ifc u Tï Kinderen opgesloten in Oostenrijkse wijnkelder Amalia bij ‘slavenhutjes’ op Bonaire, koloniale thema wordt niet geschuwd 9 i I f Sint Maarten Sint Eustatius Saba het vuur zitten, zonder zichtbaar gelieerd te zijn aan de partij. En een van de verdachten schrijft in een berichtje aan een compagnon let terlijk: ‘Deze sms voor je houden, anders gaat mijn kop eraf’ - zoals Bonaire altijd iets rustiger en anders is. Wij zeiden al voor de excuses tegen de premier: wij ver geven jullie. Wij praten niet over geld, we zouden het mooi vinden als er een muur komt op het eiland met alle namen van de tot slaaf ge- maakten die bij de afschaffing van de slavernij in 1863 bevrijd wer den. Zo kunnen hun nazaten wij zer worden over hun familiege schiedenis.” de slavenhutjes, rondt hij momen teel een boek af over dat onder werp. De slavernijexcuses verde len Bonaire, analyseert Luckhardt. „Veel ouderen vinden het wel goed zo, terwijl veel jongeren het als niet meer dan een startpunt zien. Zij zijn veel activistischer”, zegt hij. ‘Een pientere man’ De zeventiger heeft sinds Juliana drie generaties Oranjes rondgeleid op Bonaire. „Ik heb gevist met prins Bernhard. En Willem-Alex- ander noemde mij toen hij nog prins was Papi, zoals iedereen op Bonaire, ik zei koninklijke hoog heid tegen hem. Hij is een heel pientere man, hij weet nu al wat precies wat hij op alle eilanden te horen zal krijgen.” Geschiedenisleraar Cees Luck hardt gaf drie jaar les op Bonaire en raakte daar gefascineerd door de koloniale historie. Met de Bo- nairiaanse schrijver Böi Antoin, die de Oranjes zal rondleiden bij Veel jongeren zien de slavernij-excuses als niet meer dan een startpunt erop dat u buiten beeld moet blij ven”, concludeert de aanklager. Akyol ontkent. In correspondentie noemen ver dachte vastgoedondernemers het verder nog ‘goud’ dat ze zo dicht bij Als u mij onderzocht hebt, ziet u dat ik voor iedereen zo hard loop De vermoedelijke 54-jarige vader is aangehouden, meldde de politie in Hadres, dat in het ‘Weinviertel’ ten noorden van Wenen ligt en een van de belangrijkste wijnstre ken van het land is. Ook is zijn 40-jarige partner aangetroffen, die vermoedelijk de moeder van de kinderen is. Volgens de politie loopt het on derzoek naar de identiteit van de kinderen nog. Het gaat om een baby en vijf kinderen in de leeftijd van 2 tot 6 jaar. Het stel verklaarde dat het hun natuurlijke kinderen zijn en dat ze in Engeland zouden zijn geboren. De gemeente besloot donder dag poolshoogte te nemen in de kelder. Omwonenden hoorden er kinderstemmen. Het was inmid dels bekend dat een man, die als ‘Reichsbürger’ of als uiterst rechts bekend stond, zich in de kelders had teruggetrokken. Hij was door de gemeente gewaarschuwd dat hij daar niet mocht wonen. Het gebeurt meer dan eens dat rechter Janssen amper lijkt te gelo ven wat hij hoort. De verdachten in de Haagse corruptieaffaire paren hun rotsvaste geloof in onschuld aan een praatgrage proceshouding. Dat levert bijzondere dialogen op. Op enig moment zegt Atilla Akyol in de zaal: „Ik ben trouw en loyaal, als iemand mij helpt, help ik hem terug.” Voor wat hoort wat? De rechter slaat er meteen op aan: „Dit is de kern van wat het OM u verwijt.” Woensdag komt het OM met de strafeis, waarschijnlijk half maart doet de rechter uitspraak. stad. De rechter: „Iedereen profi teert, maar uw partijsponsor ook.” De Mos countert: „Is dat een pro bleem?” De rechter: „Hier wel. U bent hier op verdenking van omko ping en corruptie.” Het gebeurde transparant, amb tenaren keken mee, sponsoren stonden toch ‘op de campagnebus’? Alleen is dat niet het hele verhaal. Neem de kwestie rond een leeg pand in Den Haag, De Schilde. De Mos lobbyt als wethouder - buiten zijn portefeuille - voor een nieuwe invulling. Ook in dit dossier duikt weer de naam op van Akyol, en die van Michel Zaadhof, projectont wikkelaar, tevens verdachte. De officier van justitie citeert een telefoontap: ‘Het lijkt me niet han dig dat je erbij bent, dan lijkt het weer alsof jij betrokken bent’, zegt Zaadhof tegen Akyol. „Dit duidt Gelijke kansen „Niet alleen op het gebied van sla vernij-excuses en herstelbetalin gen”, zegt Felipe Sanchez (31) in Kralendijk, de hoofdstad van Bo naire. „Ik denk zelfs dat dit oude ren nog meer doet. Zij hebben er zelf misschien nog met hun groot ouders over gesproken, die leven dige herinneringen aan die tijd hadden. De jongeren hier strijden vooral voor gelijkheid. Velen van hen gaan studeren in Nederland, waar ze veel meer rechten en mo gelijkheden hebben dan hier. Als ze al terugkeren op Bonaire, willen ze die mogelijkheden ook. „En neem nu dit bezoek van de koninklijke familie: ze bezoeken onder meer Sorobon, een baai hier bij het eiland. De mensen daar willen al heel lang een nieuwe aanlegsteiger in het haventje. Ón mogelijk, zegt het eilandbestuur. Maar nu de koning op bezoek komt, kan het plots wel. Zoals deze week opeens overal kuilen in de weg worden gedicht. Het heeft al lemaal niet met slavernij te ma ken, maar wel met gelijke kansen voor iedereen.” Geschiedenisleraar Luckhardt: „Mijn kapster op Bonaire zegt over het bezoek van de Oranjes: ‘dan worden de wegen waar de konink lijke stoet overheen rijdt tenmin ste eens aangepakt’.” Het respect voor de Oranjes is ook een twistpunt tussen jong en oud op Bonaire. Luister naar Felix ‘Papi’ Cicilia: „Wij zijn allemaal onderdeel van de koninklijke fa milie. De koning is de vader van het koninkrijk. En wij zijn z’n kin deren. Ook al zijn we soms ouder dan hij; wij gehoorzamen de ko ning, we hebben hem lief en we zullen hem zo goed mogelijk be schermen.” 1 u HADRES ‘Slavenhutjes’ op Bonaire: de onmenselijke behuizing van tot slaaf ge- maakten. Op Saba volgden - toen nog - prins en prinses in 2002 het Cruz Trail op Zions Hill. Koninklijke steeldrum- mers tijdens een be zoek aan het Shelter in Festival Village op Sint Maarten, 2017. Volg de podcast O, o, De Mos over de Haagse corruptieaffaire. Luister via Spotify, Apple, Google en Podtail of de site van deze krant. Zicht op fundamenten van pakhuizen van de West-lndische Compagnie op Sint Eustatius. In het noorden van Oostenrijk zijn zes kinderen in een wijn kelder ontdekt. Ze staan ner gens ingeschreven en waren onbekend bij de overheden. - Cees Luckhardt, geschiedenisleraar 0 Q O QZ LU o - Richard de Mos, oud-wethouder Den Haag - Buitenlandredactie - Niels Klaassen GO ZATERDAG 28 JANUARI 2023 .4 f - i SF i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9