0 ifill Bijzonder Wildernisvlees van belted Galloway runderen is goed van smaak en gezond 9 yy y SCHOONDIJKE BEOORDELING Voorgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland mijn kiezen. Het pittige accent komt van schuim van mierikswortel. Knap bedacht. we ons vlees via slager Tom de Boeye in Terneuzen. Omdat hij ermee stopte door personeelsge brek moesten we op zoek naar andere afzetmarkten. Die heb ben we nu gevonden in ‘Vlees van vandaag’. De slachter, Rob bert Peters, werkt al langer met ons vlees en kent de kunst van het afrijpen en verwerken van het natuurvlees. De ouderwetse manier van afrijpen aan de lucht En de hoofdgerechten? De smokey aubergine op het bord van mijn gezelschap, is van zijn paarse jasje ontdaan. Jammer, want daardoor mist het vruchtvlees een beet. De met tahini gepofte knoflook- crème, granaatappelpitten, dukah en gepofte wilde rijst vangen dat gemis niet op. Dat doet de Zeeuwse hertenfilet uit Wolphaartsdijk wel. Dit rosé gebakken reepje vlees zit vol smaak. Mijn herfstige bloemkool komt met bloem- koolpuree, gebakken pastinaak, oesterzwam men, amandelen. In de jus van port en vanille stopt de chef pure chocolade. Dat zorgt voor een extra krachtige smaak. Dit gerecht heeft alles in zich voor deze winterse avond. Uit nieuwsgierigheid heb ik de huisgerookte kabeljauw erbij besteld. De vis is gepekeld met water, zout, rozemarijn, laurier, tijm, jenever bes en witte peper en op beukenhout gerookt. Het wel heel sterk naar vis ruikende mootje komt lauwwarm op mijn bord, licht doorge gaard. Kan bijna niet anders. De keukenbri- gade bereidt de meeste gerechten vooraf. Ro ken, poffen en grillen nemen nu eenmaal veel tijd in beslag. Pas als de gasten aan tafel zitten, maakt de kok het bord op en geeft het een tikje extra warmte mee. En het dessert? Als dessert kies ik zes minibites zonder geraf fineerde suikers. Deze eenhapsdessertjes val len in het niet bij het vanille-ijs van mijn smullende, lachende tafelgenoot. De bolletjes komen met crumble van witte chocolade, pure chocolade-bietensaus en cacao. Gelukkig heb ik ook een lepeltje. Prijs/kwaliteit Hoofdgerecht gebeurt langer dan een maand in speciale afrijpingskasten. Dit heet dry aging en levert mals en smakelijk vlees op.” Hij eet het zelf graag en bijna iedere dag. Bijvoorbeeld een en trecote; zo simpel mogelijk al leen met wat zout en peper en zonder toegevoegd vet. Zo proef je echt de smaak van het vlees. „Wij hebben runderen van het belted Galloway ras rondlopen, vertelt Mark Buijze. Dat zijn wollige, langharige koeien en doordat ze altijd met gras ge voerd worden, het hele jaar door, smaakt het vlees erg goed. Het vlees bevat onverzadigde vetten, vitaminen en mineralen, wat ge zond is. Ze maken deel uit van een nuttige kringloop”, vertelt Buijze trots. „Ze houden het gras kort en eten ook stekels en be renklauw bijvoorbeeld. Die na tuurlijke smaken proef je terug. Je moet dit vlees dan ook niet als kiloknaller eten maar juist voor de smaak. Als je toch vlees wilt eten, eet dan een goed stukje vlees. Je hoeft er weinig aan toe te voegen, want dit vlees is door aderd met vet dat zorgt voor sap en smaak. Meer heb je niet no dig”, zegt hij. „Vanaf het begin verkochten et enige regelmaat krijg ik reacties op ■^■H mijn columns. Soms met vragen over de WH recepten, met een berichtje over of voor mijn moeder, andere keren krijg ik weer herinne ringen opgestuurd en afgelopen week met een er varing naar aanleiding van wat ik schreef over mijn vader die tijdens de Ramp in Hansweert kinderen uit Schippersinternaat Mariaoord haalde samen met zijn broer. Daar woonden destijds zo’n 120 kinderen en een van de kinderen van toen benaderde me via social media. Zij was ontroerd door het verhaal. Ze woonde er samen met haar vijf zusjes, niet omdat haar vader schipper was maar omdat hun moeder al jong overleed. Haar oudste zus was toen 16 jaar en heeft destijds een blad vol met haar herinneringen aan de redding opgeschreven. Het zusjes dat ik sprak was destijds 11 jaar. Hoe bijzonder en waardevol en wat zou mijn vader dat mooi gevonden hebben. Na een telefoonge sprek met haar had ik kippenvel. Zij, op hun beurt, vonden het erg jammer dat ze mijn vader hierover niet meer konden spreken. Ik ga nu met een aantal van de zussen koffie drin ken en naar hun verhalen luisteren. Ik kom er hier zeker nog op terug en zie er naar uit hen te ontmoeten. Dat er nu zo veel loskomt na zeventig jaar is toch wel erg bijzonder en indrukwekkend. Het drukt je met je neus op de feiten en de klimaat- crisis is ineens dichterbij dan ooit. Ik eindig met een aardappelgerecht vandaag; ik denk dat die toen vaak op het menu stonden. Voor een frittata kook je 1 kilogram aardappelen beetgaar, snij ze in plakken en bak ze met twee gesnipperde uien en een prei en giet er 8 losge klopte eieren over heen. Laat het op een zacht vuur gaar worden en eet het met salade. Hoe bijzonder en waardevol en wat zou mijn vader dat mooi gevonden hebben W M alles - Margot Verhaagen De vijftig runderen van Mark en Anja Buijze uit Schoondijke van Stal de Magdalenahoeve lopen het hele jaar door bui ten en bijna altijd op grond van Het Zeeuwse Landschap. Ze eten het kruidenrijke gras, wat hun vlees extra smaak geeft. Het vlees wordt ook wel natuurvlees of wildernis- vlees genoemd en is gezond. (telt dubbel) Mark en Julie Buijze bij hun belted Galloway runderen in hun wei in RetranchementFOTOFRANKPETERS GO VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37