Palestijnen op scherp, Israëli’s onderling in kampen verdeeld Ga eropuit en geniet van het voorjaar Geweld in Israël laait gevaarlijk op na aantreden regering- iletanyahu pzc.nl/eropuitvoorjaar 15 s.- '7- Vier het voorjaar met Leuke en voordelige uitjes. Van toffe dagjes weg in de voorjaarsvakantie tot een gezellige avond uit; beleef nu samen een heerlijke tijd. Bestel deze Lezersaanbieding op Groot en gevarieerd aanbod /Voor jong én oud Het geweld in Israël is erger dan het in jaren was. Acties en wraakacties over en weer eisten alleen al de afgelopen maand tientallen levens. De nieuwe regering van premier Netanyahu ligt op ramkoers. De coalitie die Israël nu regeert, is de meest religieuze en compromisloze in de geschiedenis van het land Netanyahu aantrad. De recordpre mier (al zes termijnen) won de ver kiezingen van afgelopen november. Dat was op zich al een schok, want hij moest in 2021 nog het veld rui men na verdenkingen van corrup tie. Hij is altijd blijven ontkennen en haalde zijn gram toen zijn opvol ger Naftali Bennett het ook niet redde. Maar het werd nog erger toen hij zijn nieuwe partners en ka binet presenteerde. De coalitie die nu Israël regeert, is de meest religieuze en compromis loze in de geschiedenis van het land. Netanyahu’s conservatieve Likud-partij steekt bleekjes af bij de religieuze zionisten, ultra-ortho- doxen en extreemrechtse nationa listen uit de rest van het gezelschap. Compromisloos De opleving komt niet uit de lucht vallen. Sterker: het is precies waar veel mensen bang voor waren toen het nieuwe kabinet van Benjamin TOT WEL 50% k KORTING* Gestrekt been Dit is slecht nieuws voor de 2,5 mil joen Palestijnen op de westelijke Jordaanoever. Die moeten dat ge bied al delen met 600.000 Joodse kolonisten, en dat worden er als het aan de regering ligt alleen maar Zelfs de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blin ken wist begin deze week niet wat hij voor positiefs moest zeggen. De vertegenwoordiger van de belang rijkste bondgenoot van Israël was op bezoek in Jeruzalem, en kwam niet verder dan een oproep tot kalmte, de constatering dat dit ‘een belangrijk moment’ is en een plei dooi voor het in stand houden van ‘onze gezamenlijke waarden’. In de maand voorafgaand aan zijn bezoek zijn er meer dan dertig Pa lestijnen en zeven Israëli’s omgeko men door geweld. Zo vond er een grote clash plaats in het vluchtelin genkamp van Jenin, op de weste lijke Jordaanoever. Voor de Palestij nen is dit extra pijnlijk, omdat daar in 2002 (op het dieptepunt van de Tweede Intifada) tientallen doden vielen bij een grote militaire actie. En vorige week vrijdag werden er zeven Israëli’s doodgeschoten bij een synagoge in Oost-Jeruzalem. Tijdens de aanwezigheid van Blin ken stierf een Palestijn bij een mili tair checkpoint in Hebron. En nadat de minister was vertrokken, voerde het Israëlische leger gisterochtend vroeg aanvallen uit op doelen in de Gazastrook. Geweld is natuurlijk geen vreemde in dit ontvlambare gebied, maar het is lang geleden dat het zo heftig was. Hun belangrijkste boodschap, in letterlijke bewoordingen: „Het Joodse volk heeft het exclusieve en onvervreemdbare recht op alle ge bieden in Israël.” Dat betekent fei telijk dat er geen plaats is voor Palestijnen, en dat betekent weer dat de zogenaamde twee-statenop- lossing (een Palestijnse én een Joodse staat in het voormalige man daatgebied Palestina) uit zicht is verdwenen. Storm van kritiek Netanyahu’s belofte van ‘vrede en bescherming van burgerrechten’ kan inmiddels op de nodige scepsis rekenen. Velen geloven sowieso dat zijn omstreden coalitie in wezen een actie is om een veroordeling voor corruptie te ontlopen. Er ligt al een voorstel van de nieuwe meer derheid om alle onderzoeken te sta ken. Ook een plan om het parle ment de mogelijkheid te geven uit spraken van het Hooggerechtshof terug te draaien, maakte een storm van kritiek los. Al wekenlang wordt hier massaal op straat tegen gepro testeerd. De nieuwe regering heeft in korte tijd niet alleen de Palestij nen op scherp gezet, maar ook in Is raël zelf zijn twee onverzoenlijke kampen ontstaan. meer. Het officiële beleid is ‘het verder bevorderen en ontwikkelen van [Joodse] nederzettingen in alle delen van Israël’, inclusief‘Judea en Samaria’ (ofwel de westelijke Jor daanoever). Er bestaat internatio naal grote weerstand tegen het uit breiden van de nederzettingen, zelfs bij de Amerikanen, maar dat lijkt de nieuwe regering niet te de ren. Ze gaat er zelfs met gestrekt been in. Zo is Itamar Ben-Gvir, leider van de extreemrechtse coalitiepartij Otzma Yehudit (Joodse Kracht), benoemd tot minister van Natio nale Veiligheid. Hij woont zelf op de Westoever, is eerder veroordeeld voor racisme en steun aan een Joodse terreurorganisatie, en is nu verantwoordelijk voor de politie. Hij kondigde meteen een strenger regime aan voor Palestijnse gevan genen. En de kolonisatie van de Westelijke Jordaanoever is in han den van Bezalel Smotrich, leider van de partij Religieus Zionisme en minister van Financiën. Ook hij is ooit opgepakt wegens ‘Joods terro risme’, presenteert zichzelf als ‘trotse homofoob’ en vindt een gay- parade ‘erger dan bestialiteit’. - - A ,r. 7' - lx *De actievoorwaarden kunnen per aanbed verschillen. Deze zijn terug te vinden in onze shop. Grote onrust in Oost- Jeruzalem, waar de Israëli sche autoriteiten afgelo pen dinsdag de huizen van Palestijnen neerhaalden. FOTO SOPA IMAGES scan SHOP Mark van Assen Rotterdam/Jeruzalem PC VRIJDAG 3 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15