u Zorgen bij Holocaustherdenking: ‘Jodenhaat steekt weer kop op’ IK 9 Na twee jaar afwezigheid vanwege corona vond gisteren de Holocaust herdenking in Amsterdam weer plaats met publiek. Er zijn zorgen over opkomende antisemitisme. „Jonge kinderen worden niet meer goed op de hoogte gebracht.” Angst voor mensen die anders zijn leidde tot de moord van mijn familie zwering met de latere vicekanse- lier Franz von Papen, Von Hinden burg ertoe te bewegen Kurt von Schleicher als rijkskanselier te ver vangen. Von Hindenberg stierf kort erna, Von Schleicher werd door vermomde SS’ers thuis ver moord. wikkelaar aan mag komen: het ter rein van het voormalige hoofd kwartier van de Gestapo, de mee dogenloze geheime politie van de nazi’s. Op het terrein is nu het museum Topographic des Terrors gevestigd. Het wemelt er van de Duitse schoolkinderen. In het documen tatiecentrum van het museum le ren ze niet alleen over Hitler, ook andere misdadigers zoals Himm ler en Göring passeren de revue. De expositie mondt uit in de na sleep van de oorlog, de berechting van nazikopstukken en de Duitse zoektocht naar eerherstel. Terwijl deze gebouwen van de Gestapo en andere veiligheids diensten plat gingen, staat een ko lossaal gebouw, jarenlang aan de overkant van de Berlijnse Muur, overeind: het Detlev-Rohwedder- Haus. Tegenwoordig houdt het ministerie van Financiën hier kan toor, vroeger was dit het nazibol- werk voor luchtvaart, het parade paardje van Göring. ‘Geen andere plek herinnert zo zeer aan de fra giliteit van de democratie in Eu ropa in de 20ste eeuw’, prijkt op de voorgevel. Dat de Duitse democratie kwetsbaar is, toonde de couppo ging door de Reichsbürger aan: de extreemrechtse groep wilde eind vorig jaar het parlement bestor men. Er volgden vijftig arrestaties. Net als in 1923, toen Hitler een po ging waagde, ontsnapte Duitsland aan een staatsgreep. Hitler echter, kreeg het tien jaar later op een an dere manier alsnog voor elkaar. Isof het een vanzelfspre kendheid is, vertelt Lies- beth van de Vijzel dat ze haar hondje Saartje heeft ge noemd, een Joodse n aam. „Dat kon niet anders, ik ben in deze buurt opgegroeid. Ik ken alle ver halen. Bij mijn vader konden Jo den onderduiken. Die geschiede nis blijft altijd bij mij.” Die vanzelfsprekendheid staat onder druk, signaleert het Neder lands Auschwitz Comité. Die or ganisatie riep mensen op om in groten getale naar de Holocaust Herdenking in Amsterdam te ko men ‘als een signaal tegen het op komend antisemitisme’. Ook Van de Vijzel maakt zich zorgen, vertelt ze, terwijl een lange stille tocht van Joodse fami lies voorbijtrekt. „Jonge kinderen worden niet meer goed op de hoogte gebracht”, zegt ze. „Van het verleden moeten we leren.” wiens grootouders, tantes en ooms werden vermoord. „Terwijl Mokum feestvierde vanwege de bevrijding, kwamen wij thuis in een leeg huis. Ik groeide op met het gevoel dat verraad altijd op de loer lag.” De Joodse gemeenschap heeft grote zorgen over oprukkend an tisemitisme, blijkt ook uit de woorden van Jacques Grishaver, de voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité. „De afgelo pen jaren neemt mijn somber heid toe. Jodenhaat steekt weer de kop op, en racisme en intole rantie nemen toe. Het is om ver drietig van te worden.” Hij spreekt over complotthe orieën en uitsluiting: „De angst voor mensen die anders zijn, leidde tot de moord van mijn fa milie.” Hij is geschrokken van de racistische uitingen die tijdens oud en nieuw verschenen op de Erasmusbrug in Rotterdam. „Ik veroordeel dat in de sterkste be woordingen.” Het Nederlands Auschwitz Co mité gaat pleiten voor verplichte lessen over de Holocaust op mid delbare scholen, aldus Grishaver. „Kennisoverdracht en leren van het verleden zijn essentieel voor een goed functionerende, open en barmhartige maatschappij waar geen ruimte is voor uitslui ting en antisemitisme. Het is hard nodig dat daar meer aan dacht voor komt.” Vorige week verscheen een rap port met de conclusie dat de ken nis onder jongeren over de Holo caust snel afneemt, al wordt ge twijfeld over de onderzoeksme thode. Volgens Grishaver was dat het zoveelste signaal. Nationale plicht Der Terror des Nationalsozialismus laat ook anno 2023 weinig Duitsers onberoerd. De schaamte, het schuldgevoel zit, ook bij de jonge generaties, diep. Duitsers willen het liefst niet worden herinnerd aan de man met wie alle ellende begon. In plaats daarvan herden ken ze liever de miljoenen slacht offers van het naziregime. Dat voelt als een nationale plicht. Bij de Holocaustherdenking van vorige week was een verschuiving zichtbaar: steeds meer aandacht gaat uit naar de andere vervolgde minderheden, zoals Sinti en Roma. Dit jaar komt daar een groep bij: de Ihbti-gemeenschap. Rozette Kats, een Nederlandse overlevende van de Holocaust, sprak vrijdag in de Bondsdag. Ze gaat al twintig jaar scholen in Ne derland en Duitsland langs om over de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog te vertellen. In het openluchtmuseum dat Berlijn dankzij zijn rijke geschie denis is, vullen de bomkraters van de oorlog die Hitler begon zich steeds sneller met moderne kan toorgebouwen en appartementen complexen. Toch is er een histori sche plaats waar geen bouwont- Verraad Honderden mensen zijn aanwe zig bij de herdenking in het Wertheimpark bij het Spiegelmo- nument ‘Nooit Meer Auschwitz’. Joop van der Starre spreekt, een overlevende van de Holocaust, Complotten Na een minuut stilte spraken fa milies met elkaar. Michaël Ferron bijvoorbeeld; de familie van zijn vrouw werd vermoord in concen tratiekampen van de nazi’s. „On gelooflijk dat mensen ontvanke lijk zijn voor complotten en ver halen. Er zijn nog altijd mensen die Joden, maar ook moslims of andere groepen, in een hoek wil len duwen. Willen doen alsof ze er niet bij horen.” Marianne Heesen dacht aan haar vermoorde familieleden, en aan haar opa die onderdook. „En nog steeds is er zo veel oorlog in de wereld. De geschiedenis helpt om het heden beter te begrijpen.” Ook burgemeester Femke Hal- sema ziet 78 jaar na de bevrijding vaker antisemitisme. „Soms di rect in geweld, in bedreigingen, in spreekkoren. Soms verstopt in lelijke complottheorieën, bedoeld om haat te voeden. Het is onver teerbaar. Amsterdammer zijn gaat niet zonder, naast veel moois en veel om trots op te zijn, ook ons gruwelijke verleden onder ogen te zien.” Onder de aanwezigen waren ook premier Rutte en staatssecre taris Van Ooijen (VWS), net als de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Jan Anthonie Bruijn en Vera Bergkamp. -v V 1 r de nieuw verkozen Rijksdag op 21 maart 1933 (grote en mid delste foto). Op 24 maart werd het par lement uitgescha keld (bovenste foto). Rechts: de foto van Rosi Posner, fotos GETTY IMAGES, YADVASHEM - Jacques Grishaver, voorzitter Auschwitz Comité Honderden mensen waren gisteren aan wezig bij de Holocaust- herdenking in Amsterdam. Op 27 januari was het pre cies 78 jaar geleden dat concentratie- en vernieti gingskamp Auschwitz, het symbool van de Holocaust, werd bevrijd. FOTO'S ANP Jurriaan Nolles Amsterdam GO MAANDAG 30 JANUARI 2023 Hitler bij de ope-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9