‘Iedereen kan bijdragen ^5 Gerard van der Steenhoven KNMI: Fotograaf Cynthia Boll aan het werk in Gouda Gerard van der Steenhoven op het KNMI meetveld Met het multimediaproject Sinking Cities Gouda vestigen fotograaf Cynthia Boll en Jour- nalist-documentairemaker Stephanie Bakker de aandacht op een verborgen probleem: de dalende bodem. Op sommige plaatsen zinkt Nederland achter de dijken harder dan dat de zeespiegel stijgt ‘Bodemdaling is een abstract probleem’, zegt Cynthia Boll. ‘Met ons project willen we dat inzichtelijk maken. Wat betekent bodemdaling voor ons in de dagelijkse praktijk? En dan zie je dat het verweven is met zo’n beetje alles dat we doen. Wonen, werken, ontspannen. Zo staan er achtduizend nieuwe woningen gepland in één van de laagst gelegen polders van Nederland. Wie bedenkt dat?’ De bodem daalt al sinds de middeleeuwen, maar ‘Ik vergelijk de huidige situatie graag met die van tweede helft 19de eeuw’, zegt Gerard van der Steenhoven, hoofddirecteur van het KNMI. ‘Toen kwamen we erachter dat hygiëne goed was voor de mens en zijn we aan de slag gegaan met riolering, handen wassen, zeep gebruiken. Nu moeten we gaan begrijpen dat een schonere atmosfeer net zo belangrijk voor ons is.’ In de huidige scenario’s gaat het KNMI uit van een zeespiegelstijging van 30 tot 120 centimeter aan het eind van de eeuw, tenzij er bijvoorbeeld een deel van de ijskap van de Zuidpool afbreekt die het proces zou versnellen. Het genoemde onderzoek, waarbij de invloed van de wind uit de metingen is gehaald, laat over de laatste decennia een jaarlijkse stijging zien van ruim 3,5 millimeter en dat is meer dan 1,5 keer zo snel als het gemiddelde van de vorige eeuw. door onder meer klimaatverandering gaat het sneller dan verwacht. Volgens schattingen ko men delen van de Randstad acht tot tien meter onder NAP te liggen. Met een stijgende zeespie gel kunnen we ons zo’n hoogteverschil niet per mitteren. Dat is geen probleem van de toekomst, het is nu gaande. Overal zakt er wel wat weg met grote gevolgen voor bijvoorbeeld de funderingen van huizen. ‘Die andere strijd van Nederlanders tegen het water’, noemen Boll en Bakker het gevecht tegen de bodemdaling. Wat Boll het meest verbaasde tijdens het fotograferen is dat de mensen, ook in Gouda, er zo lakoniek over doen. ‘Terwijl er echt iets moet gebeuren als we duurzaam in dit deel van Nederland willen blijven wonen.’ Gouda is de tweede stad die Boll heeft vast gelegd binnen het project Sinking Cities. Voor In de genoemde scenario’s zit een forse marge van 90 centimeter. De grootste onzekere factor bij het bepalen van het juiste scenario zit ‘m in de mens. ‘Het is de vraag hoe goed wij met 192 landen in staat zijn om minder broeikasgassen uit te stoten’, aldus Van der Steenhoven. ‘Daar wordt in het westen al veel aan gedaan, maar we zullen ook de landen met een kleinere economie daarbij moeten betrekken. Met kennis en finan ciële middelen.’ Hoewel de Watersnoodramp van 1953 onder meer is veroorzaakt door een zware storm in combinatie met een springvloed, vormt volgens Van der Steenhoven niet het steeds extremere weer de belangrijkste dreiging voor herhaling maar de zeespiegelstijging. ‘Tijdens de Sinter- klaasstorm van 2013 werden de waterstanden van 1953 hier en daar zelfs overtroffen, maar gebeurde er relatief weinig. Dat is het bewijs dat we de kustverdediging goed op orde hebben. Maar stel je voor dat het water een meter hoger zou staan door zeespiegelstijging, dan praten we over een hele andere situatie.’ Afgaand op data zitten we voorlopig nog goed in Nederland. Het water zal in de eeuwen daarna echter nog verder stijgen, zodat je daar al wel Jakarta kreeg ze de Zilveren Camera, een pres tigieuze fotografieprijs. ‘Het is interessant dat mensen allemaal anders met die bodemdaling omgaan’, aldus Boll. Tn Jakarta wordt water overlast als een gegeven beschouwd en passen mensen zich aan. In Nederland halen we onze schouders erover op en denken dat het zo’n vaart niet zal lopen.’ Ondanks alles zijn Boll en Bakker hoopvol. ‘Of hoopvol het goede woord is weet ik niet’, zegt Boll. ‘Maar er verandert wel iets. In het maat schappelijk debat over de toekomst van ons land zie ik het thema wel vaker terugkomen. We gaan echt nadenken over de andere scenario’s voor de toekomst.’ Sinking Cities Gouda, vanaf 1 februari tot en met 15 mei in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. rekening mee moet houden. Met onze kustver dediging kopen we tijd om daar over na te den ken. ‘Gelukkig kunnen we zelf ook helpen om een nieuwe ramp te voorkomen’, aldus Van der Steenhoven. ‘Niet door ons leven van vandaag op morgen helemaal om te gooien, maar wel door bewuster te zijn van onze rol. Door zonne panelen op dak te leggen, een hybride of elek trische auto te kopen of door bijvoorbeeld wat minder vlees te eten. Iedereen kan op zijn eigen manier iets bijdragen om een ramp zoals in 1953 te voorkomen.’ De snelheid waarmee de zeespiegel voor de Nederlandse kust stijgt door klimaatveran dering is de laatste decennia flink toegeno men. Dat stelt het KNMI in een studie. Volgens hoofddirecteur Gerard van der Steenhoven geen reden voor paniek, maar wel de hoogste tijd om onze manier van leven aan te passen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 94