‘Minder schermtijd om bijziendheid bij jeugd te voorkomen’ Heel goed, dat hertenverbod, maar varkens en koeien leven in de hel t 6 LINDA AKKER MANS 8.5 8.5 Toch vind ik het een prima be sluit. Als die beestjes het beter hebben buiten een kampje of kin derboerderij, dan zal elk kind dat aanpak van het échte dierenleed steeds maar vooruit wordt gescho ven. Er gaan in dit land immers 6oo miljoen dieren per jaar naar de slacht en hun leven was vaak verschrikkelijk in krappe kooien en overvolle stallen die niet zelden in de fik vliegen. Varkens hebben afgeknipte staarten, kalfjes wor den bij hun moeder weggehaald. Los van het feit dat deze manier van veehouderij een enorm risico vormt voor het ontstaan van nieuwe virussen en niet bepaald bijdraagt aan het afremmen van de klimaatverandering, zal iedereen - behalve misschien een stel gewe tenloze en hersenloze sukkels - die weleens filmpjes heeft gezien vanuit een slachterij of plofstal het ermee eens zijn dat dit vandaag nog onmogelijk moet worden ge maakt. Het kabinet heeft dit echter uit gesteld en wil eerst nog uitgebreid met alles en iedereen om tafel om een ‘Convenant Dierwaardige Veehouderij’ te formuleren. Behalve dat een stemmetje in mijn hoofd fluistert dat van uitstel vaak afstel komt, lijkt déze wet me meer urgent dan een wet over her ten en hamsters. Een beperking van schermtijd op scholen zou al helpen, maar dat is haast onmogelijk te handhaven, zegt Marieke Koekkoek (Volt). „Een bewustwordingscampagne zou beter zijn, op scholen na tuurlijk, maar ook of juist vooral bij dokters en plekken waar je als ouder komt voor advies.” Anne Kuik (CDA): „Ik herken hoe overheersend beeldschermen zijn in ons dagelijks leven. We zijn steeds meer een online samenle ving geworden.” Nicki Pouw-Verweij (JA21) wijst erop dat op scholen het ge bruik van digitale leermiddelen een hoge vlucht neemt. „Het on derwijs moet zich snel en grondig bezinnen op een gezonde verhou ding tussen digitale methoden en andere vormen van lesgeven.” De verleiding om binnen te zit ten en te veel op schermpjes te kij ken is ‘altijd aanwezig, met alle schadelijke effecten’, zegt Eva van Esch (Partij voor de Dieren). „Wij vinden dat de overheid verant woordelijk is voor een gezonde leefomgeving voor onze kinderen en dat zij dan ook moet investeren in groene speeltuinen en scholen de mogelijkheden moet bieden groene schoolpleinen te creëren.” snappen, in tegenstelling tot vol wassenen die schuimbekkend roe pen dat ‘je ook niks meer mag in dit land’. Qua dierenwelzijn zit er sowieso nog het een en ander aan te ko men. Onze dochter heeft bijvoor beeld op het Jeugdjournaal tot haar verdriet al gehoord dat het verboden wordt om stokstaartjes en servals als huisdier te houden, net als de Russische dwergham- ster, waardoor wij in huize Akker- mans bidden dat haar hamster Bobby het eeuwige leven heeft. We leggen haar daarnaast uit dat de ‘bazen van het land’ dit niet doen om mensen te pesten, maar uit liefde voor de dieren. En wie kan daar nou op tegen zijn? Wat mij echter wel gruwelijk stoort, is dat het besluit over zo’n hamster wél genomen is, maar de M In huize Akkermans bidden we dat de hamster van onze dochter het eeuwige leven heeft De Tweede Kamer reageert hier mee op het nieuws dat het aantal Nederlanders met zichtproble- men razendsnel toeneemt. Het Oogfonds spreekt van een ‘on zichtbare pandemie’ en bekende orthoptisten en oogartsen pleiten voor wetgeving om buitenspelen te stimuleren. Jan Roelof Polling, autoriteit op het gebied van (kinder)ogen, pleit voor een landelijke interventie op scholen vanuit het kabinet. Hij verwijst naar succesvolle pro gramma’s in Azië. „In Taiwan nam myopie (bijziendheid, red.) ook toe en toen besloot de over heid twee uur per dag buiten on derwijs aan te bieden. Na invoe ring daalde het aantal myopie-ge- vallen.” zijn zo Nederlands als het maar zijn kan. Maar als het MM aan het kabinet ligt, komt er vanaf 2024 een einde aan de her tenkampjes in dit land. Vanwege het dierenwelzijn. Geneuzel vinden veel mensen het, want bestaat er iets onschul- digers dan hertjes voeren? Ook wij hebben schattige foto’s van onze kinderen bij de ‘bambi’s’, zoals ze hier thuis worden genoemd. Clair Moulin I 25% korting 2i 2 n 2 BI® €1.50 korting €1.50 korting €1.50 korting I 10% korting bij aankoop van 6 flessen van dezelfde wijn geldt niet In combinatie met deze aanbieding. Deze aanbiedingen gelden In week 5, t/m zondag 6 februari 2023. De bonusaanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. Kinderen en jongvolwassenen moeten meer naar buiten en het aantal schermuren tot een minimum beperken om ern stige bijziendheid te voorko men. Daarin moeten scholen en gemeentes meer verant woordelijkheid nemen, vindt de Tweede Kamer. Sebastiaan Quekel Den Haag MAANDAG 30 JANUARI 2023 GO Scan de ININ BLANC Per fes 0.75 liter Per fles 0.75 liter en bekijk alle aanbiedingen. LÏJ O C5 Al 8 jaar op rij De meeste prijswinnende wijnen bij De Grote Hamersma 2023 e o 1 o o a cc MERLOT p 1 Sauvignon 1 ALBALI V-GRo^ Stellenbosch Vineyards Chenin Blanc Zuld-Afrlka Per fles 0.75 liter AH Excellent Selectie COtes du Rhöne Villages Villa Aiball Verdejo Rueda Spanje Ppr p^ f) 7fi I'tpr Al '41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 6