74,- 3 van de Watersnoodramp WEEKDEALS Voordelig even weg 53% Nu in de shop Ga op minicruise en beleef een heerlijke stedentrip in Newcastle O Bestel t/m 5 februari extra voorrdelig op pzc.nl/weekdeals DFDS 2 nachten aan boord van een Luxe DFDS-cruiseferry 1 vrije dag in Newcastle: ga winkelen, ontdek musea of geniet van een échte high tea Steunpilaar Woensdag was ze onder de indruk van het verhaal van oud-inwoner Jan Smits, die tijdens de herden king in het dorpshuis vertelde hoe hij zijn dorp zag overstromen, en hoe hij samen met zijn vader naar buiten ging om poolshoogte te ne men. Het water stond al kniehoog toen ze naar hoger gelegen gebied in het dorp vluchtten. „Blijkbaar had ik uit gewoonte de deur op slot gedraaid, want later vond ik de sleutel in mijn broekzak”, vertelde Jan, die destijds 10 jaar oud was. Le one vond het een van de hoogte punten van de herdenking. „Hoe die man erover kon vertellen, echt heel knap.” Ze vond het mooi dat de leerlin gen van basisschool De Klimop spontaan zelfgemaakte gedichten voorlazen. Zelf eindigt Leone haar toespraken ook altijd met een ge dicht over Zeeland, van de Bruse mevrouw Wiebrens. Maar wat haar woensdag het meest raakte, ge beurde bij het Watersnoodmonu- ment aan de Bogerdweg. „Ik had aan Jeanette van den Hoek, een dorpsbewoonster die de Ramp zelf heeft meegemaakt, gevraagd of zij de namen van de 32 slachtoffers uit Dreischor wilde voorlezen. Ze heeft daar een goede stem voor. Tijdens het opnoemen van de namen raakte Jeanette ontroerd en ze leunde een beetje tegen mij aan als steun.” En dat, een steunpilaar zijn, is precies wat Leone probeert te zijn op 1 fe bruari. denken. „We gaan vandaag alle maal weer over tot de orde van de dag, maar er zijn mensen die mor gen en overmorgen nog steeds dat verdriet hebben. Voor de slachtof fers en de nabestaanden moeten we blijven herdenken. En op een gege ven moment komen we op een punt dat die er niet meer zijn, maar dan moeten we wel blijven herden ken voor onze kinderen. Dat heeft op ons eiland en ons dorp zo’n im pact gehad, die Ramp. En ook opdat het nooit meer gebeurt. Maar het water en de zee hebben we niet in de hand.” haar dorp. Tijdens de voorbereiding daarop werd ze verrast door de re actie van haar dochter Lieke (25). „Die vertelde dat ze na het luisteren van de podcast van de PZC ineens een heel ander beeld van de Ramp had. Ze zei: Je weet het wel, omdat gen, er verdronken mensen, er kwamen redders, de dijken werden gedicht en dat was het dan. Maar het is echt veel erger en veel meer horror dan je je kunt voorstellen’. Uit die podcast wordt duidelijk dat er niet meer over praten iets cultu reels is, maar ze vindt het ook iets dat niet meer van deze tijd is. Dat is toch bijzonder, dat iets van zeven tig jaar geleden ineens weer begint te leven bij een nieuwe generatie?” Leone hoopt en staat erop dat we de Watersnoodramp blijven her- De enorme belangstelling uit binnen- en buitenland maakte in druk op Fransje. „Zelfs uit Suri name, Noorwegen en de Verenigde Staten waren er mensen naar Ou- werkerk gekomen. Dat vind ik echt heel bijzonder.” Om dat lijstje even compleet te maken: ook Canada, Oostenrijk, Italië, Nigeria, België, Cuba, Portugal, Groot-Brittannië, Israël, Australië en India hadden een diplomatieke vertegenwoordi ging afgevaardigd voor de nationale herdenking van de Watersnood- ramp in Ouwerkerk. „Ik vraag me af kreeg ook Leone van der Sar de af- hoe het komt dat de Ramp nog gelopen dagen mee te maken. Ze is steeds zo leeft, wereldwijd”, zegt dorpsraadvoorzitter in Dreischor, Fransje. De klimaatverandering en en in die rol hield ze woensdag een de stijging van de zeespiegel zullen toespraak tijdens de herdenking in ongetwijfeld een rol spelen, veron derstelt ze. „Het is de actualiteit van de dag. Heel belangrijk dat daar meer aandacht voor komt, voor de toekomstige generaties. Dat vind ik persoonlijk het belangrijkste om bij stil te staan.” Hoe de Ramp en de nasleep ervan je hier geboren bent, maar niet de ‘nieuwe generatie’ bereikt, daar meer dan: er waren overstromin- hoe koud het tóen was SCAN SHOP KORTING 2 PERSONEN PC VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31