Afstudeerders werken aan Het is aan ons vernieuwende oplossingen 15 F F Delta Futures lab Column Kiki Bareel, klimaatambassadeur van de toekomst A j k w 1 Veldwerk in Limburg ‘Voorheen gebeurde het vaak dat iedereen op zijn eigen eilandje een oplossing aan het uitden ken was’, vertelt Martine Rutten, directeur van Delta Futures lab. ‘Maar met de problemen die op ons afkomen is het noodzakelijk om breed samen te werken. Onderzoekers, professionals uit de praktijk en studenten van verschillende disciplines als civiele techniek, bouwkunde en bestuurskunde.' Delta Futures lab wil verandering teweegbren gen. Om die reden brengt het afstudeerders van verschillende Universiteiten en hogescholen bij elkaar én is er sprake van kruisbestuiving met de praktijk. Sinds de oprichting in 2019 hebben studenten bijgedragen aan het debat en mee gedacht over oplossingen voor onder meer de droogte in Oost-Nederland, overstromingen in Limburg en een adaptief ontwerp voor waterke ringen in de monding van de Rijn en Maas. Natuurlijk is er altijd al samengewerkt, maar volgens Rutten is het belangrijk dat de specialis ten van de toekomst een breder netwerk krijgen. ‘Dan kun je daar het beste al tijdens de studie mee beginnen’, zegt ze. ‘Dan wordt het in de toekomst vanzelfsprekend datje iemand uit een andere discipline er meteen bij betrekt.’ Het klopt dat bedrijven de grootste vervuilers zijn, en ja, de overheid moet ons helpen op weg naar een groener bestaan. Maar hier richt ik mij tot u: de lezer, de burger, de consument en de druppel op een steeds harder gloeien de plaat. Als individu bouw je geen Delta plan, maar het zijn individuele bouwvakkers, ingenieurs en politici die het samen tot een revolutionair waterbouwkundig project maak ten. Eén groene mening schept nog geen nieuwe mooiere wereld, maar een groeiende groep mensen creëert wel het draagvlak voor verandering. Er zijn honderden voorbeelden van burgers die samen verandering hebben afgedwongen. Kijk alleen al naar de geschie denis van maatschappelijke bewegingen zoals feminisme en black lives matter. Klimaatexperts voorspellen dat door klimaat verandering natuurrampen vaker en in hevi gere mate zullen voorkomen. Hoe kunnen wij ons daartegen wapenen? De sleutelwoorden zijn mitigatie, het bestrijden van klimaatver andering, en adaptatie, de manier waarop we ons aanpassen. De verantwoordelijkheid schuiven we al jaren naar elkaar door. Bedrij ven zijn de grote vervuilers, de wet- en regel geving is niet streng genoeg en de consument vraagt niet om duurzamere producten. En wat heeft dat wijzen ons gebracht? Opwarming, De klassieke manier van werken is straks niet meer voldoende. ‘Neem de monding van de Rijn’, zo legt Rutten uit. ‘Daar moeten we straks iets gaan doen om ons tegen het water te be schermen. Maar elke maatregel heeft gevolgen op tal van terreinen zoals transport, economie, industrie, wonen, veiligheid, natuur. Stel dat je iets wilt afsluiten, dan moetje op zoek naar alternatieven voor de scheepvaart. En wat doe je met de petrochemische industrie. Wil je die daar houden of verplaatsen. Alles grijpt in elkaar.’ Oplossingen die door de studenten worden bedacht zijn vaak anders dan waar professio nals uit de praktijk aan denken. Dat zorgt voor vernieuwing en frisse ideeën, ook al zijn die niet meteen uitvoerbaar. ‘Dankzij Delta Futures lab krijgen we meer opties in beeld’, aldus Kees- Jan Leuvenink van Waterschap Rijn en IJssel. ‘De oplossingen van Laura, Joost en Cas voor de droogte in Oost-Nederland zullen niet zomaar worden uitgevoerd maar het moeten wel kaar ten zijn die we op de mouw hebben in tijden van klimaatverandering en andere toekomstige onzekerheden.’ Het versterken uan een 5,5 kilometer lang dijktraject bij Hansweert, waar nu wordt gewerkt, host 160 miljoen euro. Dat is 29 miljoen euro per strekkende kilometer. Uit recent onderzoek van Rijkswaterstaat en de waterschappen blijkt dat bijna de helft van de dijken in Nederland nog niet voldoet aan de 4 veiligheidsnorm voor 2050. Dit wordt de k grootste dijkverzwaringsoperatie J sinds de Deltawerken. verlies van biodiversiteit, ongelijkheid en ver vuiling (om er een paar te noemen). Terug naar onze sleutelwoorden: adaptatie en mitigatie. Grote adaptatie maatregelen, zoals het Deltaplan, zullen voornamelijk op de schouders van de overheid en de bedrijven komen. Dus dan mitigatie. Veelvoorkomende voorbeelden zijn de verduurzaming van de industrie en het vervoer, efficiëntere en her nieuwbare energie, en krimp van de bio-in- dustrie. Dit zijn stuk voor stuk veranderingen aan de ‘aanbod kant’. Waarom nemen wij, burgers, zelf geen rigoureuzere stappen als het klimaat ons zo aan het hart gaat? Volgens het International Panel on Climate Change kan verandering in ons gedrag en levensstijl de uitstoot van broeikasgas met 40 tot 70 procent verminderen. Maar dat gaat niet vanzelf. We zitten vast in een dwangma tig groeiverhaal, waarin meer geld, consu meren of reizen gelijk staat aan hoger genot. Dit verhaal moeten wij gaan herschrijven op een plek waar de overheid, noch bedrij ven bij kunnen: in onze eigen directe kring. Praat, inspireer en vraag. Wat brengt geluk? Weer een nieuwe broek of een goed gesprek met een dierbare vriend? Een vliegticket naar Curasao of een wandeling door een geurend dennenbos? We moeten leren om anders te gaan consumeren en constante groei los te laten. Je eigen verantwoordelijkheid nemen geeft krachtje aansluiten bij een groep die dat ook doet geeft moed. Eén klein visje zal de stroming niet veranderen, maar een hele school kan een golf van verandering in bewe ging brengen. k w Droogte, rivierbeheer, zeespiegelstijging, ste delijke klimaatadaptatie. Het oplossen van deze problemen is zo complex dat een nieuwe aanpak nodig is. In 2019 werd Delta Futures lab opgericht waarin studenten, onderzoekers en professionals uit verschillende sectoren kennis delen en samenwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 95