M Sonja werd aangevallen door een hond en zoekt lotgenoten Misschien heb je maar één iemand nodig die jou echt chamelijke gevolgen voelt ze tot op begrijpt de dag van vandaag. Sonja heeft nog altijd pijn, vanwege onder meer een blijvende zenuw- en peesbeschadi- ging. Zware dingen tillen lukt niet meer. Ze wijst naar haar arm. „Deze tatoeage heb ik laten zetten om het er zijn nonnen tot c daag gevaarlijke mocht er een hond aankomen”, legt kinderen mist ze soms iemand om mee te praten. Iemand die ook in de Theo Rabout leidt halve van Cadzand in goede banen ‘Ik verstijfde’ Maar het geestelijk leed dat de aan val heeft veroorzaakt, is minstens zo erg. Het was er niet direct. De eerste drie maanden na de aanval ging het best redelijk. Maar toen ze op een dag met haar man buiten liep en er een labrador op de twee posttraumatische stress-stoornis (PTSS) heeft, in combinatie met angst-, dwang- en fobieklachten. Maar bijna altijd liepen behande lingen uit op niets. Meermaals kreeg ze te horen dat de psycholoog of hulpverlener in kwestie haar niet kon helpen. „Mijn vertrouwen in de hulpverlening is er niet beter op ge worden.” ze. Sonja houdt op 9 februari een lotgenotenmiddag in Goes. Ze be nadrukt dat mensen met allerlei soorten trauma's welkom zijn, dus niet alleen mensen die net als zij door een hond zijn aangevallen. Ze zegt juist niemand te willen uit sluiten, omdat ze het zelf ook heeft meegemaakt dat ze aanklopte op een plek die er niet voor haar bleek te zijn, maar enkel voor oorlogsve teranen. „Bij PTSS denken mensen sowieso heel vaak aan oorlogsvete ranen of politieagenten”, zegt Sonja. „Maar je kunt door veel din gen een trauma oplopen.” Buddy-contacten De eerste bijeenkomst is met name bedoeld om af te tasten of er be hoefte is aan een blijvend lotgeno tencontact. Als dat zo is, en daar hoopt ze op, wil Sonja regelmatig bijeenkomsten houden. „Mis schien vloeien daar ook wel bud dy-contacten uit voort”, zegt ze. „Dat twee mensen elkaar vinden. Dat zou prima zijn. Uiteindelijk heb je misschien ook maar één iemand nodig om op terug te kunnen val len. Iemand die jou echt begrijpt.” Leider over je hond Onlangs vond Sonja een therapie waar ze wél baat bij lijkt te hebben. Ze gaat nu regelmatig naar honden- trainingsschool RTDC in Tilburg. Dat is heel zwaar, want voor haar zijn honden tot op de dag van van- moordmachines. Maar in Tilburg wordt ze juist met de dieren geconfronteerd. „Ze ge bruiken een methode waarbij je Vanafdat moment ging het berg- de bewuste hond, foto gettyimages leert leider te zijn over de hond”, litteken wat te verbergen. Op deze afwaarts. De inwoonster van Goes legt de inwoonster van Goes uit. „Je plek was er een hele hap uit.” heeft nog altijd goede en slechte da- leert de hond te lezen.” gen. „Er zijn dagen dat ik bij wijze mocht er een hond aankomen”, legt Ondanks alle steun die Sonja van spreken loop te zingen, maar ik ze uit. Zelfs in huis voelt Sonja zich krijgt van onder meer haar man en kan ook als een rotwijf uit de hoek op slechte dagen niet op haar ge komen”, zegt ze eerlijk. Haar leven mak. Dan zit ze niet bij het raam. speelt zich nu 23 uur per dag binnen Stel dat er plots een dolle hond door knoop zit na een traumatische er af. Als ze al naar buiten gaat, is het samen met bijvoorbeeld haar man. naar plekken waar ik kan schuilen kwam afgelopen, ging het mis. „Ik verstijfde compleet”, herinnert Sonja zich. „Ik heb honden altijd Er leek niets aan de hand toen Sonja leuk gevonden, we hebben zelf ook van Son uit Goes in 2017 in Stave- honden gehad. Maar toen merkte ik nisse de Duitse herder van een wat die aanval met me heeft ge- toenmalige vriendin uitliet. Maar daan. Voor mijn gevoel kwam plots, midden op straat, keerde de een moordmachine op me af.” hond zich tegen haar. Het was een brute aanval. „Ik heb echt gevreesd voor mijn leven”, vertelt Sonja. „Hij heeft me een keer of vijftien vastge had.” Met bijtwonden in onder meer haar armen, borst en been werd ze naar het ziekenhuis gebracht. De li- het raam springt. varing. „Want hoe goed mensen Sonja heeft de afgelopen jaren ook hun best doen, iemand die het Ik ben dan continu aan het kijken veel psychologen gezien. Redelijk niet zelf heeft meegemaakt, be snel werd vastgesteld dat ze een grijpt je toch niet helemaal”, zegt pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl vrijdag 3 februari 2023 Zeeland Het voelde als een moordmachine Zie ook pzc.nl/play Zes jaar geleden werd Sonja van Son vanuit het niets aangevallen door een hond. Het trauma dat ze opliep, beheerst haar leven en dat van haar gezin nog elke dag. Ze wil een lotgenotengroep opzetten voor mensen met een trauma. SPORT 14 - Sonja van Son - Oprichter lotgenotengroep De eerste bijeenkomst vindt donderdag 9 februari van 15.00 tot 16.30 uur plaats in wijkgebouw De Westkant aan de Evertsenstraat 15 in Goes. Er is ook een maatschap pelijk werker aanwezig. Aanmelden is niet nodig. Wie desondanks graag vooraf in contact komt met Sonja mag haar mailen: sonja- goes@gmail.com. Sonja van Son werd aan gevallen door een hond en hield daar on der meer PTSS aan over. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Rob Paardekam Goes Sonja ziet door haar trauma in elke hond een gevaar. Dit is niet de bewuste hond, fotogettyimages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 29