‘Snel energiezuinige ledlampen’ M A 3 Presentatie boek Zichtbare Herinneringen en expo Verkommerd Eiland Rescue wil banenmarkt zijn voor hulpverleners L i Ria Geluk vertelt het verhaal van de Watersnoodramp vaak én graag. Omdat ze het ontzettend belangrijk vindt dat we ons de Ramp herinneren. „Vanwege de kracht van het water, die altijd nog onderschat wordt.” Die opdracht heeft de gemeente raad gegeven aan sportwethouder Jeroen Louws. „Met de oude ver lichting van de sportvelden is al leen de energieleverancier blij. En dat voelen de sportverenigingen in hun portemonnee", zegt Ella Poppe van het CDA. Poppe nam het initiatief om de veldverlichting snel te verduurza men. CDA en D66 dienden vorige week samen een voorstel in om (de dit jaar neer te zetten) basalt- zuilen. Steeds aan de hand van in terviews met mensen die bij die onderwerpen betrokken zijn. Met de presentatie van het boek is gisteren meteen ook de tentoon stelling Verkommerd Eiland geo pend. Leendert de Jonge maakte in april 1954 een serie kleurendia’s op het eiland. Adri Leijdekkers uit Nieuwe rkerk vond ze in het ar chief en wierp zich met Geluk, Ilja Mostert van het archief en Henk Dalebout op de beelden om te ach terhalen waar ze gemaakt zijn. De organisatie van Rescue hoopt, in tijden van krapte op de ar beidsmarkt, mensen enthousiast te krijgen voor een carrière in de hulpverlening. Woordvoerder Dennis Castel van Rescue: „Met ons thema ‘Hart voor Hulpverle ning’ willen we onze deelne- is een vijf minuten durend filmpje met beelden die na de Ramp zijn geschoten door de toenmalige burgemeester van Burgh, jonkheer Albert van Citters. Na februari kan de serie ook elders op Schou wen-Duiveland worden tentoon gesteld. Dorpshuizen, zorgcentra en andere openbare plekken: be langstellenden kunnen zich mel den. Al die aandacht is alleen maar goed, denkt Geluk. „We moeten allemaal vooruitkijken met de kli maatverandering en de stijgende zeespiegel. Dan moet je het water kennen om te weten wat je zou moeten doen.” Haar boek is verkrijgbaar bij de boekhandel en het Watersnood- museum. mers, sponsoren en partners de mogelijkheid bieden personeel en vrijwilligers te werven. Be zoekers kunnen in de praktijk zien wat het vak inhoudt en di rect in contact staan met toe komstige collega’s.” Het hulpverleningsevenement wordt dit jaar voor het eerst weer gehouden sinds 2018. Corona gooide roet in het eten en vorig jaar kon het evenement op het al lerlaatste moment niet doorgaan toen de burgemeester besloot geen vergunning af te geven, om dat hij het niet veilig vond. euro voor de veldverlichting als een molensteen om de nek van de club hangt. Volgens wethouder Jeroen Louws van sport is de gemeente al bezig met het inventariseren van de veld verlichting op de complexen en wat het kost om ledlampen op te han gen. „En deels doen we dat ook al, zoals bij de korfbalverenigingen TOP en Ondo. Ook W Nieuwland heeft deels al ledlampen.” Toch vindt de gemeenteraad dat het niet snel genoeg gaat. LPM en Christenunie hielpen het voorstel van CDA en D66 aan een meerder heid om binnen twee jaar overal energiezuinige lampen te hangen. land zien. Een eiland dat, welis waar in opbouw, nog steeds in die verkommerde staat verkeert”, al dus burgemeester Jack van der Hoek. „Deze tentoonstelling is ook een eerbetoon aan iedereen die aan de wederopbouw van ons ei land heeft bijgedragen.” Van de serie van 112 beelden van De Jonge lieten de tentoonstel lingsmakers er dertig afdrukken. Deze foto’s zijn (met uitleg) de hele maand februari in het ge meentehuis te zien. Van tien beel den is niet bekend waar ze precies zijn gemaakt. „Dat zijn de raadpla- tjes in deze expositie”, vertelt Ge luk. Mensen die de locaties her kennen, kunnen dat melden. Ook onderdeel van de expositie tempo te maken met het plaatsen van energiezuinige ledlampen op alle buitensportaccommodaties. „Zeelandia Middelburg krijgt kunstgras op het hoofdveld en gaat dat dus intensiever gebruiken. Dan is de verlichting ook vaker aan", al dus Poppe. Bovendien zijn clubs volgens haar ‘onevenredig veel geld’ kwijt aan de verlichting. „De rekeningen zijn maandelijks heel erg hoog, dus haast is geboden.” Poppe wijst op voetbalvereniging Jong Ambon. „Die club krijgt pas nieuwe verlichting als de huidige lampen aan vervanging toe zijn.” Zij vindt dat te lang duren. Jong Ambon stelde onlangs nog dat de maandelijkse rekening van 800 Desolaat landschap „Het zijn haast surrealistische beelden”, zegt burgemeester Jack van der Hoek over de desolaat ogende zanderige landschappen. Met her en der resten huis en rom mel. En materieel waar je anno 2023 qua capaciteit geen stuiver voor zou geven. „De beelden laten een getekend en gehavend Schouwen-Duive- De beelden laten een getekend en gehavend Schouwen- Duiveland zien Grootouders en tante Geluk, die zelf op Capelle haar grootouders en haar tante verloor, was betrokken bij de oprichting van het museum in Ouwerkerk. Ze deed door de jaren heen van al les en nog wat om het verhaal van de Ramp door te geven. En er kwam ook aandacht, via allerlei publicaties, voor die sporen van de Ramp. „Maar nergens bij elkaar ge bracht en nergens beschreven waar je dat allemaal kunt vinden op het eiland.” Dus zette Geluk haar schouders onder dit boek, dat de lezer door zeven Schou- wen-Duivelandse polders voert. Langs onder meer geschenkwo- ningen, monumenten, golfjes en et het door Inge Heuffgeschreven boek („Ik kan wel praten, maar niet M M schrijven”) komt voor Geluk een lang gekoesterde wens uit. Het boek gaat over wat er nog zichtbaar is op het eiland van de Watersnoodramp. „25 geleden al, toen het Waters- noodmuseum er nog helemaal niet was, kregen we steeds al de vraag: waar op Schouwen-Duive land kun je nu nog wat vinden van die Ramp? Waar kun je het zien?” ‘Kracht van water onderschat’ MIDDELBURG VLISSINGEN De veldverlichting van sport complexen in Middelburg moet binnen twee jaar zijn vervangen door energiezuinige ledlampen. Dat helpt de clubs om geld te besparen. A Ria Geluk met haar boek Zichtbare Herinneringen, met op de achtergrond de beelden die Leendert de Jonge maakte in april 1954. Deze expositie Verkommerd Eiland is de hele maand februari in het gemeentehuis te zien, fotomarieke mandemaker - Jack van der Hoek, burgemeester Schouwen-Duiveland Rescue 2023, op 9 augustus in Vlissingen, moet dit jaar be halve een hulpverleningseve- nement ook een plek zijn waar geïnteresseerden van dichtbij kunnen zien wat een baan bij de politie, KNRM of als ver pleegkundige inhoudt. - Wendy de Jong - Maurits Sep Esme Soesman Zierikzee WA WOENSDAG 1 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35