t 0) Aandacht voor tekort aan gymdocenten v 'T -'"7.. Halve Marathon van Cadzand-Bad gaat niet 14 Kort De parkoersrecords van Sepp Quote van de dag De Midwinter Halve Marathon van Cad- zand-Bad is het eerste grote atletiekevene- ment van Zeeland in 2023. Zondag staan er naar verwachting zo'n 1000 deelnemers aan de start bij de dertig ste editie. Boere naar Den Haag FC Mariene op bezoek Vanaf het schooljaar 2023-2024 zijn basisscholen verplicht om in de groepen 3 tot en met 8 twee uur per week gym te geven door een vakdo cent of een bevoegde groepsleer- kracht. Daarvoor is in Den Haag een wet aangenomen. SportZeeland, de provinciale koepelorganisatie, is daar blij mee, maar ziet ookproble- Bart Nieuwkoop deelt tik uit aan Nederlandse enclave Voetballer Bart Nieuwkoop uit Tholen heeft woensdagavond het Nederlands ge tinte Royal Antwerp een eerste tik uitge deeld. In het bekertoernooi zorgde de ver dediger van Union Sint-Gillis tijdens het heenduel tussen beide clubs voor de enige treffer: 1-0. De oud-speler van Feyenoord stond in de halve finale van het toernooi om de Croky Cup, de Belgische beker, oog in oog met een aantal landgenoten. Bij Ro yal Antwerp zit Mark van Bommel als trai ner op de bank, aan de aftrap verschenen onder meer de Nederlanders Calvin Stengs, Vincent Janssen en Jurgen Ekke- lenkamp. Het was de Zeeuw die uiteinde lijk kon juichen, een kleine tien minuten voor tijd kopte Nieuwkoop de 1-0 binnen. Daarmee is de finale nog niet bereikt voor de Belgische ploeg, er volgt nog een tweede duel. In de Belgische Pro League bezet Union Sint-Gillis momenteel de tweede plek, achter Racing Genk en één plekje boven Antwerp. Triatlon komt na 28 jaar terug naar Zierikzee De Zierikzeese Atletiekvereniging Delta Sport wil direct na de zomer een triatlon organiseren. Daarvoor is een vergunning aangevraagd bij de gemeente Schou- wen-Duiveland. In 1995 werd voor het laatst een triatlon in Zierikzee gehouden. De triatloncommissie van Delta Sport is achtentwintig jaar later druk bezig met een programma waarbij de deelnemers 500 meter moeten zwemmen, twintig kilome ter moeten fietsen en vijf kilometer moe ten hardlopen. Beoogde locatie is in en rondom Zierikzee, waarbij de eigen atle tiek accommodatie- en baan een rol spelen. Een exacte datum wordt in de draaiboeken nog niet genoemd. Gegokt wordt op sep tember of oktober van dit jaar. De enige triatlon op Schouwen-Duiveland nu is die van Brouwerdams9o, op de Brouwersdam. De vierde editie daarvan wordt dit jaar op 13 mei georganiseerd. De allereerste triat lon in Zierikzee werd in 1989 afgewerkt. ‘Er is nog genoegte verbeteren’ Maton (1.21.51 in 1996) staan zeer scherp. De laatste jaren is er nooit iemand serieus bij in de buurt ge komen. Wie één van de twee aan men. „We hebben zo’n 190 lagere scholen”, zegt woordvoerder Ger- ben Schram. „Wij voorzien grote tekorten in de nabije toekomst. Het wordt tijd om met een aanvalsplan te komen.” Schrikbarend SportZeeland toetst voortdurend de gesteldheid van de motoriek van basisschoolleerlingen. De resulta ten van deze MQ^Scan zijn schrik barend: tientallen procenten van de kinderen bewegen niet goed. Schram: „Met vakleerkrachten kunnen enorme stappen gemaakt worden. Maar dan moeten die er wel zijn.” Voorafgaand van het Zeeuws Topsportgala komen gemeentebe stuurders, vertegenwoordigers van scholen en mensen uit de Zeeuwse sportwereld bijeen om hierover te discussiëren. Gregory Sedoc, voor malig hordeloper en nu commenta tor bij de NOS, is daarbij aanwezig en zal benadrukken hoe belangrijk de sport voor hem is geweest en dat goede gymles hem op het juiste spoor heeft gezet. De discussie begint om 15.30 uur in restaurant Landlust in Nieuwdorp. Aansluitend is het gala, waarbij tijdens een diner vier sportprijzen worden uitgereikt. Wie worden de opvolgers van Mi lan Vader (sportman), Anne Terp- stra (sportvrouw), Shirin van An- chend. In 2019 sloeg een storm een deel van het parkoers weg, waardoor er op de dag voor de wedstrijd nog een omleiding gemaakt moest worden. Dit jaar zijn er werkzaamheden aan de vlonders in de Verdronken Zwarte Polder, het natuurgebied tussen Cadzand-Bad en Breskens. „Maar dat komt goed, hoor”, weet de organisator. „De aannemer denkt met ons mee. Die snapt ook dat dit unieke punt in de route moet Theo Rabout is al jaren het gezicht van de winterse race. Toen hij zelf nog actief was als atleet, werd hij tweemaal tweede en tweemaal derde. Sinds geruime tijd is hij bij AV De Wielingen de organisator van de wedstrijd en als speaker haalt hij alle deelnemers binnen. Voorafgaand bespreekt hij een aan tal facetten van het evenement. De deelnemers Waar landelijk en ook in andere de len van Zeeland de deelnemersaan tallen na de coronatijd sterk zijn ge daald, houdt ‘Cadzand-Bad’ de schade beperkt. „In onze topperi- ode hadden we zo’n 1200 mensen aan de start staan”, vertelt Rabout. „Nu zijn dat er zeker meer dan 1000. En er kan zondag nog ter plekke in geschreven worden. Dus misschien valt bij ons de terugloop nog wel mee.” De wedstrijd geldt als het Zeeuws kampioenschap halve marathon en daarom trekt-ie ook sterke deelne- Vermeulen (1.08.01 in 1993) en Siska mers. Bij de mannen staan onder anderen Yunis Stitan, Erwin Kar mes, Ralph Wiessner, Ruud Hoose- mans, Adriaan Wattel, Michel Schrier aan de start, bij de vrouwen scherpt, krijgt een premie van 200 Monique Verschuure en Leonie euro. Ton. Thomas Debevere (eerste in 2020), Glenn Vanobost (tweede in Het parkoers 2020) en Gwendolyne Dedeyne ko- „Bij het organiseren van de Halve men vanuit België tegenstand bie- Marathon van Cadzand moet je al- den. tijd improviseren”, zegt Rabout la- - - - VOETBAL Het is hier altijd ZAALVOETBAL M NIEUWDORP o Terneu zenaar Tom Boere neemt het van avond om 20.00 uur met NAC Breda in Den Haag op tegen ADO. Onder lei ding van de nieuwe trainer Peter Hyballa mag NAC vanaf een teleurstel lende 9de plek proberen op te klimmen op de ranglijst van de Keuken Kampi oen Divisie. ADO doet het met plek 14 nog iets minder. Groene Ster neemt het zon dagmiddag in Vlissingen op te gen FC Mariene. De aftrap van het duel in de tweede fase van de eredivisie be gint om 16.00 uur. De Vlis- singse formatie bezet momen teel de 8ste en laatste plek in de A-poule, waar van de eerste 6 ploegen na de tweede fase in de play-offs zul len strijden om de landstitel. Voormalig topatleet Gregory Sedoc is maandag bij het Zeeuws Topsportgala, dat wordt gehouden in Nieuwdorp, de spe ciale gast. Hij gaat in het voor programma onder meer in dis cussie over hoe de motorische achterstand bij de jeugd wegge werkt kan worden. VOETBAL ATLETIEK - Shirin van Anrooij op fiets.nl in aanloop naar het WK veldrijden over training en voeding Roeland van Vliet Cadzand-Bad Bij de Halve Marathon van Cadzand-Bad lopen de deelnemers over vlonders richting het strand, foto peter nicolai VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 42