ook thuis.” Hij is samen met een oud-collega An toine Mangnus op de Duurzaam heidsbeurs. Hij gebruikt de beurs ook om te kijken wat hij thuis kan doen. Mangnus heeft zijn huis in Biervliet al geïsoleerd en heeft ook een warmtepomp besteld. „Maar de levertijd bleek 1,5 jaar te zijn, dus dat duurt nog even.” De beurs heeft vier thema’s met presentaties en informatiestands: verduurzaming van huis tuin, verduurzaming van de Zeeuw- Vlaamse industrie, circulariteit en alternatieve mobiliteit. Elektrische fietsenproducent Bayck uit Terneuzen valt onder de mobiliteitsaanbieders. „Ik ben in elektriciteitsgebruik.” Zijn zoon die ook een elektrische auto rijdt heeft 14 panelen. „Als straks het salderen verdwijnt moet je niet te veel stroom overhouden, dat levert dan te weinig op. De 70-jarige Anneke uit Zaam- slag wil op het gemak haar huis duurzamer maken. „Mijn man en ik wonen in de polder in een huis dat eind 19e eeuw is gebouwd, dat huis duurzaam krijgen is een hele klus.” Ze hebben een stappenplan voor verduurzaming. Eerst het glas, dan de spouw en de gevel. Op termijn willen ze ook een hybride ketel. „Alles stap voor stap, als ze ventigers gaan we geen kapitalen meer investeren.” De oudste Sasse bouwclub wil bij dragen aan een gezondere en veili gere bouwomgeving en een beter milieu. Uit polymeer komt niet de schadelijke stof styreen vrij, de agressieve uitharder kobalt is niet meer nodig en ook de kwasten hoe ven niet meer in de thinner. Het wagenbouwen wordt met waterge dragen polymeer ook brandveiliger. „We hopen dat we ook andere Klasen, fervent carnavaller en wagenbouwer bij zowel Pijke Zot als De Meikevers in het Bredase Kielegat, was er twintig jaar gele den bij toen in Breda polymeer werd geïntroduceerd. Bij alle bou wers in het honk in Kielegat is het gebruik van polyester dan ook al ja renlang uit den boze. Klasen: „Zeeuws-Vlaanderen loopt een beetje achter. Waarom? Simpelweg omdat bouwen met polyester nu eenmaal de vaste gewoonte is. En als dat fijn werkt, waarom zou je dan overstappen op iets anders?” Als de gezondheid van de bou wers en de belasting voor het mi lieu al geen overweging zou zijn, dan wellicht de prijs. Watergedra- ■I I VL VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023 Kijken wat je thuis kunt doen Angelo Jansen van Bayck elektrische fietsen, fotoboazTimmermans SAS VAN GENT - Ron Klasen, ‘groene bouwer’ Bouwvereniging Pijke Zot gaat na een jaar experimenteren over op ‘groen bouwen’. Voor de car navalswagens gaat het mens- en milieubelastende polyester in de ban. Ze gaan enkel met waterge- dragen polymeer werken. - Anneke, bezoeker van de Duurzaamheidsbeurs - Sheila van Doorsselaer O Arie Westeneng Terneuzen kop v k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54