Schaatsgek gaat 24 uur non-stop rondjes rijden Omstreden Scorpion-brigade opgeheven na dood Nichols V Veelgeprezen politiekorps in Memphis kreeg slechte naam Vogeltellers laten zien; merel is terug in tuin 3 De politie van de Amerikaanse stad Memphis heeft de Scorpion-straatbrigade opgeheven. Vijf agenten van de eenheid werden eerder deze maand gefilmd bij buitensporig geweld tijdens een aanhouding die leidde tot de dood van de zwarte Amerikaan Tyre Nichols. Een schaatsgek mag je Kools (59) uit ’s-Graven- zande gerust noemen. Elke maandag, woensdag en za terdag rijdt hij zijn rondjes op De Uithof in Den Haag. En soms pakt hij ook de vrijdag en de zondag mee. Het leverde hem met zijn ruim 13.300 afgelegde rondjes al het baanrecord op over het afgelopen jaar. „En dan begint het toch te kriebelen. Als dat kan, wil ik ook weleens zoveel mo gelijk rondjes op één dag”, zegt hij. Kools hoopt het wereld record uit 1994 te verslaan. Roelof Kruidhof vestigde dat in het Italiaanse Ba- selga. Kools moet om het te halen 655 kilometer non- stop schaatsen. Dat zijn meer dan drie Elfsteden tochten of precies 1710 rondjes van niet meer dan 50 seconden per rondje. Het klinkt als een onmoge lijke prestatie, maar Kools gelooft dat hij het kan. Hij heeft twee marathons van 24 uur op zijn naam staan, alleen dan met skeelers. Kools heeft uitgerekend dat hij 21.000 kilocalorieën moet eten om de monster rit te kunnen volbrengen, tien keer zo veel als nor maal voor een volwassen man op een dag. Dat bete kent in de dagen vooraf gaand heel veel pasta, noe dels en eieren eten. En tij dens de rit fruitsapjes, no- tenreepjes en bouillon. Niet te veel, want Kools wil voorkomen dat hij naar het toilet moet. Vorig jaar schaatste hij al eens negen uur aan een stuk. Met de ijsmeesters heeft Na arrestatie Rond de fatale aanhouding zijn ook veel vragen gerezen. De beelden be ginnen pas nadat Nichols is gear resteerd. Waarom hij werd aange houden is onduidelijk. Naar ver luidt beweerden de agenten dat Ni chols aan de verkeerde kant van de weg reed, maar er zijn geen beelden die dat bewijzen. Het hele weekend zijn er demon straties geweest tegen politiege- weld op verschillende plekken in de VS. President Joe Biden liet weten dat hij ‘woedend en verdrietig’ was na het zien van de beelden. als belangrijk middel in zijn aanpak van criminaliteit. Hun prioriteit zou liggen bij het stoppen van auto diefstallen en drugshandel, waar voor vaak bendes verantwoordelijk zijn. „Mensen moeten naar de bak ker kunnen gaan of thuis kunnen zijn zonder dat er in de buurt wordt geschoten”, zei de verantwoorde lijke politiechef Sean Jones bij de oprichting van de eenheid. De Scorpion-unit verrichte bin nen twee maanden 566 arrestaties en nam 270 auto’s en 253 wapens in beslag. De eenheid werd gevierd, maar er kwamen ook klachten van bewoners die vonden dat de agen ten zich gedroegen alsof ze aan nie mand verantwoording schuldig waren. Zo werd een man van 66 te gen de grond gewerkt en uitge scholden. Hij moest met verwon- Kools afgesproken dat hij tijdens dweilpauzes kan blijven doorschaatsen, iets wat normaal niet mag. „Tijdens die negen uur merkte ik dat het heel moeilijk is weer op gang te komen, als je even hebt stilgestaan. Mijn benen verzuren dan.” Kools hoopt met zijn po ging positieve aandacht te krijgen voor de ijsbanen die het door de hoge ener gieprijzen moeilijk heb ben. Op 10 februari om 7.30 uur start hij op ijsbaan De Uithof in Den Haag. over Strickland, de burgemeester van Memphis, prees de nieuwe eenheid Vijf zwarte agenten zijn aange klaagd in verband met de dood van Tyre Nichols. Ze zouden ontoelaat baar geweld hebben gebruikt bij een aanhouding en ook pas laat me dische hulp hebben ingeroepen toen Nichols er slecht aan toe was. De familie van het slachtoffer en activisten hadden geëist dat de po litie de eenheid, die al eerder in op spraak was geraakt, zou ontmante len. Andere agenten van de eenheid zouden dat besluit onderschrijven. Egj; Advocaten van de familie van het slachtoffer noemen de beslissing Scorpion op te heffen ‘gepast en proportioneel’. „Keer op keer zijn er voorbeelden van politieagenten in Memphis die buitensporig gedrag vertonen”, aldus advocaat Jake Brown in Amerikaanse media. „Ik begrijp waarom Tyre Nichols weg rende - hij was bang voor zijn le ven”, vond dominee James Earl Kirkwood, een gepensioneerde ko lonel bij de politie. houden toen hij op weg was naar huis. In de videobeelden die vrijdag werden vrijgegeven hoor je hem zeggen: „Ik probeer gewoon naar huis te gaan.” Nichols sloeg op de vlucht en werd ingehaald door de agenten. Als die hem aftuigen schreeuwt hij: „Mam! Mama! Mama!” Hij werd in kritieke toe stand in het ziekenhuis opgeno men en stierf drie dagen later. Vogelbescherming Nederland is in haar nopjes. Goed, de corona- piek van 200.000 tellers tijdens de lockdowns wordt niet meer gehaald. Maar blijkbaar zijn er echt meer mensen begaan met de gevleugelde vrienden in hun tuin. „We deden vroeger enorm ons best om de 100.000 te ha len”, zei de in stadsvogels gespe cialiseerde boswachter Hanne Tersmette gistermiddag. En al die tellers zorgen voor mooi nieuws. De daling van het aantal merels lijkt nu écht ten einde te zijn gekomen. „Vroeger werd de merel in negen van de tien tuinen gezien. Maar in 2017 en 2018 zagen we dat aantal afne men naar twee derde van de tui nen.” Merels willen graag wormen zoeken in het gazon, en een nest bouwen in een struik. In tegel- tuinen leek geen plek meer voor ze. Maar blijkbaar hebben ze het nu weer beter naar hun zin. Onbetwist op nummer een van de voorlopige top 25 van meest geziene vogels stond gis teravond weer de huismus. Dat betekent niet dat deze vogel ook in de meeste tuinen komt: de huismus wordt in minder dan de helft van de tuinen gezien. Maar als er een is, zijn de kameraadjes van het vogeltje niet ver weg, waardoor de huismus toch flink uitloopt op de kool mees, de nummer twee in het klassement. Op drie staat de pim pelmees, daarna volgt de merel. En er is nog een vogel die vaker gezien wordt: de grote bonte specht. „In bossen en parken la ten natuurbeheerders vaker dode bomen staan, waar spech ten hun hol in maken en naar voedsel zoeken.” Dit laat zien: we kunnen echt wat betekenen voor de vogelstand. Tersmette: „Het meest ideaal is een tuin waarin bloemen zijn waar insec ten op afkomen, maar ook strui ken. En het helpt ook als er bij voorbeeld een houtwal wordt achtergelaten na het snoeien, waarin vogels een plek kunnen vinden.” De cijfers over de afgelopen ja- ren laten zien dat het aantal stadsvogels in zijn geheel wel af neemt. Een vogeltje waarover op dit moment in het bijzonder zorgen zijn, is de groenling. Vier ploegen Amerika is geschokt door de gru welbeelden van een uit de hand ge lopen aanhouding, waarbij de tig agenten door high crime hotspots, 29-jarige Nichols wordt geschopt, ofwel de meest criminele en ge- geslagen en met pepperspray be- vaarlijkste wijken van de stad. sproeid. De Scorpion-eenheid - de Op dat moment werd Memphis dingen naar het ziekenhuis. Vol- volledige naam luidt Street Crimes geteisterd door veel straatgeweld, gens advocaten vertoonde de Scor- Operation to Restore Peace in Our Burgers klaagden steen en been pion-eenheid ‘een patroon van Neighbourhoods - werd twee jaar over de openbare veiligheid. Jim slecht gedrag’. geleden in het leven geroepen. In Strickland, de burgemeester van Tyre Nichols werd op 7 januari vier ploegen patrouilleerden veer- Memphis, prees de nieuwe eenheid door een Scorpion-eenheid aange- ■pr i- 3 ’S-GRAVENZANDE Chris Kools wil 655 kilo meter schaatsen binnen 24 uur. Dat moet een nieuw wereldrecord ople veren en aandacht vesti gen op de barre tijden voor ijsbanen. Amerikanen gingen de straat op om te protesteren tegen poli- tiegeweld en racisme, fotoap Onder: RowVaughn Wells, de moeder van Tyre Nichols, fotoafp Chris Kools wil een wereldrecord verbreken. PRIVÉFOTO Zeker 120.000 mensen deden dit weekend mee aan de tuin- vogeltelling, en zorgen zo voor goed nieuws. De weder opstanding van de merel lijkt definitief, nu die na een enorme afname weer in drie kwart van de tuinen wordt gespot. Bob van Huët Rotterdam/Memphis Carla van der Wal Zeist - Raymond Boere GO MAANDAG 30 JANUARI 2023 hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3