Ook Europa blijft inflatie temmen met nationale F vacaturebank rentewapen workon mot cijfers lijdelijk w ef werk mensen aansturen rk en met je handen streep af wat niet bij je past en vind de baan die wel bij je past. ^froolancon ECB 17 BEKEND, MILIEUBEWEGING EN POLITIEK ERG KRITISCH nationalevacaturebank.nl/andersom-zoeken We zien nu al dat bedrijven en burgers minder lenen kritiek dat Shell zes keer meer geld in olie en gas steekt dan in her nieuwbare energie. Bovendien zou de investering van 2,5 miljard in duurzame energie ‘nog geen deuk in een pakje boter slaan’. Shell doet kortom als grote speler veel te wei nig om de klimaatverandering te gen te gaan. Gorman wees op de investerin gen in laadpalen en biobrandstof fen. Die vallen onder de divisie marketing; niet zichtbaar als inves teringen, maar ze zijn het wel, aldus de financieel-directeur. „We spen deren een derde van onze totale in vesteringen aan duurzame energie. Dat komt neer op zo’n 19 miljard euro afgelopen jaar.” geknepen, dan raakt de economie in een recessie. Blijft de rente te laag dan blijft de vraag te hoog en daarmee de inflatie. Dat laatste is zeker niet de be doeling, liet Lagarde al eerder we ten. Want op de langere termijn doet hoge inflatie meer schade aan de economie dan een tijdelijke recessie. Maar wat het ideale ren teniveau is, is onduidelijk. Lagarde wees erop dat het ge vaarlijk is als mensen verwachten dat de inflatie lang hoog blijft. Dan gaan de bonden hogere lonen eisen en dreigt een loon-prijsspi- raal. Dan leiden hogere lonen tot hogere prijzen die weer tot hogere lonen leiden enzovoorts. Lagarde meldde dat de eerdere renteverhogingen al effect heb ben. „De hogere rente maakt kre dieten duurder. We zien nu al dat bedrijven en burgers minder le nen.” Als die trend doorzet hoeft de rente mogelijk minder snel verhoogd te worden. Afknijpen De grote vraag is hoe hoog de rente precies moet worden. Ideali ter remt de hogere rente de vraag precies voldoende af. Is de rente te hoog en wordt de vraag te veel af- Christine Lagarde, de president van de Europese Centrale Bank (ECB), maakte bekend dat de rente met 0,5 procentpunt ver hoogd wordt tot 2,5 procent. En in maart gaat de rente omhoog tot 3 procent, maakte ze duidelijk tij dens een persconferentie. Dat is volgens de ECB-president nodig om de hoge inflatie onder controle te krijgen. De inflatie is hoog omdat er meer vraag naar goederen is dan aanbod. En dat leidt tot hogere prijzen. Een hogere rente maakt lenen duurder en sparen aantrekkelij ker. Bedrijven zullen dan minder lenen om te investeren. Ook con sumenten zullen minder op kre diet kopen. Dat zorgt ervoor dat de vraag naar producten afneemt. En minder vraag leidt tot lagere prij zen. De vraag is wel of Nederlandse spaarders hier snel iets van mer ken. De Nederlandse grootbanken zijn tot nu toe erg voorzichtig met het verhogen van de spaarrente. De verwachting is niet dat dit snel verandert. gen de prijzen omhoog. „2022 heeft duidelijk gemaakt dat er is onderge- investeerd in gas.” Dat betekent dat een relatief ge ringe daling van het aanbod al tot een fors hogere prijs leidt. „Door meer te investeren kunnen we energie betaalbaar houden”, con cludeerde Sawan. Want duurzame energie biedt zeker op de korte en middellange termijn geen alterna tief, zegt Shell al langer. Daarvoor zijn olie en gas nog te dominante energiebronnen. Dat bracht Sawan op de extra be lastingen die het in een aantal lan den moet betalen. „Wij investeren in projecten met een looptijd tot wel twintig jaar. Dan is een stabiel en betrouwbaar investeringskli maat belangrijk.” Als overheden in eens extra belastingen op gaan leg gen, kan dat betekenen dat de in vestering minder of niet meer ren dabel wordt. Dan wordt er helemaal niet meer geïnvesteerd, wat weer tot minder aanbod van energie en hogere prijzen leidt. Hij zei het niet met zoveel woor den, maar de roep om extra belas tingen klinkt de topman wat op portunistisch in de oren. Hij wees op 2020, toen Shell door de kelde rende olieprijzen een megaverlies maakte. „Als de prijzen laag zijn krijgen we ook geen steun.” Financieel-directeur Sinead Gor man ging ook nadrukkelijk in op de De Europese Centrale Bank blijft voorlopig doorgaan met renteverhogingen. Dat is nodig, want de hoge inflatie is taai. - Christine Lagarde, ECB Greenpeace richtte gisteren voor het hoofdkantoor van Shell in Londen een neppomp op om de historische winst te becommentariëren, fotoafp Shell bijt van zichafna iJj Peet Vogels Brussel GO VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 17