Ga naar DuckTypen.nl/ADR u órat's JMg uigJÖj TO 8 Gary Hekman komt van ver, maar is weer de beste bij ONK op de Weissensee IG Dedden is ook de beste op de Weissensee Vrouwen Hij stond op het punt om te stoppen als marathonschaatser. Een verloren (corona) jaar en seizoen met ziekte deden Gary Hekman (34) twijfelen. Maar hij knokte terug en pakte gisteren de nationale titel. Het was een afvalrace op zwaar ijs. Hollen en stilstaan, niet echt mijn kwaliteit zoeken en wennen, omdat we al een poosje niet op de Weissensee grijpende afgelopen jaren. „Vorig jaar ben ik ziek geweest, heb ik bijna geen marathon uitgereden. Het jaar daarvoor was een verloren coronajaar, een verloren jaar.” Met ‘ziekte’ verwees Hekman naar een schildklieraandoening, waardoor zijn krachtige en mas sieve lijf in de war was geschopt. laatste 700 meter had niemand van de koplopers een passend antwoord op de verschroeiende eindsprint van de ‘Beer uit Gramsbergen’. De titel emotioneerde Hekman. Zijn eerste titel kwam heel onverwacht, voor zijn laatste heeft-ie het hardst 8,7 kilometer op moeten werken. Achter de finish- het kleine meer. „Het was echt even boog keek hij terug op de twee, in- aan. Het succes komt hem niet aan waaien. „Ik heb een bak met talent, maar moet gewoon hard trainen en Vuurtje kwaliteit leveren. En ik ben inmid- Hetwas de periode, na het verloren dels al 34, ben geen twintiger meer”, zegt hij lachend. Al die in spanningen zijn het waard, sprak de winnaar van het ONK. De twij- coronajaar, waarin de twijfel toe sloeg bij de veelvoudig winnaar. „Het moment van stoppen was dichterbij dan doorgaan. Ik merkte fels zijn weggepoetst en de honger dat het vlammetje nog heel licht is nog niet gestild. „Iedereen om brandde”, aldus Hekman. Hij wak- mij heen die is gestopt, zegt dat ik kerde het vuurtje weer aan om zich zo lang als mogelijk moet proberen terug te knokken. Dit seizoen was door te gaan als marathonschaatser, de veelvraat al goed voor vijf Want een mooier leven is er niet.” „Als ik ging fietsen, had ik meteen dagoverwinningen. Met vier zeges een hartslag van 200. Terwijl ik op kunstijs en de eerste plaats in de niets geks deed. Uiteindelijk had ik eerste marathon op het onderge- de aandoening met behulp van me- spoten baantje van Burgum arri- dicatie redelijk snel onder controle, veerde Hekman op de Weissensee maar had ik wel een grote lichame lijke en conditionele achterstand opgelopen.” Het gebaar kort na de finish na 120 loodzware kilometers op echt Oos tenrijks natuurijs (lees: veel scheu ren en sneeuwijs) was veelzeggend. Gary Hekman, naproestend van de diepe inspanning in de sprint, draaide zich om richting fi- nishstraat. Daar kwam Regge- borgh-ploeggenoot Crispijn Ariëns op z’n gemakkie aangereden. Hek man viel op z’n kniën en maakte met zijn twee handen een dankge- baar en buiging naar Ariëns. Dat de marathonschaatser uit Gramsbergen na 2011 en 2015 voor de derde maal het Open Neder lands kampioenschap op de Weis sensee pakte, had-ie voor een groot deel te danken aan Ariëns, de mees terknecht van de ploeg en door ve len respectvol El Comandante ge- hadden gereden”, zei Hekman, noemd. „Crispijn verdient een „Het was een afvalrace op zwaar ijs, standbeeld in goud als je ziet wat sneeuwijs. Het was hollen en stil- hij voor de ploeg doet”, aldus Hek- staan, da’s niet echt mijn kwaliteit.” man. Hekman was dus dank verschul- Het ONK maakte een einde aan digd aan Ariëns, die in de kopgroep een periode van onzekerheid over van veertien man alle tegenaanval- het doorgaan van de wedstrijden, len attaqueerde en daarmee de rode Door de Aart Koopmans Memorial loper uitlegde voor Hekman. In de ging al een streep, het ONK werd van zaterdag verschoven naar gis terochtend. Om half acht - 8 gra den Celsius) vertrok het mannen peloton voor hun koers over 120 ki lometer. Wat volgde was een chao tische titelstrijd, ingekort tot veer tien rondjes van -(SP MAANDAG 30 JANUARI 2023 PC Titel als ultieme beloning Gary Hekman weet het: hij is de beste, foto vincent riemersma A A ©Disney - Gary Hekman Bij de vrouwen toonde Ineke Dedden wederom aan dat er geen maat staat op de marathonschaats- ster uit het Overijsselse Wanneperveen. De 29-jarige won voor de tweede maal het ONK op de Weissensee, de eerste keer was in 2017. Dedden is de sterkste op natuurijs en zette in Oostenrijk haar goede lijn van vorig jaar door. Toen won Dedden op het Zweedse zee- ijs bij Lulea vier van de vijf wedstrijden en werd ze tweede op het ONK. „Ik heb dit jaar al tweemaal op kunst ijs gewonnen, dus met de vorm zat het wel goed. Alleen vraag je je na al die dagen wachten op de Weissensee wel af hoe het zou gaan”, al dus Dedden, die ploeggenote Merel Bosma voorbleef. Ralph Blijlevens Weissensee «Mn Brflfypw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 40