Roos van Heese-Vermeire 100 jaar u 'M Stille kant van de Kaai rekent op meer reuring door overspanning Damse Vaart 11' In de zomermaanden pakken wij echt wel onze business. Maar in het laagseizoen, nu dus, is het heel stil in Sluis Na acht jaar gebakkelei was het gisteren - voor de voorstanders - eindelijk zo ver. Maar het was opnieuw lang wachten voor de brug over de Damse Vaart er lag. Praten als Brugman. Roos is graag zelf aan het woord. En dat gaat nog steeds zeer goed. „Geboren en geto gen in Terhole moest ik als n-jarige na het overlijden van mijn moeder ons gezinnetje, met pa en nog vier kinderen, draaien”, vertelt ze. Roos trouwde met Jan van Heese uit de Noordstraat bij Walsoorden. Na wat jaartjes Terhole verhuisde Heimwee Toen zelfstandig wonen voor Roos niet meer lukte, werd een kamer in De Lange Akkers betrokken. Dage lijks maakt Roos daar achter de rol- Pitstop Els Decuyper en Emelie Vandepitte van - jawel - Café De Pitstop aan Kaai nummer 27 houden het tafe reel vanachter hun bar in de smie zen. Normaalgesproken zijn ze ge sloten op woensdag, maar vandaag gingen de cafédeuren al iets na ze venen open. Voor iedereen die de installatie van de voetgangersbrug van dichtbij, verwarmd en met een drankje binnen handbereik wil vol gen. „De eerste klant kwam iets na acht uur binnen”, zegt Decuyper, terwijl ze een koffie en een cappuc cino neerzet. Uit de speakers klinkt Like A Prayer van Madonna. De Pitstop zit op het stille stukje Kaai. Het deel dat veel baat denkt te hebben bij de verbinding met het - tot nog toe - meer bruisende deel van de Kaai. In 2016 werd het voor pakken wij echt wel onze business. Maar in het laagseizoen, nu dus, is het heel stil. En dan moeten de mensen die er zijn om de vaart heenlopen om aan deze kant van de Kaai te komen. Dat is moeilijk. Met die brug is dat makkelijk.” In maart volgt er nog een officieel openingsfeest. Maar vandaag is ei genlijk de grote dag. Hoewel. Waar blijft die brug eigenlijk? Het is in middels half twee en er ligt nog steeds niks. Moet die champagne bij De Pitstop en Romagna voor de zoveelste keer terug de koeling in? Maar nee. Rond drie uur woens dagmiddag komt het sein dat de voetgangersbrug in Sluis op zijn plaats ligt. de familie Van Heese in 1962 naar de Pastoor Smuldersstraat in Klooster zande. Een dorp dat Roos na aan het hart ligt. „Ik zorgde voor onze twee zonen en Jan was fabrieksarbeider. Dat hij met de muziek, het carnaval of toneel op pad ging deerde mij niet. Ik bleef liever thuis. Daar was genoeg te doen. Niet dat ik me af sloot voor sociale contacten. Voor visite stond de deur altijd open. Mijn Jan overleed al vrij vroeg, op 65-jarige leeftijd.” lator haar wandeling over de gang. ,,’s Middags doe ik een dutje en ver der kijk ik graag naar natuurfilms en concerten van André Rieu. Maar ik mis Kloosterzande wel heel erg. Jammer genoeg was daar geen plaats voor mij in verzorgingshuis Antonius.” De verzorging, het eten en de vriendelijkheid van het personeel vindt Roos top in verzorgingshuis De Lange Akkers. Maar wennen is anders. „Ik zou op Koewacht nog niet dood gevonden willen worden. Daarom moet ik er nog maar wat jaartjes aan vastplakken” grapt de eeuwelinge. hier te krijgen”, zegt Jean-Pierre Lempereur, die even een koffie drinkt aan de bar in De Pitstop. Hij heeft vier bedrijven in Sluis, waar- stel voor een brug aangenomen in de gemeenteraad. De monumen tencommissie zette het licht op groen, het plan doorstond alle be nodigde toetsen en kijk eens aan, daar was de omgevingsvergunning al. Geen vuiltje aan de lucht dus. Althans, zo leek het. Want de be sluiteloosheid sloeg toe in Sluis. Ondertussen stegen de bouw- en materiaalprijzen en bundelde een groep inwoners hun aversie in ac tiegroep Een Brug Te Veel. De Stadsraad Sluis, de Heemkundige Kring en de erfgoedvereniging ble ken ook tegen. Ze maakten zich vooral zorgen over het welzijn van de monumentale kademuren. „Wij als ondernemers zijn acht jaar bezig geweest om deze brug onder sinds kort Ristorante Ro magna, naast De Pitstop. „Nadat de rechtbank eind 2021 de bezwaren van de stadsraad van tafel had ge veegd, leken we er te zijn. Tot de ge meente er vorig jaar zelf een kruis doorheen zette. Het werd te duur. Toen hebben tien ondernemers, in vesteerders en particulieren een duit in het zakje gedaan.” Neem dat laatste vooral letterlijk. Van de totale kosten van 265.000 euro hoestte het clubje waar Lem pereur het over heeft, en waar hij ook zelf deel van uitmaakt, 151.000 euro op. „Omdat het hartstikke be langrijk is. Dit was het moment. We moesten doorpakken. Sluis trekt jaarlijks vierenhalf miljoen bezoekers, en in de zomermaanden Bedoeling was dat de voetgangers brug van de ene kant naar de andere kant van de Kaai woensdagochtend in alle vroegte zou worden ge plaatst. Om een uur of 7. Maar rond het middaguur wordt nog altijd hard gewerkt op de plek waar de brug de Damse Vaart in hartje Sluis moet overspannen. De brug, een stalen prefab-con- structie van 36 meter, ligt onder tussen te wachten op het Walplein. Bijkomend van de rit op een veertig meter lange vrachtwagen eerder deze week vanuit Meerkerk, waar Damsteegt Waterwerken hem maakte. „We hebben wat tegenslag ge had”, zegt Dennie Verhuist, die het proces als toezichthouder van de gemeente begeleidt, om iets voor half 1. „Op dit moment worden de steunen op de palen gelast. De brug kan elk moment geplaatst worden.” '«k VL DONDERDAG 2 FEBRUARI 2023 Daar is-ie dan: de brug! Johan Hendrik van Dale, de beroemde onderwijzer en woordenboekmaker, richt zijn blik voorbij de nieuwe voetgangersbrug, fotoannehana KOEWACHT - Edy De Witte Mevrouw Roos van Heese-Ver- meire mocht gisteren honderd kaarsjes uitblazen. De eeuwe- linge verblijft sinds anderhalf jaar in verzorgingshuis De Lange Akkers in Koewacht. Met een re ceptie en familiebijeenkomst werd ze er in het zonnetje gezet. - Jean-Pierre Lempereur ondernemer in Sluis Roos van Heese-Vermeire viert haar verjaardag in Koewacht, maar liever had ze het gevierd in Kloosterzande. fotoannehana zie voor video pzc.nl/play Mario Wisse Sluis vrf'I No A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54