8 TWEEDE WERELDOORLOG Op 30 januari 1933 greep Adolf Hitler de macht in Duitsland. Negentig jaar later hangt de schaduw van de beruchtste nazi altijd nog over Berlijn, de stad van zijn opkomst en ondergang. de echtgenote van een rabbijn uit de Noord-Duitse stad Kiel. De koperen kandelaar is het pronkstuk uit een bescheiden, maar door de Duitsers groots aan- gekondigde tentoonstelling. Niet alleen de nazislachtoffers achter de zestien tentoongestelde kunst werken worden in de expositie herdacht, maar ook de miljoenen andere Duitse Joden die tussen 1933 en 1945 onder het natio- naalsocialistische schrikbewind van Hitler werden vermoord. Het bijzondere aan de antieke kandelaar is dat het stuk, net als Posner, de Shoah overleefde. Afge lopen woensdag opende de Duitse parlementsvoorzitter Barbel Bas (SPD), in het bijzijn van een andere Holocaust-overlevende, de tentoonstelling in het Paul- Löbe-Haus. Dit glazen gebouw, vernoemd naar de laatste demo cratische president van de Wei mar republiek, kijkt uit op de Bondsdag, het Duitse parlement, waar Hitler precies negentig jaar geleden aan de macht kwam. Op 30 januari 1933 werd het lot van meer dan 6 miljoen Joden en andere minderheden in Europa bezegeld: de Duitse Reichstag was bereid om hem tot kanselier te benoemen. In 1932 wist de NSDAP bij twee verkiezingen gemiddeld 35 procent van de stemmen bin nen te halen. Hitler profiteerde van de economische malaise: Duitsland kampte met torenhoge inflatie en werkloosheid. Aanvan kelijk was de rijkspresident Paul von Hindenburg, ondanks zijn zwakke gestel, overigens niet van plan Hitler de touwtjes te over handigen. In de ogen van de veld maarschalk uit de Eerste Wereld oorlog was Hitler een onbetrouw bare Oostenrijker. Maar Von Hin denburg hield zijn rug niet recht. Hitler wist, dankzij een samen- Berlijn p een venster- bank staat de achtarmige ^^B ^^B Chanoeka- kandelaar, bui- ten hangt de overkant van de straat een rood doek met het hakenkruis aan een gebouw van de NSDAP (Nationaalsocialis- tische Duitse Arbeiderspartij). Weinig beelden maken zo’n in druk als deze zwart-witfoto uit 1931, gemaakt door Rosi Posner, Negentig jaar na de machtsgreep blijft Hitler Duitsland achtervolgen Rozette Kats (80) overleefde de Holocaust. Ze sprak vrijdag in de Bondsdag, foto reuters Guy Hoeks MAANDAG 30 JANUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8